ce sanse am sa duc sarcina mai departe

326 comentarii 1 2 ..... 78910 11 Înainte ›
0
12-07-2012, ora 12:52
symosdp
Nu este medic/terapeut
symosdp
Roxana, se pare ca puiutului tau ii place sa se joace ascunsa :))))). Oricum sunt convisa ca nu are importanta ce e atata timp cat e un bb sanatos.
Valorile pe care le-ai scris sunt perfect normale pt varsta de sarcina. Le-am comparat cu ale mele.
sa-ti ajute Dumnezeu sa mergi asa si mai departe.


P. S.: as paria ca e fetita, in felul asta vor fi doi baieti si doua fete.
Abia astept sa vad daca am dreptate.

pupici de la noi pt voi toate si pt bebei.
0
12-07-2012, ora 13:52
roxana nistor
Nu este medic/terapeut
roxana nistor
Si mie instinctul imi zice ca este fata, mai sigur cred ca aflam la urmatoru eco car e pe 25 iulie cand vin si rezultatele la analiza. Ma bucur ca bebe meu este sanatos si dezvoltat normal, si ieri am simtit si eu niste furnicaturi la burtica, de miscat nu am simtit dar daca o fi puturos bebe ca mama lui sa ii placa sa doarma si sa leneveasca :)))))) cine stie cand mi-o da un ghiont sa imi zica "hei mami trezestete".pupici si de la noi fetele :*
0
17-07-2012, ora 10:39
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
Fetelor :))
ce faceti?

sa va dau vestile de ieri proaspete:)
Ieri am fost si eu la analizele mele periodice la hematologie... toate perfecte, medicul m-a felicitat ca Ir-urile nu mi-au crescut si s-au normalizat la valori perfecte, etc.. totul bine, analizele au iesit la fel ca si pana acum, usor oscilante unele dar in parametrii unei sarcini..si totusi de ieri sunt oficial si eu Clexanta :)) tare nu? sunt buimacita inca.. dr meu hematolog m-a trecut si pe mine pe clexane de 0, 2 (doza minima) de acum incolo pana dupa nastere..cica preventiv :))ca bebe creste mai mult de acum etc..d-astea.. asa ca ieri m-am intepat pt prima data la spital si azi o voi face sg acasa..am emotii pt diseara, sper sa imi iasa...
tot ieri am aflat si o posibila cauza a scurgerilor mele roze rosiatice periodice si mici cantitativ: aspenterul cica poate provoca asa ceva..asadar de ieri de cand am trecut pe clexane, mi s-a miscorat aspenterul pe care il iau doar din 2 in 2 zile...spre deloc daca mai observ sangerari..sa vedem de acum incolo...
- ma simt mult mai linistita acum cu toate..nu stiu de ce.. parca daca esti informata si stii ce si cum si nu mai esti in negura nestiintei, parca altfel privesti totul :)) eu sunt tare happy de ieri:) eu as fi vrut clexane inca de cand am ramas gravida, de paranoia..insa medicul nu si nu ca sa vedem cum merge pe viitor..asa ca sunt un pic mai linistita, insa piticii pe creier au inceput sa apara: 0, 2 e ok doza? am citit ca e cam mica, etc.. nu-s grasuna eu, insa nici vreo silfidica, am 62 de kg la ~170cm acum in luna 5. Peste 10 zile m-a chemat la Fundeni sa imi faca factorul antifxa.
Simo' tu tre sa cunosti mai multe despre aspectele astea.

ps: dupa ce fac injectia seara, nu am voie sa mai ies din pat? sa ma mai plimb? adica eu nu-s genul sa doarma intre 20-22 cand m-au pus sa imi fac injectia..ce ma fac?:)) ma ales vara acum.. as fi vrut sa mai stau la o terasa uneori la o limonada..nu sa ma bag in pat la ora 20;00 :(... sau merge ca atunci cand ies in oras sa fac injectia mai tarziu, pe la 00:00? :)) e ca la antibiotic? se face fix la aceeasi ora aceasta injectie?

si mai am o problema uriasa desi mai am pana acolo: nu reusesc sa imi explic deloc cum s-ar putea naste natural daca nu stii cand se declanseaza nasterea ca sa poti opri cu minim 12-24 ore inainte clexane-ul? eu as fi vrut enorm sa nasc natural..insa de ieri se pare ca va trebui sa ma obisnuiesc cu gandul ca s-ar putea sa nu o mai fac, daca fac clexane...ca fara anestezie eu nu vreau sa nasc;)))
0
18-07-2012, ora 20:44
symosdp
Nu este medic/terapeut
symosdp
Va salut, burtici din ce in ce mai rotunjoare.

