ce sanse am sa duc sarcina mai departe

02-03-2012
symosdp
Nu este medic/terapeut
symosdp
Buna ziua. Am o mare problema si imi doresc sa fie cineva pe acest site sa imi raspunda si mie caci, va spun sincer, sunt disperata.Am sa va fac o scurta prezdentare a istoricului meu medical.:am 29 ani si, pana acum si sper sa fie si ultimele, 3 avorturi spontane suferite la 26, 23 si 14 saptamani de sarcina.Pana la ultima pierdere nu stiam decat ca am insuficienta cervico-istmica.In dorinta si disperarea de a afla ce se intampla cu mine, de ce nu pot tine o sarcina, am facut niste analizi de sange mai amanuntite si am aflat ca am risc trombofilic(gena MTHFR-genotip heterozigot) dupa care a urmat o histeroscopie si, ulterior, o interventie laparoscopica care m-a ajutat sa aflu ca am uter unicorn(am doar partea stanga a uterului -sper sa ma exprim corect).Astazi, la aproape 2 ani si jumatate de la laparoscopie, sunt insarcinata in 12 saptamani.De la inceputul sarcinii fac Clexanne(acum de 40), iau aspenter, acid folic si arefam (acum 4/zi). La consultul anterior era bine, dar azi, la o luna de la vizita anterioara la medic, a aparut un nodul fibromatos anterior de 4cm.Sincer va spun ca sunt ingrozitor de speriata ca nici de data asta nu voi reusi sa ajung sa ma bucur si eu de puiutul meu chiar daca stau la pat si iau atatea medicamente.Oare nu era destul de greu, ce nevoie mai era si de acest nodul care sa agreseze si mai mult un uter deja chinuit?Va rog din suflet daca cititi aceasta postare sa imi raspundeti si mie ce sanse am, macar sa stiu la ce sa ma astept ca nu suport starea asta de incertitudine.VA ROG AJUTATI-MA,
326 comentarii 12 ..... 10 11 Înainte ›
0
09-03-2012, ora 00:33
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
ce greutate ai? clexane 0, 4 mi se pare putin! 0.4 e pt schiloade la 40 de kile.. la ce medic mergi? Uscatescu?de obicei e f atenta cu pacientele cu avorturi repetitive..
e nasol
e cea mai grea suferinta:( eu inteleg prin ce treci:
sfatul meu e ca faci totul pt a tine sarcina.. eu zic ca Numai Dumnezeu mai conteaza.
sfatL roaga-te mult! citeste Paraclisul Maicii Domnului, Acatistul sf Ioachim si Ana, al Buneivestiri si Acatistul SF Nectarie!
fac minuni.si poate cu ajutorul lor in toamna iti vei putea tine si tu in brate minunea! stiu atatea cazuri care au reusit cu ajutorul lor.!!!
raga-te mult!
0
09-03-2012, ora 15:25
symosdp
Nu este medic/terapeut
symosdp
Iti multumesc pentru incurajari. Am 70kg si se pare ca, intradevar, e prea putin clexane de0, 4 ca am fost ieri la spital pt analizele de sange si se pare ca nu e inregula cu timpul de coagulare si mi-a zis sa-mi fac de doua ori pe sapt clexane de 0, 6.Saptamana viitoare voi merge din nou la spital pt analize sa vedem daca e mai bine daca nu, banuiesc ca voi trece la clexane de 0, 6. Legat de sarcina, eu oricum merg mai departe, ca nici nu as fi instare de altceva, si ma rog la Dumnezeu, caci doar El e singurul care ma mai poate ajuta:doar EL decide ce va fi cu sarcina mea, eu doar sper ca o sa-mi faca si mie bucuria de a-mi strange puiul in brate:DOAR EL CU PUTEREA LUI. Eu sunt din Iasi si merg la dr Sach. Daca nu te superi, cate stii despre cazuri ca al meu., cunosti pe cineva care a reusit?Drept iti spun ca nici nu stiu ce sa te intreb, ma bucur ca mi-a raspuns cineva ca aveam impresia ca lumea se uita la postarea mea ca la un OZN, ca am atatea probleme care afecteaza sarcina ca poate li se parea prea complicat. Multumesc, sper sa imi mai scrii. Apropo: sper sa ai parte de o primavara frumoasa si o viata luminoasa si la multi ani de ziua femeii.
0
09-03-2012, ora 18:24
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
Cunosc f multe fete (de pe alte forumuri: mamici de pe miresici.ro ) cu forme mult mai grave de cat a ta de trombofilie care majoritatea (mutatii homozigote mult mai grave decat heterozigote care e forma cea mai usoara) au acum bebelusi f sanatosi si frumosi!
Toate merg la hematologi de exceptie si mai toate iau cam acelasi tratament: clexane, aspenter, femibion, magneziu si vitamina C obligatoriu dar si acid folic pana in sapt 12. Sper ca si tu le iei pe toate din lista.
F bine ca ti-a mariyt doza de Clexane si dupa mine: as mari-o zilnic la 0, 6.. prietena mea insarcinata in 7 luni azi, ia 0, 2 dimineata si 0, 4 seara zi de zi (asa a luat de la 2 luni de sarcina) tocmai pt ca bebe sa se dezvolte armonios si sa nu ramana in spate) si ea are doar 57 de kg!
Asadar nu iti pierde speranta si roaga-te mult, sunt sigura ca vei reusi sa iti tii minunea in brate anul acesta!
0
10-03-2012, ora 10:46
symosdp
Nu este medic/terapeut
symosdp
Pe mine ce ma ingrijoreaza mai tare e problema uterului si nodulul fibromatos. Cred ca am mentionat ca am doar o jumatate de uter(partea dreapta a ramas nedezvoltata, ca o smochina, e un handicap al meu din nastere) si mai am si nodulul asta care apasa exact pe placenta si ma tem ca, pe masura ce se dezvolta bb o sa fie deranjat de nodul care o sa-i ia si din putinul loc pe care il are si o sa il impinga afara. Vreau sa iti spun ca eu oricum am fost informata, inca dinainte de a ramane insarcinata, ca trebuie sa ne rugam sa pot duce pana la 7 luni, si asta sper si eu.Nici nu indraznesc sa sper la mai mult.Femibion si vit C nu iau: sunt importante pt boala la sange?
0
10-03-2012, ora 13:22
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
femibion 1 se ia pana in sapt 12 si cica este vital cica pt cele cu trombofilie pt ca se asimileaza mult mai bine folatii din el..fata de acid folic simplu si femibion 2 se ia in trim 2 si 3..dar numnai la recomandarea medicului. el stie daca ai nevoie sau nu;
Vit C la fel mi-e mi-a recomandat-o special sa o iau o data cu aspenterul acidul folic si magneziul...eu nu mi-am facut inca mutatiile..sper sa nu am nici una..insa preventiv iau astea si inca nu-s gravida pt ca mi-a iesit anticoagulantul lupic oscilant, cand pozitiv cand negativ.. asadar eu cand voi ramane gravida voi merge direct la hematolog sa vad ce zice dupa analize...Ps: eu am pierdut o sarcina la 10 sapt anul trecut, cauze necunoscute...acum incerc sa fie bine, suflu si in iaurt, etc.. ser sa ramana cat mai repede.

