ce sanse am sa duc sarcina mai departe

326 comentarii 1 2 ..... 456 ..... 10 11 Înainte ›
0
09-06-2012, ora 20:32
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
Axiela conform tickerului meu asa cum mi-a calculat si mie medicul..adica aceeasi varianta ti-am calculat si tie, tu acum ai avea 14sapt si 2 zile si data probabila a nasterii Sf Nicolae adica 6 decembrie.

eu am avut ultimul ciclul pe 21 februarie 2012, cu un ciclu lung de obicei intre 30 si 34 de zile...cu o ovulatie de obicei in ziua 16-18..asadar un pic mai tarziu decat 14. si un DPN de 27 noiembrie 2012.la inceput si bebelusul meu a avut aceasta diferenta de cate 3 zile ecografic, era mai mic cu 3 zile decat data ultimei menstuatii (eu am presupus ca din cauza ovulatiei mai tarzie) dar dupa 12 saptamani am observat ca a castigat cele 3 zile si acum e tot timpul in grafic conform ultimei menstruatii:)).
tu cate sapt ti-a zis medicul ca ai?
0
10-06-2012, ora 01:20
axiela21
Nu este medic/terapeut
axiela21
Multumesc de calcul, cred ca e cel valabil. Medicul mi a zis ca am 13 sapt si 3 zile cand eu credeam ca am 14. Pana la urma am inteles calcului si de abia acum am 14 sapt si putin.:) Bine ca m am lamurit.Probabil varsta la ecograf apare un pic mai mica, cred ca bb e mai micut putin decat ar trebui dar cred ca recupereaza.Ms. Take care!
0
12-06-2012, ora 10:26
axiela21
Nu este medic/terapeut
axiela21
Cris iti promisesem o reteta de crema. O sa ti scriu dozele pentru o canitate mare, avand in vedere ca ungi burtica, daca vrei mai putin farmacista va fi sti sa faca totul proportional. Am facut si o socoteala, la mn costa in jur de 25 de lei..dar e mare.
Colesterol 5g
Ceara 7g
Eucerina 20 g
Butir cacao 20g
Ulei masline 60 g
Lanolina 20g
Cetaceum 30g
Alcool cetilic 5g
Vitamina A
Vitamina E aa (din fiecare cate) 7 capsule
Apa boraxata qsad (cat este necesar pana la) 250g (sau in jur de 100g apa boraxata)
Mf (ia si amesteca sa fie) unguent
Eu ti am scris si simbolurile in latina folosite in rp uri dar si explicatia sa ai tu idee. Cred ca poti sa faci chiar tu asta acasa, eventual te indrum, doar ca nu stiu daca poti cumpara toate ingredientele. E un exemplu de unguent f bun, acum vezi si tu ce folosesti. Te pup
0
12-06-2012, ora 10:34
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
Multumesc axiela;

am salvat informatiile.
o sa le fac la farmacie, cred ca e mai simplu sa i le intind unei farmaciste cu labrator si sa mi-o prepare.
ms frumos :*:*:*:*
0
12-06-2012, ora 10:39
symosdp
Nu este medic/terapeut
symosdp
Buna, fetele.
Ieri am fost la ecografie si mi-am vazut puiutul. La 26 de sapt, cuculetul lu' mama lui, e un grasunel de 880 grame.In mod normal ar trebui sa aiba 770 grame dar eu ma bucur tare mult ca e mai grasun caci, daca e sa nasc prematur..
Doctorita e increzatoare ca o sa duc sarcina mai mult, ca vede ca eu sunt cuminte dar totusi nu se hazardeaza. La fel zic si eu: mai intai sa trec de pragul asta 26 - 28 de sapt, perioada in care au loc cele mai multe avorturi. Dar va fi totul bine pt ca eu stau linistita si baiatul mamii e un voinicel.
In concluzie, tote sunt la locul lor, sarcina decurge intr-un mod perfect normal si ne rugam Domului sa ne ajute incontinuare.
Voi ce noutati mai aveti?Cum va mai simtiti?
Sa pupati burticile si din partea noastra.

