ce se intampla pe fata mea?

05-02-2007
blu_dea
Nu este medic/terapeut
blu_dea
Tot eu, fata vindecata de varicela de 2 sapt.:) De cateva zile, mi-a aparut pe fatza ca un fel de iritatzie, care ma mananca (nu foarte tare)si parca simt o vaga senzatie de usturime.Nu am mai avut astfel de probleme cu tenul, doar cosulete pt ca am tenul gras.Totusi, zilele astea nici macar nu m-am mai machiat si, inafara de demachiant si apa termala nu am mai folosit nimik altceva.Poate recidiva varicela?Poate fi vorba de o alergie?
4 comentarii
0
06-02-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ai facut o dermatita seboreica. Poti incerca un tratament cu Advantan crema, o aplicatie dimineata, timp de 4-5 zile si Lomexin crema, seara, timp de 10 zile.
0
06-02-2007, ora 00:00
blu_dea
Nu este medic/terapeut
blu_dea
S-ar putea sa aveti mare dreptate.Am cautat pe net despre aseasta afectiune si printre cauze declanshatoare am gasit<<folosirea de lotiuni care usuca pielea, care contin alcool>>.Cat am avut varicela mi-am dat in prostie cu MIXTURA MENTOLATA(care are si alcool si proprietatea de a usca)
Mai poate fi si altceva sau este sigur vb de acesta dermatita seborecica?
Va multumesc mult pt raspuns!!!
0
06-02-2007, ora 00:00
lauritza
Nu este medic/terapeut
lauritza
Medicul treb. sa-ti spuna sa nu dai cu mixtura pe fata! Asculta-l pe Miodorin42.
0
06-02-2007, ora 00:00
blu_dea
Nu este medic/terapeut
blu_dea
uuuf, exact ce spuneam si la celalalt subiect!para-se k am intrat pe mana unei neprofesioniste.Nu mai zic ca din cauza porcarii asteia de mixtura mi s-au rupt cateva bubitze pt ca se intarise in asa hal incat numai prin frecare am putut sa o dau jos de pe fatza:(( oooof
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Varicela – vǎrsatul de vânt
  • Diferențele dintre varicelă (vărsat de vânt) și pojar
  • Vaccinul pentru cosuri (autovaccin acnee)
  • Coșuri pe fese - cauze și tratament
  • Varicela sau vărsatul de vânt, o boală încă activă
  •