PS:fii increzatoare..Dumnezeu face multe minuni! si tu vei ajunge la 7 luni chiar si asa cu numai o parte a uterului buna, o sa vezi! roaga-te mult! sunt multe cazuri de reusita!
0
10-03-2012, ora 20:14
symosdp
Nu este medic/terapeut
symosdp
Imi pare rau sa aud ca si tu esti mamica de ingeras, dar ma bucur sa vad ca nu ti-ai pierdut speranta si ca te investighezi ca sa fie totul in regula la viitoarea sarcina.Eu pana sa raman insarcinata nu luam decat acid folic de 15mg(asa era recomandat pe rezultatul de la analiza, asa mi-a zis si medicul de aici si cel din italia care m-a operat:da am ajuns pana in italia;timp de un an am facut drumuri iasi -ancona caci am avut multe piedici la noi, si nici macar nu stiu de ce dar pana la urma am reusit cu ajutorul mamei sa ma investighez acolo.E o poveste tare lunga si ciudata si acum cand iti scriu imi dau seama ca mereu am avut tot felul de piedici legate de un bb:oare Dumnezeu ma incearca sa vada cat de mult imi doresc si cate sunt gata sa suport pt a avea un bb? Probabil ca da, caci tot ce am obtinut in aproape 30 de ani de viata a fost cu mare truda, dar nu imi pierd increderea in EL si sunt convinsa cu are ELpregatit ceva minunat si pentru mine, pt tine si pt toate cele care isi doresc cu adevarat sa fie mamici.Uneori stau si ascult in jurul meu(mai ales cand merg cate o zi/sapt la spital) si realizez cat de multe femei sunt cu probleme si ca in ziua de azi pt multe dintre noi a devenit o adevarata lupta sa putem avea un bb.Imi cer scuze daca te plictisesc dar cum eu stau acasa si sunt singura toata ziua pana vine sotul de la munca, am capatat un debit verbal.Si acum tu ce faci, daca nu st prea indiscreta, incerci sa ramai insarcinata?Daca nu te superi, de unde esti?Cand imi voi face rugaciunea pt mine si al meu bb o sa ma rog si pt tine sa ramai si sa fie totul bine.Sa ai grija de tine si, am sa-ti spun ce imi spun mereu cei din familie:sa nu uiti niciodata ca indiferent de ce iti rezerva viata tu esti cea mai importanta.
0
11-03-2012, ora 00:32
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
te cred; si eu sunt la fel cu debitul verbal;))
eu sunt din Bucuresti;
si eu la fel prima data: am luat numai acid folic.. nu am luat nik altceva:(
acum ma gandesc : oare nue ra mai bine daca luam si eu utrogestan(progesteron) pt sustinerea sarcinii? acar prevebtiv cum tot mai multi medici dau? pt ca dupa ce am pierdut sarcina si am inceput sa ma'caut' mai mult am observbat pe ecografii ca aveam endometrul ff subtire in timpul sarcinii dar si inainte si dupa 6mm (dupa ovulatie)... in fine.. nu stiu ce sa mai zic..
e fara raspuns poate sa fie intr-adevar de la asta..poate sa fie o chestie de gen selectie naturala.. nu stiu;
cert e ca acum abia astept sa raman si sa am grija de mina total! Sunt sigura ca de data asta Dumnezeu va face ca totul sa fie perfect!!! ca stie el de ce a facut sa fie asa prima data...poate era un bebelus cu probleme si nu a vut sa se chinuie nici el nici noi..poate a fost un semn ca eu sa ma pot intoarce cu adevarat catre El, ca recunosc ca de atunci ma rog mult mai mult si parca voata mea a luat alta intorsatura..ma gandesc altfel la spiritualitate decat inainte.
toate au un motiv in viata.
asa ca nu iti mai fa nici tu griji!
sunt sigura ca vom fi bine