Cris, iarta-ma ca iti raspund asa tarziu, dar nu am mai intrat pe site. Ma bucur sa aflu ca esti bine si cel mai tare ma bucur ca ti-a dat clexane. Nu stiu de ca dareu abia acum m-am linistit pt ca stiu cat de parsiva e boala asta si fara sa-ti dai seama te apuca o hemoragie si nu mai ai cum salva copilul. Pe mine doza nu ma ingrijoreaza atata timp cat tu spui ca analizele sunt bune.
E ff bine ca iti face factorul antifxa, e cea mai buna, cea mai concludenta analiza legata de doza de clexane pe care trebuie sa o faci. Singura chestie ar fi ca nu e buna ora la care iti faci clexanele pt ca aceasta analiza se face la maxim, maxim 4 ore de la ora la care ai facut clexanele. Mie mi-a luat analiza asta la 3 ore dupa clexane. Asa ca schimba ora. Nu e nici un fel de problema acum, daca schimbi ora, pt esti abia la inceput cu injectia dar apoi e obligatoriu sa pastrezi ora la care faci injectia.
Nu trebuie sa stai in pat dupa ce iti faci injectia. Iti continui activiotatile pe care le ai fara nici un fel de problema. Injectia nu iti schimba cu nimic programul doar atat ca nu tre sa uiti de ea si s-o faci la timp.
Legat de nastere o sa faci cezariana cu siguranta, din cauza bolii si a tratamentului. Nu ti-a zis medicul?

Sper ca te-am ajutat cu ceva. Daca ai nelamuriri.

Pupici la burtici!
0
19-07-2012, ora 08:56
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
Simo medicul mi-a zis sa facclexanele intre ora 20-22 clar.. apoi mi-a zis ca daca fac anti fxa, ele o sa stie sa calculeze diferenta de 8 ore intre ultima injectie si colectarea de analize deci sa nu imi fac griji, sau ca sa stau tranchila, pot sa o fac un pic decalata intr-o zi..deci inainte de analize sa o fac la ora 3 dimineata (deci cu 6 ore mai tarziu) ca sa fie cat mai aproape de lra 6;00 dimineata cand ma duc eu la analize. o sa vad atunci cum fac..vad eu.

ps: mie medicul nu mi-a zis ca ar fi probleme sa nasc nautral..pt ca sg impediet la trombofilie este ca nu se face anestezie decat cu minim 12-24 de ore dupa ultima injectie de clexane..si deci nu stii cand nasti natural deci nu stii cand sa le opresti insa daca vrei, cica se poate naste fara anestezie..exact cum am fost noi nascute de mamele noastre :)) ceea ce bineinteles ca nu ma prea incanta :))) asadar voi vedea ce voi vrea in cele din urma..mai e pana atunci:)

aseara a fost a 3a injectie facuta, ff simplu..nu ma doare deocamdata.. si eram intr-un restaurant! :)))) aseraa acolo m-a prins ora 21:30 cand am ales sa le fac:)) asadar am stat 5 min, am facut-o in baie si am iesit ;)) simplu ca floare la ureche;)

tu ce mai faci?
bebe??

pe al meu acum il simt zilniccc si e asa frumos!!! super senzatie!!!!!!!!
0
19-07-2012, ora 11:45
symosdp
Nu este medic/terapeut
symosdp
Cris, ce sa zic. Acum si cu medicii astia: fiecare vede lucrurile intr-un anumit fel. Eu tin cont de tot ce-mi zice medicul meu si fac exact ce zice el si mi-e bine. Asa sa faci si tu: daca tu vezi ca iti e bine faci exact cum zice dr.
Acum si boala se manifesta diferit la fiecare. Eu de exemplu am probleme cu tensiunea imi curge destul de des sange din nas si asta de la clexane. Mie imi reactioneaza corpul diferit la injectiile astea. Si da, dr mi-a zis obligatoriu cezariana, la mine desi eu as fi vrut sa nasc normal ca doar stiu ce inseamna durerile nasterii si nu ma speria, plus ca tragi atunci si ai scapat. La cezariana mi se pare mai complicat dar asta e : daca asta trebuie sa fac asta fac numai sa fiew baietelul meu bine si eu la fel, bineinteles.

