ce se intampla daca stau cu menstruatia neregulata fara sa o tratez?

12-02-2012
stochitoy
Nu este medic/terapeut
stochitoy
buna ziua..am 21 de ani..si niciodata nu am avut menstruatia regulata decat in momentul in care am recurs la diane 35 pt k aveam si ovare polichistice...Le'am luat 2 ani de zile..toate bune si frumoase..sperand ca in momentul in care o sa le intrerup sa mi se regleze de la sine menstruatia..insa nu a fost asa desi am luat si 2luni duphaston.asa ca am recurs la tratament naturist..cu tincturi de branca ursului, cetisoara si muguri de zmeur...si vad ca degeaba..tot neregulat vine. Ce mai pot face sa nu iau iar anticonceptionale? Chiar nu mai vreau..eu cred k mai rau deregleaza decat sa faca vreun bine(pe termen lung). Dar ce se intampla si daca nu mai iau nimic toata viata si stau asa cu menstruatia neregulata? exista vreun risc?
7 comentarii
0
12-02-2012, ora 20:32
stochitoy
Nu este medic/terapeut
stochitoy
mi'a raspuns cineva in privat ca pot ramane insarcinata daca nu folosesc prezervativut. Eu nu am pus problema asa..pentru ca sunt indeajuns de educata incat sa stiu sa ma protejez. Intrebam daca exista vreo problema de sanatate pe viitor..ca de exemplu..infertilitate sau complicatii..sa nu dau in alte belele. Multumesc!
0
13-02-2012, ora 01:04
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Este important de stiut daca aveti doar ovare polichistice sau sindromul ovarelor polichistice.
Daca aveti sangerare menstruala la minim 3 luni atunci nu aveti un risc crescut pentru hiperplazie endometriala/cancer endometru.
Legat de fertilitate- exista unele persoane care sustin ca, utiiizarea contraceptivelor favorizeaza pastrarea capacitatii fertile, intrucat, in sdr ovarelor polichistice exista o distructie foliculara prin selectie foliculara anormala.
Cel mai bine ar fi sa mergi la un endocrinolog bun si sa iti repeti analizele hormonale, eventual si ecografia transvaginala.
0
13-02-2012, ora 01:28
stochitoy
Nu este medic/terapeut
stochitoy
acum dupa cei 2 ani de tratament cu diane 35 nu mai am ovare polichistice..totul este in ordine..dar din ce mi'ati spus daca vreau sa stau asa fara niciun tratament exista riscul sa fac cancer endometru? ecografie transvaginala am fc acum 1 luna si totul este in regula. Tot ce ma ingrijoreaza pe mine este infertilitatea..pentru ca peste cativa ani o sa vreau sa fac un bebe si nu vreau sa ma trezesc ca din vina mea nu il mai pot face(pentru ca nu am mai luat in continuare anticonceptionale...pentru ca 2 ani sunt deja prea mult si chiar nu mai vreau..daca iau voi mai lua ceva, voi incerca ceva naturist ori nimic)
0
13-02-2012, ora 23:34
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Buna stochitoy,
Eu te sfatuiesc sa mergi sa iti faci niste analize pentru glanda tiroida. Iti iei trimitere de la medicul de familie si mergi la Parhon daca esti din Bucuresti, acolo iti fac toate analizele gratuit, daca mergi la o alta clinica privata cu trimitere de la medicul de familie te vor pune sa platesti o analiza care e destul de costisitoare.
Probabil dereglarea ta are radacini mai adanci si nu e doar datorita unor ovare polichistice. Mergi si verifica tiroida, este foarte important.
0
14-02-2012, ora 00:33
stochitoy
Nu este medic/terapeut
stochitoy
doamna ghemigean de la parhon m'a tratat pana acum..si am facut si la tiroida analize si sunt in regula dar nu stiu ce sa mai cred pentru ca o doamna a facut analizele la tiroida in aceeasi zi dar in 3 locuri diferite..si i'au dat 3 rezultate total diferite.. Asadar pe cine sa mai crezi?? tratament in fuctie de care rezultat sa dea?:)) Am ajuns sa nu mai am incredere deloc in medicina din romania..tocmai deaia vreau sa nu mai iau niciun tratament..dar imi e frica sa nu se agraveze situatia si sa sufar de infertilitate sau altceva mai grav.doamne fereste
0
14-02-2012, ora 23:45
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Medicul endocrinolog ti-a recomandat pilulele contraceptive pentru reglarea menstruatiei?
Cateodata nu exista explicatie pentru multe fenomene medicale ce ni se intampla.. Si eu am o chestie anormala, si anume sangerari cu pana la 9 zile inaintea menstruatiei, dupa care vine menstra normal timp de 3, 4 zile... Medicul mi-a spus ca este normal ce mi se intampla si ca se numeste preludiu menstrual si unele femei il au, altele nu... Acum dupa 4 ani am schimbat medicul si nici acesta nu pare a fi ingrijorat de ceea ce mi se intampla si nici nu discuta despre acest lucru.
La fel ca si tie, mi s-au recomandat pilule contraceptive insa le urasc si nu mi se pare normal sa iau pastile zilnic..
Vroiam sa ma duc si eu la Parhon insa dupa ce vad ce spui tu parca mi-am pierdut si eu speranta..
Poate ca asa suntem noi.. Mai.. Diferite..
Tratamente naturiste am incercat si eu multe multe.. Cu ceaiuri, cu tincturi ( inclusiv de branca ursului, bitter suedez, ceai de coada soricelului, galbenele) insa nicio ameliorare absolut deloc.. Sper ca tu sa ai mai mult noroc.
Sanatate!
0
01-03-2012, ora 22:40
gabriela11
Nu este medic/terapeut
gabriela11
Buna seara...si eu am aceeasi problema SOP si uter retorvers...as dori sa stiu ce sanse am sa fac un bebe..pt ca incercam de ceva timp. AQm fost la un control si mi s-a spus ca am uterul infantil..am placat dezamagita si bulversata..Daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns.. va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.