PS: in Italia ai facut operatia de uter?sau altceva?
0
11-03-2012, ora 09:22
cristina 27
Nu este medic/terapeut
cristina 27
Buna ziua. Am si eu o intrebare sunt insarcinata in 7 saptamani iar in prima sarcina care am avut-o la 17 saptamani copilul a fost depistat cu hidrocefalie si am fost nevoita sa fac avort. Am facut dupa acea niste analize care nu au evidentiat sindrom genetic. Doctorul mi-a zis ca a fost un mare ghinion nu a fost dintr-o anumita cauza pur si simplu s-a intamplat.
Acum as vrea sa stiu daca e posibil sa patesc la fel ? nu mai pot, stau cu sufletul la gura pana in saptamana 12 cand o sa aflu va rog sa ma ajutati. Va multumesc
0
11-03-2012, ora 10:19
symosdp
Nu este medic/terapeut
symosdp
PT cristina 27; sa inteleg ca bb era suspect de sindrom down... dar nu pricep de ce nu te-a supus amniocentezei mai intai de toate si apoi sa se gandeasca la intrerupere. Iti spun asta pt ca fina mea a patit la fel dar doctora a decis sa -i faca mai intai amnio si bine a facut caci baietelul era perfect sanatos. Din ce stiu eu valorile testului pt SD nu sunt mereu concludente, nu stiu exact care e treaba dar cert trebuia amnio.Si nu cred ca e cazul sa te temi ca si urmatoarea va fi la fel dar eu te sfatuiesc sa iti cauti un medic bun ca cel la care ai fost, din punctul meu de vedere e un ratat iar tu meriti ce e mai bun, ca noi toate. Eu iti doresc sa fii sanatoasa si sa ai curaj sa incerci din nou ca mare e Dumnezeu si vei vedea ca va fi bine.
0
11-03-2012, ora 11:10
symosdp
Nu este medic/terapeut
symosdp
draga cristinne1983 sper ca ai timp sa citesi. Dupa ce am pierdut a treia sarcina, cea de 14 sapt, am hotarat sa ma investighez.Ca de obicei doctora la care eram atunci imi da sa fac analizele la sange si imi mai ia secretie din col pt micoplasma, ureeaplasma si clamidia, dar atat(aceleasi pe care le facusem si inainte de a ramane insarcinata si eram ok). Nu eram prea multumita dar nici nu comentam. Intre timp, mama mea care e in italia de 12 ani, lucrand intr-un spital (sta cu persoanele invarsta care au fost operate si au nevoie de asistenta sa se spele s.a.m.d.) se imprietenise cu asistentele si le -a intrebat care e cel mai bun ginecolog din spital ca ma are pe mine, si le-a spus povestea mea. Fetele i l-au recomandat pe medicul care m-a operat la care mama si-a facut o programare pt a-i vb de mine.Dupa ce a ascultat povestea unei mame ingrijorate pt fata ei si a inteles ca eu nu st acolo ca voia sa ma vada, i-a dat mamei o recomandare pe care mi-a trimis-o prin fax, cu pasii de urmat in cazul meu: analize imunologice, histeroscopie si la nevoie laparoscopie. Cand mi-a zis mama ce a facut, prima data am fost reticenta pt ca auzisem tot felul de povesti cum ca italienii nu st niste medici tocmai buni si am mers cu faxul ce continea recomandarile medicului respectiv la doctora mea. Eu i-am spus doctorei, foarte sincer cum stau lucrurile, ca mama stiindu-mi suferinta si dorinta de a avea un bb a mers la el si iata ce mi-a recomandat, si ca vreau sa stiu si parerea ei.Doamne ce s-a crizat:ce crezi ca neaparat din cauze imunologice ai pierdut, astea st investigatii ce se fac in cel mai rau caz, tu ia si ramai gravida si mai vedem noi ce se intampla.M-a socat deadreptul.Mergand pe jos dupa ce am plecat de la ea am sunat-o pe mama care astepta sa afle ce am facut, si ii spun.S-a suparat atat de rau si imi zicea ca ce, dr asta vrea sa te innebuneasca de tot sa perzi la nesfarsit(adevarul e ca eram cu psihicul la pamant) sarcinile?Practic ma implora sa-i fac pe plac si sa fac ce mi-a recomandat dr din italia.Ascultand-o mi-am dat seama cata dreptate are si ca nu faceam decat sa ma transform intr-un cobai.Pe loc am luat decizia de a cauta un alt medic.Intai de toate am mers la synevo(stiu ca e si la voi)si mi-am facut analizele imunologice pe baza hartiei de la dr italian(evident ca s-au uitat stramb la mine cand le-am inmanat faxul dar nu m-a interesat) si am asteptat 3 sapt sa vina rezultatele. Nu mica mi-a fost mirarea sa vad ca ce banuia el era adevarat si ala a fost momentul in care am prins incredere maxima in el.Cu analizele facute am mers la o doctora de care auzisem ca ar fi buna si i-am prezentat povestea mea si am rugat-o daca poate sa imi faca ea histeroscopia.Mi-a spus ca mai intai se impune o histersalpingografie sa vedem daca nu am trompele infundate. Am facut-o si pe asta:rezultat=trompe infundate=instilatii.Am mers la prima sedinta de instilatii si am crezut ca mor de durere si atunci am zis stop chinurilor am anuntat-o pe mama si am mers sa-mi iau bilet de avion.A fost cea mai buna hotarare pe care am luat-o..Si uite asa am mer intai la o consultatie la acel dr, a doua zi mi-a si facut histeroscopia si a observat ca nu poate vedea partea dreapta a uterului, nici trompa dr(apropo nu aveam trompa stg infundata era ok) si a zis ca e obligatorie laparoscopia. asta era in februarie si m-a programat la operatie tocmai in septembrie, nefiind o urgenta.Era perfect caci asa am avut timp sa-mi fac acte cum ca lucrez acolo printr-o alta cunostinta a mamei care imi stia povestea, caci altfel interventia ar fi costat enorm.Si asa a venit septembrie si m-am operat si am aflat, ceea ce medicul deja banuia, ca nu am decat jumatate de uter, o trompa si un ovar.Partea dreapta a ramas nedezvoltata, ca o stafida si mi-a spus foarte sincer ca nu o sa pot duce o sarcina mai mult de 7 luni dar e bine pt ca bb supravietuieste.Si asa m-am intors acasa cu un dosar intreg de la italieni, dosar ce il puteam umple de documentatie in ceea ce ma priveste daca as fi intalnit medicul pe care il am azi, atunci.Nu-i nimic, important e ca am aflat ce e cu mine.Cam asta e povestea mea cu italia pe care ti-am spus-o ca si cum te stiu de o viata:foarte sincer.Sper doar ca nu te-am plictisit si ca tu ai parte de un medic care sa vrea sa te vada fericita nu sa te chinuie cum mi s-a intamplat mie.Sa ai mare grija de tine.Pupici si scuze daca te-am plictisit.
0
11-03-2012, ora 13:29
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
Doamne prin cate ai trecut:(