P.S. Edy e un buzat, ca mama lui.
0
12-06-2012, ora 11:19
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
Simo ce vesti frumoase ne-ai adus!!!!
Felicitari pt flacaul tau cel grasun! sa dea Dea Domnul sa ne ajute pe toate sa ducem sarcinile la bun sfarsit!

eu azi ma duc la medic la 14:30... am o secretie cam ciudata..roze...alaltaerii am avut-o, ieri nu si azi dimineata iar o data da! m-am panicat toata si ma duc sa ma lamureasca..deci nu e tot timpul.. cand e cand nu e..adica azi o data e, maine nu mai e..poimaine iar poate e.. ceva de genul asta a fost in ultima saptamana...am mai fost o data sapt trecuta la spital dupa ce am vazut-o prima data si la eco si controlul pe masa toate erau in regula, nici urma de secretie, parca nu ar fi fost niciodata, medicul de garda nu a stiut de la ce ar fi putut fi..poate vreo contractie falsa, poate se dilata uterul nu stiu..mi-a zis foar sa iau no spa..azi ma duc la medicul meu sa ma lamureasca el..ca sunt speriata toata!
sut sigura ca suntem bine..nici nu vreau sa ma gandesc la altceva..insa vreau sa fiu linistita ca pana vineri cand am eco nu mai aveam stare!
0
12-06-2012, ora 13:19
symosdp
Nu este medic/terapeut
symosdp
Cris sper ca esti bine si astept cu nerabdare sa te intorci de la medic cu vesti BUNE.

AXIELA, daca tot a dat norocul peste noi si te-ai alaturat topicului nostru am si eu o rugaminte. Cumnata mea a nascut in ianuarie o mandrete de baietel si, evident, pe timpul sarcinii a luat destul de mult in greutate.Pana acum 2 sapt a alaptat, dar laptele nefiind destul de consistent a renuntat si acum da lapte praf.Ce vroiam sa te rog e sa-mi zici si mie o reteta, daca stii vreo una, pt o crema anticelulitica care sa aiba efect.Sau poate cunosti care, din cremele de pe piata, ar fi mai buna.
Iar pt mine as vrea sa te intreb, caci am vazut ca ai scris ca ai si tu un ten cu probleme, as dori reteta pt preparatul pe care l-ai fol tu.As vrea sa-l folosesc si eu dupa nastere, ca m-am umplut de cosuri, mai putin pe fata, ff tare pe umeri. Si daca stii ce pot face acum, pana nasc, accept cu placere orice sfat.
0
12-06-2012, ora 15:33
axiela21
Nu este medic/terapeut
axiela21
Simo ma bucur mult ca sunteti bine, tu si baietelul...e super ca timpul trece si uterul tau e f primitor:) sper sa duci sarcina pana la termen. Oricum ar fi si la 7 luni bebe poate fi sanatos tun. eu m am nascut la 7 luni si am fost bine, aveam 1600g dar m am facut mare:). Am cateva retete pentru acnee si o sa consult carnetelul si ti voi transcrie un rp bun. am si solutii si suspensii dar o sa ti scriu cu exactitate, caci nu stiu pe de rost cantitatile. Cat despre celulita, in primul rand in orice astfel de preparat tb sa se foloseasca Capsici (ardei iute), ca sa puna sangele in miscare. Nu stiu daca am un rp pt celulita dar o sa ma interesez. Produse din comert as recomanda Mom (asa cred ca se numeste firma) si cele de la Eucerin.
Cris eu cred ca nu e nicio problema, poate secretia se datoreaza schimbarilor hormonale. Eu am avut cateva zile o secretie usor maronie pe la 6 saptamani dar era totul bine. Eu ajung la medic de abia pe la sfarsitul lunii iunie, cu speranta ca imi va spune si ce sex are bebe (macar o parere). Voi reveni cu o reteta. Pupici
0
12-06-2012, ora 16:29
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
Fetelor iou acum m-am intors si eu de la medic..
cica secretiile mele colorate din cand in cand sunt pt ca am placenta posterioara marginala.. se mareste uterul, se mareste si placenta si se aseaza acum.. daca ma rog Domnului, va lua o pozitie frumoasa si se va ridica. pana atunci nu imi ramane decat sa ma rog sa nu coboare spre col..acum e la ff mica distanta de col, de doar 0, 8 cm..de aceea am secretiile alea.. normal ar fi trebuit sa fie la 2 cm cica..cam toate trecem si prin faza asta in care placenta se lungeste si se aseaza numai ca la unele nu apar secretiile..eu sunt printre cele cu secretii si sper sa se ridice cum e normal; colul insa e lung si inchis. NU am placenta previa, cica sa nu ma ingrijorez..sa ma rog sa se ridice si aia e..natura isi va urma cursul..
asa ca nu imi ramane decat sa ma rog sa se ridice usor cum ii e cursul firesc.

nu mai am voie contact sexual clar..pana la noi ordine cu privire la placenta.
Doamne ajuta de acum..

pS: vestile bune: bebe e f bine.. si e mai mare cu 3 zile ) deci a castigat in avans de la prima ecografie de pronuntare sarcina (cand era mai mic cu 3 zile si conform ovulatiei si trebuia sa nasc pe 2 dec} si pana acum: 6 zile! s-a modificat si DPN la 24 noiembrie) tare asta! macar bebe se hranbeste si e voios! Doamne ajuta!