Bebelul meu e un jucaus. Uneori se misca asa de tare ca ma doare, fiind si marisor deja. Nici nu imi vine sa cred ca am burtica asa mare si ca el e cuminte acolo si acum. Ma rog la Dumnezeu si vorbesc si cu greierasul asta mic sa stea cuminte acolo pana la sfarsitul lui august cand o sa fac cezariana, ca apoi pleaca medicul in concediu si nu vreau sa raman pe mana altcuiva.
Imi e greu ca nu pot sta decat pe partea dreapta si ma doare soldul. Dar ce sa-i fac daca pe partea stanga nu-i place.
Si nu dorm noaptea. Se lumineaza afara si noi nu dormim.De regula dupa ce pleaca tati la lucru, la 6 dimineata, adormim si noi.
Ce sa zic.. ne simtim bine si mi-e drag de mor cand se joaca si mai ales cand tin mana pe burtica si vb cu el iar el parca imi raspunde lovindu-ma cu piciorusele.Acum ca si tu il simti bine pe Ivan, sun sigura ca ma intelegi perfect. E fantastic. Cred ca asta e cea mai frumoasa parte a sarcinii.

noi va pupam si sa aveti grija de voi.


P.S.: dr mi-a zis ca nu am voie sa fac injectii intramusculare fac tratament cu clexane,... sa intrebi si tu daca se aplica si la tine.
0
19-07-2012, ora 12:11
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
Simo cum adica injectii intramusculare? la ce te-ai referit?

LA INJECTIILE CLEXANE? TU UNDE LE FACI APROPO?
eu le fac pe picioare sus.

ps: te inteleg perfect cand zici de miscarile baietelului tau! la mine, de fiecare data cand misca zambesc instant... deci fara sa vreau! nu imi vine sa cred! e asa placut!! mai ales ca acum e mai linistitor pt ca il simti si nu te mai intrebi non stp: oare ce face :))) pt ca il simti!!
noi avem program: seara intre 22-23 misca de rupe..apoi noaptea pe la 3-4..apoi dimineata ff putin..si la pranz cand ma asez iar in pat cate un pic (pe la 14)

ps: tu nu ai nctractii deloc nu?
stiu de prietena mea care avea risc de nastere prematura, ii spusese medicul ei sa nu se mangaie deloc pe burtica daca simte vreo contactie si orcum sa limiteze la rar spre deloc mangaierile pe burtica din luna 7 incolo pt ca se agita bebe si se creeaza si mai tare contractiile. ma gandeam sa iti zic si tie ca sa stii..
ps: tu iei zilnic no spa ca mine? eu iau de la 4 luni non stop cate 2, sau 3 pe zi preventiv si ma gandeam...oare nu e prea mult, desi medicul imi zice ca e ok.. acum de azi fac pauza, iau doar seara sa vad daca e ok..adica daca nu simt nik nu are rost sa ma imbuib cu no spa..ca in trim 3 ce mai fac ?:)) nu?

kisses
0
19-07-2012, ora 13:42
symosdp
Nu este medic/terapeut
symosdp
Eu fac injectiile in burtica inca de la inceput. Asa mi-a zis medicul si nici nu ma lasa sa schimb locul. Dupa spusele lui ajunge mai repede, medicamentul, acolo unde trebuie.
Cand spun de injectii intramusculare nu ma refer la clexane pt ca astea se fac subcutanat, in tesutul adipos. Ma refeream la injectii cu nospa sau altceva care se fac intramuscular. Oricum genul asta de injectii nu ti le faci singura si le faci doar in cazul in care, fereasca Dumnezeu ai nevoie...ai vreo problema ceva si tre sa faci vreun tratament. Sa dea Domnul sa nu fie cazul dar e bine sa ai in vedere acest aspect si sa specifici in cazul in care vei avea nevoie vreodata.
Si eu iau nospa inca de la inceput dar nu iau decat cate una pe zi. Mai iau doar daca este cazul: daca am dureri sau ceva contractii. E posibil sa cresc doza dupa sapt 32 cand nu mai am voie sa pun supozitoare de indometacin (pt durerile de spate - am inceput de hernie L1, L2, L3 ).
Contractii mai am uneori, asa usoare. Cand au fost mai puternice un pic am tinut tratament cu Gynipral.
Despre mangaiatul pe burtica stiu si eu. Mi-a ramas in cap de cand am stat in spital la celelalte sarcini. Era o asistenta care ne spunea mereu: " nu mangaiati burta ca provocati contractii.limitati-va la a pune mana pe burta sa va simtiti copilul". Si asa fac: pun mana pe burta acolo unde stiu eu ca ne dam " intalnire " de obicei si puiutul meu, cum simte caldura, cum vine imediat si incepe joaca. O sa vezi si tu mai tarziu ca si bebelul tau va face la fel.
Cand am citit de programul puiului tau, de joaca, m-a busit rasul. Doamne toti sunt la fel.Ivan face exact ca Edy. Cand ti-e lumea mai draga si ai vrea sa dormi ei incep joaca si iti sunt atat de dragi ca nu poti sa adormi ii astepti sa-si termine programul. Stai sa vezi acusica, cand e mai mare...