sa stii ca si eu ca si tine nu am aceptat diagnosticul: selectie naturala! se intampla in 60% din cazuri e adevarat..insa cele 40 %? cine le acopera?
nu vreau sa astept sa pierd sarcini asa la nesfarsit pt csa medicii nu te trimit la analize decat daca pierzi de la 3 sarcibi in sus: eu nu cobaiul lor, vorba ta! pana nu am constiinta perfect impacata ca nu mai am eu ce sa investighez in plus;)) Si am schimbat din toamna 5 medici.. pana nu dau de unul care sa fie pe aceeasi lungime de unda cu mine nu ma las!
de la fiecare am mai aflat cate ceva, cate o analiza, cate o treaba!

Eu le-am facut aproape pe toate dupa avortul spontan: la ginecologie mi-a iesit ca am infectie cu ureaplasma.. am tratat-o 2 luni pana a iesit negativa.. Apoi un alt medic pe presupus hormonal: mi-a zis ca am endometrul cam subtire deci clar la urmatoarea sarcina: progesteron preventiv! la hematolog mi-a pus in vedere ca imediat cum aflu ca-s gravida merg sa ma monitorizeze si ei ca sa fiu sigura ca treaba cu coagularea sangelui nu ma afecteaza in nici un fel.
NU am facut nik laparo su histero..pt ca 1. nu am racit in viata mea la ovare si nici nu ma stiu cu probleme si 2.am considerat ca daca am ramas gravda prima data din prima, nu as avea probleme cu asta.. cu infundatul...sper sa fie in continuare la fel! deocamdata nu ma mai gandesc si la asta.
Asadar am cam acoperit tot.
Acum sunt in a 2a luna de incercari dupa pauza de 5 luni de la prima sarcina pierduta. Am emotii de fiecare data cand trebuie sa fac un test: sper ca data viit sa imi arate 2 liniute. Vedem.
0
11-03-2012, ora 14:45
symosdp
Nu este medic/terapeut
symosdp
nu stiu daca tre sa ai neaparat probleme cu ovarele sau cu trompe infundate sa faci laparo sau histero, ti-am spus ca de fapt nici eu nu aveam doar ca dadeam peste dobitoci care le inventau doar ca sa-mi zica ceva. Acum nu e o regula ca toate femeile sa treaca prin aceste investigatii dar la mine se impuneau pt ca, am uitat sa mentionez, dar eu primii doi bebei ii simteam miscand mereu doar pe partea stg si aveam si burta tuguiata pe stanga.Stiu ca e greu sa dai de un medic bun, dar st convinsa ca-l vei intalni pe cel care trebuie. De ramas gravida am ramas de fiecare data natural, fara nici un fel de tratamente(cam in 6 luni de cand imi propuneam tinand cont ca nu am decat o trompa e super bine).Nu asta a fost problema mea ci sa duc sarcina la termen. Daca la mine nu a fost nevoie de tratamente nu cred ca ar fi cazul sa te ingrijorezi, totul e sa nu te gandesti doar la asta, sa lasi in voia sortii ca Domnul o sa ti-l trimita pe bb, vei vedea si apoi cu ajutorul medicilor, ca asta e avem nevoie de ei, o sa fie totol bine. Stii ce nu inteleg eu: de ce la hematolog? oricum clexane si restul medicamentelor ti le da si ginecologul. Crezi ca un hematolog ar putea sa-ti dea altceva in plus?Oare sa incerc sa caut si eu unul?Tie pe rezultatul la gena nu ti-a specificat si ce tratament se impune si ce anume iti este interzis?
0
11-03-2012, ora 16:55
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
Girl, din ce stiu eu hematologul este cel care iti prescrie clexane si aspenter si el taie si spanzura cand vine vorba de aceste treburi ce tin de sange, de trombofilie mai exact!... tot ce tine de sange, boli de sange, etc hematologul ti le prescrie, la el trebuie mers si verificat lunar Ir-urile, etc tot! nu ginecologul.. multe fete spun ca hematologul nu are nici o legatura cu ginecologul pe o sarcina: fiecare isi face treaba separat..tu trebuie sa mergi la ei 2 ca la 2 probleme separate. nu ar trebui sa se bage unul peste altul decat atunci cand poate pacienta nu merge decat la unul din ei, nu la 2 si unul preia el si activitatea celuilalt ceea ce nu prea e corect deloc fata de tine ca tu esti pana la urma pionul principal si vrei ce e mai bine pt tine, pt ca unul e specializat pe ginecologie si celalalt pe hematologie..f rar unul singur e bun pe amandoua specializarile care nu prea au dupa cum vezi legatura ff stransa intre ele. Daca nu ai deja un hematolog, iti recomand sa iti gasesti unul obligatoriu! El e cel care iti recomanda cat si cum sa iei din toate pt trombofilia ta! Sincer.. nici nu mai sta! nu pierzi nimic. la noi in Bucuresti si pe tara, este arhicunoscuta Dr Uscatescu si Dr Avram (si la Cluj). Consultatiile in cadrul spitalului sunt gratuite cu trimitere asadar si daca nu ai avea bani pt privat ai putea merge la orice spital la hematolog gratis in baza biletului de trimitere. Cele 2 doctorite sunt ff bine informate cu privire la trombofilia in sarcina pt ca mai sunt hematologi care nu prea s-au confurntat cu asa ceva pana acum si nu prea stiu ce tratament sa dea, insa cele 2 sunt arhicunoscute, merg periodic la diverse conferinte pe aceasta tema in lume, etc..sunt informate la zi... le poti cauta pe net. eu merg la Uscatescu, la spitalul Fundeni gratuit.

Sfatul meu: cauta-ti si un hematolog; eu nu stiam ca tu nu ai si ca Clexanul ti le recomandat doar ginecologul; a facut f bine dar nu el trebuie sa te monitorizeze, sa iti creasca sau nu doza, sa iti mai dea si altceva.etc..

PS: eu nu am facut nici o analiza la mutatii(gene) ci doar strictul analizelor uzuale de trombofilie la inceput printre care si LA (anticoagulantul lupic) acesta iesind de 2 ori o data pozitiv si o data negativ, adica oscilant, s-a presupus ca in sarcina ar trebui monitorizat... insa nu am facut inca mutatiile, medicul spunand ca inca nu e neces in plus sunt f scumpe asadar inca sa nu arunc banii pe fereastra:)), , dupa ce raman gravida vedem, avand in vedere ca restul de analize mi-au iesit bine (proteina C, S, timpul de coagulare, etc); asadar eu sa raman si apoi mai vedem :))
0
11-03-2012, ora 19:18
cristina 27
Nu este medic/terapeut
cristina 27
va multumesc pentru raspuns.
in cazul meu ecografia de 17 saptamani, de la prima sarcina, a aratat craniu cu hdrocefalie nu am avut ce sa fac decat sa intrerup sarcina dar sper ca de data asta sa fie totul bine.
0
11-03-2012, ora 22:47
symosdp
Nu este medic/terapeut
symosdp
nici nu mai stau pe ganduri:imediat o sa caut pe net care e cel mai bun hematolog de pe la noi si sper sa prind o programare chiar maine si sa nu am nici un fel surpriza. Chiar nici nu m-am gandit sa merg la un hematolog pana acum stiind cazuri, chiar o prietena care a nascut acum 3 sapt si are probleme cu trombofilia, a mers la aceiasi doctora si totul a fost ok, dar cum nu vreau sa risc nimic nu mai pierd timpul.
0
12-03-2012, ora 11:18
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
am si eu 2 amice cu aceeasi mutatie insa cu rezultate cu totul diferite!
organismul fiecareia este complet individual si diferit!
Totul se personalizeaza!
1. O prietena care tocmai a nascut acum 3 luni cu mutatie heterozigota MTHFR si deficit de proteina S, bebe sanatos perfect; prima sarcina dar monitorizat cu atentie de ginecolog (ea nu a mers special la hematolog pt ca ginecologul ei ii prezenta ecografiile tot timpul unui hematolog coleg) tipa lucreaza in mediul medical asadar.. trage tu concluzia;