pupici.
0
19-07-2012, ora 20:42
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
Am inteles Simo ACUM CE vroiai sa zici de injectiile intramusculare; nu am facut niciodata si sper nici sa nu fie cazul;
- de azi iau si eu no spa dar seara; sper sa fim bine si sa nu necesitam mai mult, desi henmatologul meu imi zice sa iau 3 pe zi din care unul seara de doza mare de 80mg;)) mi se pare mult atata timp cat nu am dureri..in fine..mi-am ajustat sg doza;))
- vroiam sa te intreb.. tu cand faci injectiile cu clexane, elimini bula aia de aer dinauntru? eu pana acum niciodata si nici nu m-am invenineti dar am tot auzit divesre pareri in jurul meu;
ps: te invinetesti vreodata de la inectii?
- ti le faci sg in burtica? poti?
0
19-07-2012, ora 22:44
symosdp
Nu este medic/terapeut
symosdp
Wouuuuuuu!
3 nospa pe zi si seara de 80 mg? Nu vad de ce! Ai dureri? Nospa nu se ia doar pt dureri si in cazul in care ai mici contractii?Si eu sunt de parere ca trebuie neaparat sa micsorezi doza. Daca, fereasca Dumnezeu o sa ai intradevar ceva dureri ce o sa te faci? Organismul fiind invatat cu asa doza mare de calmant, ce doza vei lua atunci? Chiar nu mi se pare in regula mai ales ca nospa nu are treaba cu problema noastra la sange. Sincer nu-ti inteleg hematologul sau poate sunt eu in urma ?!

Nu m-a invinetit mereu de la clexane.Doar uneori.Da imi fac singura injectiile. Acum e un pic mai greu de facut pliul pt bagat acul, pt ca s-a intins pielea dar dr am coborat un pic mai jos, mai spre zona inghinala. M-am obisnuit, dar mai fac noduli ca asta e, fac de atatea luni si mai nimeresc sa bag acul in acelasi loc.

La inceput si eu faceam bula aia de aer si asta din cauza ca bagi acukl prea la suprafata, exact sub piele, nu patrunde deloc in tesutul adipos. Asa ma invatase si pe mine asistenta dar dr mi-a zis sa imi cuprind pielea, exact cum vezi in prospectul de la medicament si sa bag acul drept nu inclinat ca de asta faceam bula de aer. Se retragea bula aia dar mai grelut un pic.

Tu cum faci injectia? Bagi acul inclinat?
0
19-07-2012, ora 23:31
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
pe mne m-a invatat sa apuc pliul si cu cealalta mana sa bag tot acul perpendicular, deci drept, deloc inclinat. Apoi dau drumul la pliu si nemiscand seringa, apas cu mana libera de la pliu pe ea sa dau drumul la ser. si gata:))

eu o sa fa cred ca numa in picior, mi-e frica in burta:))