Si 2: o amica care a pierdut 2 sarcini pana acum (in luna mica: 8 si 9 sapt) cu aceeasi mutatie! Si ea s-a hotarat sa mearga abia acum mana in mana si cu un hematolog pt data viitoare. Nu e bine sa risti, mai ales cu un atat de tragic!
Poate nu iti da nimic in plus fata de ginecologul poate iti mai da o votamina, 2 in plus, poate nu... dar de ce sa ai regrete! mergi ca nu pierzi nimic! In plus in luna mare, incepand cu trimestrul 2 se fac monitorizari dopplere pe arterele ombilicale pt a se vedea/monitoriza daca heparina isi face efectul cum trebuie, sau trebuie marita doza. Deci sa ai in calcul si asta. Daca imi permite site-ul iti voi da o adresa a unui forum activ zilnic cu acest subiect cu fete care s-au confruntat cu asa ceva si care sunt as in materie de trombofilie, daca ai vreodata nelamuriri, citeste forumul si invata; si care majoritatea acum au bebelusi:; eu de aici am invatat in juma de an tot ce stiu:)) cred ca stiu mai multe decat muuulti medici ginecologi despre trombofilie; mi-a luat ceva timp sa citesc tot dar deja stiu cazurile fetelor si am trait cu ele toate emotiile: http://www.miresici.ro/forum/showthread.php?t=25176
0
13-03-2012, ora 10:10
symosdp
Nu este medic/terapeut
symosdp
am revenit si am si vesti bune: am reusit sa obtin o programare pt ieri dupaamiaza la hematolog la care m-am prezentat cu toate analizile, inclusiv cu cele de la spital de sapt trecuta si am primit si eu vesti bune. tratamentul dat de dr ginecolog e bun pt mine dar ar vrea sa stie si rezultatele de sapt asta(vineri ma internez iar) desi el crede ca daca nu vor fi bune analizele dr va face ce trebuie, caci din punctul lui de vedere am nimerit la "ingerul pazitor" al copiilor. Nici nu-mi vine sa cred ca am auzit asta si sper sa aiba gura aurita. Oricum ma bucur ca mi-am luat o piatra de pe inima si ca e bun trat pt problema la sange. Pupici si multa sanatate.
0
13-03-2012, ora 10:18
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
Symo ma bucur nespus ca aduci vesti bune!
te astept in continuare cu vesti la fel de minunate si peste cateva luni cand nei vei spune ce frumusete vei tine in brate!!:*
0
13-03-2012, ora 11:23
symosdp
Nu este medic/terapeut
symosdp
sa te auda Dumnezeu. Sa stii ca acelasi lucru ti-l doresc si tie, Cris, din tot sufletul, si la fel tuturor femeilor care-si doresc un bb din tot sufletul. Spune-mi te rog te-ai confruntat vreodata cu problema constipatiei? Nu mai stiu ce sa fac.
0
13-03-2012, ora 12:22
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
daaaa
daca nu as avea grija zilnic ce sa mananc cred ca as iesi afara o data pe saptamana:)as fi terminata!
dar asa am un stil de viata propriu creat care ma ajuta ff mult de vreo 3 ani incoa:
dimineata niciodata nu sar paharul de apa calda cu o lamaie stoarsa in el pe stomacul gol. Daca problema e mai grava decat de obicei: seara inainte de culcare mananc si o mana de prune ( 5, 6 prune uscate fara fum). daca problema e si mai grava: seara pun tarate la inmuiat intr-un pahar de apa (cateva linguri amestecand energic) Dimineata consum si apa de deasupra taratei care s-a lasat la fundul paharului.Si apoi de minim 3 ori pe saptamana consum dimineata lapte sau iaut cu cereale integrale (deci nu tip "nestle" ca ales- prostii) ci efectiv d-alea de la plafar la punga: fulgi de ovaz in mod special.
Zilnic minim 8 pahare de apa pe zi baute (plate, si nik acidulat..poate doar apa minerala dar sucuri tip Fanta nicodata) si ibcearca sa manmanci cate 2, 3 fructe minim pe zi pt ca fibrele fac minuni daca le consumi, in timp!
Eu daca respect astea cu strictete nu am probleme..cum insa calc un pic in 'strachini' cum am probleme (observ asta in vacante cand plec cate o saptamana si ma las de aceste tabieturi :)) si rau fac!

asadar ti le recomand..
acum cat esti insarcinata : sunt perfecte astea pt tine, ca-s naturale si nu iti fac rau in nici o cantitate.

Cand vei naste insa si problema tot nu va disparea: iti recomand si "semintele de in" cate 2 lingurite dimineata pe stomacul gol inghitite cu apa (succes garantat) insa acum cat esti gravida nu ai voie sa le iei pt ca pot provoca contractii ale musculaturii uterine (de la caz la caz, nu la toate femeile dar mai bine previi si nu iei acum);
0
14-03-2012, ora 14:18
symosdp
Nu este medic/terapeut
symosdp
Saru' mana de ajutor. Dar unde gasesc prunele fara fum, ca la piata nu st decat din alea afumate pe care nu le suport? Iar tu cum de reusesti sa bei in fiecare dimineata o cana de apa calda cu o lamaie stoarsa ?Nu e cam mult pt inima? Eu am tinut in facultate o dieta in care consumam o lamaie pe zi si dupa o perioada m-a cam intepa inima iar cand am vrut sa fac o baie am crezut ca nu mai ies din cada. Cred ca am tranzitul si mai ingreunat din cauza faptului ca nu fac miscare deloc. Oricum voi incerca trucurile tale dar dimineata voi bea apa cu o feliuta de lamaie ca imi este frica.
0
14-03-2012, ora 17:12
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
AAA pt mine e un fff sanatos obicei!! nu am nimic! E un obicei japonez parca..d-aia aia traiesc mult si nu-s niciodata obezi cred :))pt ca detoxifica si curata colonul. eu stiam ca nu ai voie sa bei apa cu 4, 5 lamai odata dar chiar si atunci nu s-ar crea probleeme decat daca deja sunt ;))ca una nu are nik. Oricum nu imi storc o lamaie de un sfert de kil in pahar.. o lamaie micuta de 100-150 de gr. Dar tu mai intai Incearca un pahar de apa calda cu o felie de lamaie intai. Nu face rau! IMi zicea medicul de familie ca decat un pahar de cola mai bine un pahar cu 3 lamai;)) efectele secundare sunt doar daca ai probleme cu altceva..nu ca ar creea lamaia probleme de inima sau ceva..nicidecum.

Punele uscate fara fum la noi in piata se gasesc oriunde. Sunt d-alea cu fum si d-alea uscate fara fum. La tine in oras nu am idee dar te pot trimite la orice Plafar si acolo sunt sigura ca gasesti prune 100% uscate fara fum cumparate la punguta. ori in orice supermarket la raionul: alune, mieji, fructe uscate.
0
15-03-2012, ora 08:14
symosdp
Nu este medic/terapeut
symosdp
Mai, nu ma stiu cu probleme dar atunci asa am reactionat, iar acum ca sunt si insarcinata nu risc nimic.De prune te intrebasem pt ca, cum eu nu ies din casa il rog pe sotul meu sa-mi cumpere si daca nu-l trimit direct la tinta, raman fara ce-mi trebe. Oricum, mi-a gasit la plafar si cu o cana de apa calda cu o felie de lamaie, 6 prune si un mar, azi la 7 m-am trezit ca sa merg la baie. Poate o sa crezi ca-s nebuna dar st asa de fericita: insfarsit o sa ies si eu ca un om normal, in fiecare zi. Incaodata multumiri pt ajutor. Poate asa nu o sa ma mai ingras asa de usor.
0
15-03-2012, ora 10:28
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
felicitari pt 'scaun':))) suntem nebune;))ce vorbim noi aici!;) dar te cred..si eu eram la fel: mega incantata cand usor usor scapasem de chin!
PS: sa nu uiti sa mananci iaurt amestecat cu fulgi de ovaz zilnic!!! tu esti gravida, nu ar trebui sa iti lipseasca iaurtul/sana/kefirul si laptele zilnic!! unde mai pui si ca nu ingrasa dar ajuta si figestia si au o groaza de vitamine!

cat priveste ingrasatul.nu iti fa probleme..si 35 de kile daca ai lua in plus.. gandeste-te ca dupa nastere le vei da jos, numai sa fie bine sarcina! pt mine asta ar fi ultima grija! asadar nu tii fa probleme!
0
15-03-2012, ora 11:17
symosdp
Nu este medic/terapeut
symosdp
ma tem de ingrasat din cauza clexane, daca tot e legat de greutate. O sa cer sa-mi ia si fulgi de ovaz. Pana acum eu mancam iaurtul cu biscuiti cu tarate de la Misura, dar daca e mai bun cu fulgi, voi face schimbul. Maine merg la spital pt analize si sper sa fie bine dar mai sper sa-mi spuna si ca nodulul a mai scazut.
0
15-03-2012, ora 11:53
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
Pune si ovaz langa, 2, 3 lingurite la pahar. Nu exclude biscuitii daca iti plac! oricum sa mananci tot timpul iaurt (minim 1 pe zi)..e fffff bun!