- de azi iau doar no spa 1 sg seara de 40mg. ca dureri nu am deloc si nici nu am avut. clar..
ea mi-a dat asa prevebtiv ca cica relaxeaza uterul...in fine... habar nu am..oricum o sa fim ok..:)
0
22-07-2012, ora 09:22
axiela21
Nu este medic/terapeut
axiela21
Buna fetelor! In sfarsit ma reintorc pe forum...:) A trecut nunta si agitatia, incep sa intru in normal. Suntem multumiti si asteptam pozele:). Ma bucur ca aud de bine de voi. chiar daca Cris a inceput tratamentul, nu inseamna ca e o prb, din contra, e pt binele bebelusului. Simo tu cand ar trebui sa nasti? Cred ca nu mai ai mult:) Si noi crestem pe zi ce trece:) dar bebe e cam lenesa, o simt putin cam de 2-3 ori pe zi, bine si eu am fost mereu in miscare. Sunt asa nerabdatoare sa fac morfo fetala. Am 20 de sapt si 2 zile si doc mi a zis la 22 sapt.Sper sa fie totul bine. As vrea sa mai fac niste analize de rutina ca nu am mai facut nimic din primul trimestru. M am gandit la hemoleucograma, glicemie, calciu, sideremie, ig M toxoplasma, TSH si urina. Ar mai fi ceva? Cam atat despre noi. Va pup si aveti grija de voi si de bebei.
0
22-07-2012, ora 09:31
symosdp
Nu este medic/terapeut
symosdp
Sa-ti fie de bine Axiela. Ma bucur ca a fost bine la nunta si ca sunteti multumiti dar mai mult ma bucur ca tu si bb sunteti bine pt ca ai avut parte de ceva agitatie. Abia astept sa vad pozele.
Si eu as vrea sa imi fac analizele din nou dar o sa mai stau un pic. Maine fac 32 de sapt si daca ne ajuta Dumnezeu si puiutul meu o sa stea cuminte mai avem fix 5 saptamani.

5 SAPTAMANI..NICI NU-MI VINE SA CRED..ABIA ASTEPT.


P.S. nu stiu daca mai are rost sa faci toxoplasmoz.
Eu o sa fac analizele cat mai aproape de cezariana ca sa nu mai pierd o zi in spital.

Unde ai fost in saptaluna de miere?
0
22-07-2012, ora 10:37
axiela21
Nu este medic/terapeut
axiela21
Asa imi spusese doc, sa fac toxoplasma la 6 sapt pt ca am avut ig G neg si sa nu cumva sa iau acum... eu nu l am mai facut...dar nici expusa n am fost...(n am draganit pisici:)) Am fost in Sibiu 3 zile, a fost placut, am vizitat muzee, ne am plimbat... Doar 5 sapt si vezi bebele..ce bucurie.. erai asa ingrijorata la inceputul sarcinii si acum uite...ce putin mai e...
0
22-07-2012, ora 17:21
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
Axiela bine ai revenit!
nu trebuie numai sa nu draganesti pisici.. trebuie sa fii f atenta si sa nu papi nici legume si salate din legume nespalate ffff bine. Insa stai tranchila, ca totul va fi bine:)
si eu ca si tine am 2 luni de cand nu am mai facut analize si vreau sa le repet si eu pe aceelasi pe care le-ai enumerat si tu mai putin toxo ca eu am anticorpi. joi ma duc.

ps: abia astept pozele de la nunta ta (sper ca pui si pe FB :P )

Simo, inca 5 sapt?? wow ce putin!!! sa vezi ce repede o sa treaca!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
0
23-07-2012, ora 09:50
roxana nistor
Nu este medic/terapeut
roxana nistor
Buna burtici, ma bucur ca sunteti bine, Axiela bine ai revenit si inca o data felicitari ai fost o mireasa superba.Buna alegere cu Sibiu, am fost si eu de cateva ori si e fff frumos, eu sunt innebunita dupa Sibiu.
Simo 5 saptamani trec asa de repede...odihna cat mai multa iti doresc acum.
Fetelor eu din august sper sa stau acasa sa ma odihnesc sa nu mai am stresu cu munca intr-un cuvant relax total :). va pupam si va imbratisam :*
0
23-07-2012, ora 11:49
roxana nistor
Nu este medic/terapeut
roxana nistor
Fetelor eu am intrat in 19 saptamani si la mine bebe inca nu misca, adica nu l-am simtit...oare ar trebui sa ma ingrijorez???
0
23-07-2012, ora 12:28
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
Rox daca la eco totul arata ca e in ordine, nu ai de ce sa iti faci griji; poate nu il simti tu..insa el e bine si se misca!
unele mamici nu simt bebelul nici pana la 22 de sapt..sau chiar si mai tarziu, asa ca nu te ingrijora; insa sa fii cu ecografiile la zi!
0
23-07-2012, ora 12:55
symosdp
Nu este medic/terapeut
symosdp
Buna, burtici rotunjoare.
Da, 5 saptamani mai avem, incepand de astazi.
Ce mi s-a parut ca a trecut greu timpul, pana acum, dar de acum incolo cred ca o sa innebunesc.Mai ales ca ieri, am primit de la o prietena care are magazin cu hainute pt copii, ce imi trebuie pt spital.La noi la maternitate te lasa cu hainutele tale pt bebe. Sunt atat de micute si frumoase foc. Am inceput sa plang instantaneu cand le-am vazut. Le-am spalat si le-am pus la uscat ca sa le calc pe fiecare in parte.Sincer, is asa de mandra cand vad bucatelele alea de hainute pe sarma.Abia astept sa-mi vad printul.

Roxana dar de ce intri in concediu asa devreme? Te simti rau?Sper ca nu. Daca iti e bine eu te sfatuiesc sa mergi la lucru cat de mult poti. E cumplit sa stai acasa, mai ales daca esti un om activ de felul tau. Crede-ma ca stiu ce iti spun.Mi-a dat Dumnezeu putere sa rezist pana acum si sper sa fie la fel cat timp mai am de stat, dar, pe bune, abia astept sa pot sa fac din nou treburile ce le faceam inainte. Sigur, baietelul e pe primul loc.
Faptul ca nu iti simti miscarile bebelului inca nu e de speriat, exact cum ti-a spus si Cris. E normal la prima sarcina. Sau poate ca a si miscat si nu ti-ai dat tu seama. Primele miscari sunt ca niste bule, ca niste mici furnicaturi. Mai tarzior simti loviturile.

Noi va pupam si sa fiti cuminti, asa ca noi.
0
23-07-2012, ora 16:37
axiela21
Nu este medic/terapeut
axiela21
Asa ma bucur pt voi ca sunteti sanatoase si entuziasmate...e o placere sa intru sa citesc mesajele voastre, sa vad ce mai faceti.:) Eu sunt asa stresata, parca nu se mai termina, pana acum a fost nunta, acum vine licenta, invatat, bani, cauta loc de munca, ne interesam si de prima casa...in fine...nu vreau sa ma plang, stiu ca fiecare are prb, dar ma relaxez cand intru pe site. Roxana, multumesc pt felicitari:); cat despre bebe, la mn s a intamplat sa l simt la 17 sapt si 5 zile dar am inteles ca este in regula si pe la 21 de sapt, depinde de fiecare. Azi am refacut cateva analize, inclusib tsh ul, sunt curioasa daca e bine. La tine cum e tsh ul? Aveti grija de voi si bebelusi! Va pup
0
23-07-2012, ora 16:51
roxana nistor
Nu este medic/terapeut
roxana nistor
Simo imi iau concediu mai repede pentru ca sefa mea a vrut sa inchida, daca nu intram in concediu ma trimitea in alt oras unde are un alt punct de lucru.si sincer sa fac naveta si cu burtica...mai bine stau acasa.
Axiela eu maine as vrea sa ma duc sa fac analizele la glanda si la anemie pt ca pe 4 ma duc la endocrinolog si pana pe 31 iulie la ginecolog...si sa le am. Cu miscarile la bebe mai asteptam :) poate ca e mica si burtica cine stie.
Fetelor eu mi-am propus sa ma cantaresc in fiecare luni, si vreau sa zic ca in saptamana 16-23 iulie nu am luat nici macar 100 g in greutate :)))), de la sarcina incoace m-am ingrasat cu 2 kg atat. Ce ziceti sa nu ma plang, ca pe mai tarziu o sa ma ingras cat un balon nu:))))))) Va pop burtici :*
0
23-07-2012, ora 17:23
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
aXIELA
eu tsh-ul nu l-am facut niciodata;
de ce se face?e obligatoriu?
ma duc si eu joi sa imi fac hemograma iar completa sa vad cum mai stau cu toate.