Sa tii zic cum pap eu: merg la plafar o data pe luna si imi cumpar cate o punga din fiecare:
- 1 de seminte de floarea soarelui crude decojite (500 gr)
- 1 de seminte de dovleac crude decojite (300 gr)
- 1 de fulgi de ovaz (500 gr)
- 1 de migdale dulci crude (250 gr)
- 1 de miez de nuca (250 gr)
- 1 punga de susan;( 300 gr)

Cu toate acestea fac un amestec si le tin inchise bine intr-un borcan mare cu capac din sticla (poti sa le tii in orice recipient) la frigider (de ce la frigider? pt ca in timp, daca nu le consumi in cateva sapt. mai ales vara, pot rancezi pt ca sunt multi mieji in compozitie si trebuie tinuti la rece- miezul de nuca, migdalele eu le sfaram, le tai usor iainte pt ca sunt prea mari intregi, dar e optionala treaba). Din acest borcan imi iau cate 2, 3, 4 linguri zilnic si imi pun in iaurt sau cate 2, 3 linguri pe care le amestec cu lapte si cu cereale cand mananc lapte cu cereale (de obicei tot de la plafar cumpar cerealele, se numesc cereale integrale mixte de la Sano Vita si contin fulgi din toate: grau, ovaz, secara, orz, porumb);

si uite asa acopar tot nesarul de fructe uscate si seminte bogate in minerale si vitamine zi de zi. E usor si sanatos!
poti cauta pe net sa vezi cate contin fiecare din ce ti-am sris eu pe lista! vei fi uimita!
PS: spre ex. susanul contine mai mult calciu decat laptele;)) imagineaza-ti si e atat de bun la gust!

te astept maine cu vesti extraordinare de la analize:*
0
17-03-2012, ora 11:03
symosdp
Nu este medic/terapeut
symosdp
draga cris, daca m-ai vedea, sunt toata un zambet. Ieri la spital am primit numai vesti bune: nodulul s-a mai retras(de la 4 la 2 cm), analizele la sange au iesit toate bune, iar puiutul meu e bine, sanatos si se dezvolta normal, ba chiar e cu 5 grame mai grasunel. Multumim lui Dumnezeu, caci numai el cu puterea lui a facut sa am parte de asa bucurii si sunt convinsa ca Domnul va fi in continuare alaturi de mine si de puiutul meu, sa fie totul bine si asa cum ne va ajuta pe noi la fel va fi si cu toate femeile insarcinate dar si cu cele ce-si doresc un puiut. Credinta ne ajuta mereu. imi doresc, ca bucuria ce o simt eu, desi mai e mult de infruntat, sa o simta toate femeile din lume. Doamne ajuta sa ne fie bine incontinuare tuturor.
0
17-03-2012, ora 12:22
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
Doamne Simo astea da vesti extraordinare!!!
ma bucur enorm ca puiu' e bine si ca problemele tale sunt acum ca si inexistente!! Doamne ajuta in continuare!

PS: ai aflat ce e?
0
18-03-2012, ora 08:47
symosdp
Nu este medic/terapeut
symosdp
multumim, crys. nu am aflat. toata lumea m-a intrebat, socrii, cumnata, fratii, prietenii, absolut toti, dar eu nici nu m-am mai gandit la asta, eram asa de fericita sa vad ca nodulul s-a mai retras si ca bb e bine, se juca continuu, ca nu m-a mai interesat nimic altceva. daca ma gandesc bine, doar sotul e cel care nu m-a intrebat decat daca e totul bine fara sa-l intereseze sexul puiutului nostru. oricum, pt noi nu conteaza ce e, sincer, doar sa fie sanatos, sa stea cuminte acolo atat cat trebuie ca sa se nasca in deplina siguranta si sa ne bucuram unii de altii si cu ajutodul lui Dumnezeu asa va fi.
ca sa dau un "prognostic" eu cred ca e baietel, caci primii doi erau baietei, asa ca am ajuns la concluzia ca EU VOI FI MAMA DE BAIETEL
Tu ce mai faci?.
0
18-03-2012, ora 12:43
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
Hellou:) Neata!

uite eu tocmai ma pregatesc sa pap niste desert;) aseara am facut un cheesecake american si ma pregatesc sa imi savurez portia 'again':))
azi am iesit pana afara, la noi in Buc sunt 20 si ceva de grade, e o splendoare afara! si toate mamicile au iesit cu bebelusii la primavara.. vai ce frumos era! unul si unul care mai de care mai colorati si mai frumosi:))
in rest toate bune..
Tu?

PS: http://cristinelul.blogspot.com/ (tarta mea de ieri)
Adaugă un comentariu / răspuns
326 comentarii 12 ..... 10 11 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  • Unele antibiotice ar putea fi asociate cu creșterea riscului de avort
  • Valorile mari ale tensiunii arteriale înainte de a rămâne însărcinată ar putea crește riscul de avort
  •