ROXANA SA NU TE PLANGI..fii happy!!!! EU PANA ACUM AM 6 KG IN PLUS..SI AM 22 DE SAPT :)))
0
23-07-2012, ora 17:38
axiela21
Nu este medic/terapeut
axiela21
Nu e obligatoriu.noi ne stim cu probleme. Din cate am inteles ar trebui totusi recomandata ca analiza la inceputul sarcinii dar nu este una uzuala. Ce norocoasa esti Roxana... eu am o burtica...pff am luat cam 4 kg si am 20 de sapt si pana acum 2 sapt aproape ca nu se vedea. Parca am explodat:))
0
23-07-2012, ora 18:40
roxana nistor
Nu este medic/terapeut
roxana nistor
Sincer fetelor abia astept sa se mai vada putin burtica ca sa merg mandra de burtica mea :))..deci cu greutatea nu e neaparat sa iau acum foarte mult..eu ma gandeam ca daca nu iau in greutate inseamna ca nu se dezvolta nici bebe :( (sunt cu capu ;))
Axiela o sa te tin la curent cu analizele la glanda, desi cand vorbeam cu doctorita si i-am zis ca doar tre sa imi citeasca rezultatele sa vada daca imi mareste sau imi micsoreaza doza, ea din start mi-a zis ca sigur o sa mai trebuiasca crescuta pntru ca esti insarcinata.
0
24-07-2012, ora 10:41
roxana nistor
Nu este medic/terapeut
roxana nistor
Buna burtici am primit rezultatu de la triplutest:
AFP-(alfa-feto proteina)-triplu test -29, 217 U/mL
Estriol neconjugat - 4, 342
Free beta-HCG(creening prenatal) - 4, 663
Acest rezultat indica un risc scazut de anomalii fetale la nastere.

Disorder: down's syndrome... result Low..., Status :signed
final risk:1:11000... Age risk 1:1300
cutoff 1:25...,. risk type: risk at term

Edwards syndrome.. result Low. Status: signed
final risk 1:11000... Age risk: 1:12000
cutoff 1:100. Risk type :risk at term

Neural tube... result Low.. status :signed
final risk -... age risk -
cutoff : 2, 5. risk type -risk at term
0
24-07-2012, ora 10:48
axiela21
Nu este medic/terapeut
axiela21
Felicitari pt triplu test. E f ok. Imi pare rau ca eu n am mai apucat sa l fac. La mine analizele nu sunt prea bune, calciu, proteinele si hemoglobina sunt sub limita iar leucocitele peste limita. Imi fac griji pt calciu ca asta inseamna ca tsh e mare:(((. Inca astept rezultatul pt ca analize se face la bucuresti si dureaza mai mult.. Sunt asa ingrijorata.
0
24-07-2012, ora 15:12
roxana nistor
Nu este medic/terapeut
roxana nistor
Axiela eu am fost azi dimi la laborator si mi-a luat sange si a zis ca maine sa ma duc dupa tsh, pt t4 a zis ca mai dureaza dar eu o sa ma duc joi sau vineri dupa rezultate ca sigur vin pana atunci
. Pe 4 ma duc la domana prof doctor endocrinolog si vedem ce zice. Normal eu ar fi trebuit sa ma duc la Iasi la doctorita dar am noroc ca odata pe luna vine si la Bacau la un cabinet.
Sa nu iti fie frica, sigur o sa fie bine ai sa vezi, orice analiza care o faci acum o sa fie mai mare decat ar trebui din cauza sarcinii, nu te ingrijora, ai sa vezi ca o sa fie bine sunt sigura de asta. va pop pe amandoi :* ;)
0
27-07-2012, ora 12:33
roxana nistor
Nu este medic/terapeut
roxana nistor
Burtici ce faceti? Eu am inca un motiv de bucurie, mi-am luat analizele la glanda si sunt in parametri normali.
TSH- 1.72 [ 0, 27-4, 2]
FT4- 1, 19 [0.93-1.71]
va pup
0
27-07-2012, ora 13:04
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
Bv Rox!!! tine-o tot asa!!!!

eu am fost ieri la Fundeni sa fac factorul anti-fxa.. mi-a iesit 0, 29. mi-a zis sa fac alternativ clexane de 0, 2 ca pana acum dar si cu 0, 4. si sa iau aspenterul doar de 3 ori pe saptamana. ddimerii mi-au eisit 680, cat de cat ok, ca asa oscilau de la 595 la 650 pana acum :)

maine am morfo de trim 2.. abia astepttt!!!!!!
:):):)
0
27-07-2012, ora 13:11
roxana nistor
Nu este medic/terapeut
roxana nistor
Ma bucur pentru tine Cris sa dea Domnu sa ne mearga la toate asa de bine si deacum incolo.
Cred ca ai niste emotii pentru maine ??!!! Abia astept sa vii si maine cu vesti bune.Va pup
Adaugă un comentariu / răspuns
326 comentarii 1 2 ..... 78910 11 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  • Unele antibiotice ar putea fi asociate cu creșterea riscului de avort
  • Valorile mari ale tensiunii arteriale înainte de a rămâne însărcinată ar putea crește riscul de avort
  •