PS: Axiela, in timpul sarcinii cremele anticelulita stiu ca nu-s tocmai indicate tocmai ca au o groaza de componente interzise..asadar trebui alese cu mare grija cele permise;)
ps2: daca vrei sa afli sexul bebelului mergi la un ecografsit ff bun..mie medicul ginecolog care nu prea are competente cine stie ce in ecografie nu mi-a zis nici la 12 nici la 16 sapt ce e..insa un ecografsit bunnn si-a dat cu parerea de 75% inca de la 14 sapt..si m-a zis ca e baietel..nu stiu cat de sigur e insa voi mai afla vineri acum de la al 2 lea ecografsit avizat! asadar mergi la un ecografist bun daca vrei si amanuntul asta:))
0
12-06-2012, ora 16:53
axiela21
Nu este medic/terapeut
axiela21
Pff Doamne ajuta sa se ridice placenta si sa fie totul ok. Tu cate saptamani ai? Eu joi ar trebui sa intru in saptamana 15 si nu mi a zis nimic despre placenta pana acum. La sf lunii as avea 17 si putin, poate ar putea sa se vada. Ai dreptate in privinta ecografistului, este importanta experienta si competenta predilecta dar cum inca banutii sunt putini...:(. Crema anticelulitica e bine sa fie folosita dupa sarcina intradevar, n as recomanda nimic in sarcina, decat cremute hidratante cu vitamine.
0
12-06-2012, ora 17:21
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
pai nu ar de ce sa iti zica ceva de placenta.stai linistita, asta doar la morfologie se ia in seama..si la cazuri speciale..uite cum am avut eu scurgerile astea..altfel nu e de luat in seama acum..
eu am azi 16, 3 sapt.
0
12-06-2012, ora 17:28
axiela21
Nu este medic/terapeut
axiela21
Am inteles. Ms. Multe inainte:D Sigur va fi bine.
0
12-06-2012, ora 19:09
symosdp
Nu este medic/terapeut
symosdp
Cris, eu chiar am vrut sa te intreb daca ai contact contact sexual. Eu pateam ca si tine dar la inceputul sarcinii cand incanu stiam ca am ramas, ca dupa ce am aflat si am mers la medic mie mi-a interzis cu desavarsire sa mai am contact sexual, de la inceput pana cand nasc si dupa, bineinteles.
O sa vezi ca Dumnezeu te va ajuta sa treci cu bine si peste acest mic impas. Important e ca baietelul se dezvolta normal si ca e perfect sanatos.Din ce observ, generatia bebeilor nostri e una de voinicei.Asta e ff bine ca si asa la nast
ere mai pierd din greutate.


PS: crema anticelulitica nu e pt mine ci pt cumnata mea. Stiu ca nu ai voie, ca e interzis cu desavarsire in sarcina sa folosesti asemenea creme, chiar siunele pt ten sunt interzise. Eu nu folosesc decat ulei de corp, din ala pt bb, cu care ma ung pe burta si sani, sa nu fac vergeturi.
0
13-06-2012, ora 10:22
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
Simo pana la 12 sapt nu am avut nici eu, preventiv, deloc deloc.. apoi dupa 12 sapt medicyl mi-a zis ca nu e nici o probelam si am mai avut asa cred ca numarate vreo 4 tentative;)) ca eram cu frica in san de aia zic tentative;)) dar atat..asadar de azi nik pana la nastere clar!! nici medicul sa imi mai zica ca e ok si nu ma mai interseaza;))

PS: Sim' iti sugerez mai bine: cumpara ulei de masline extravirgin si il combini cu ulei de migdale dulci presat la rece (se gaseste la plafar) si da-te cu astea pe tot corpul.sunt naturale..nu te mai dau cu uleiuri de bebelus gen Johnson, etc.. pt ca sunt apa de ploaie..in loc sa aibe anumite proprietati valoroase cum le au astea naturale, uleiurile din comert am inteles de la cineva drag mie care se pricepe la d-astea ca abia daca au vazut uleiul de musetel, de masline sau lavanda..adica ce scrie ca au pe etichta..in procente extramici de gen 5%:)..si ca ce e in floacon e mai mult lanolina, ceara si muulta parafina..asadar cam proprietati pt piele 0!... nu are rost sa dai banii degeana, chiar daca miros frumos..mai bine folosesti ceva fara miros: doar ueiul de migdale..daca pe ala de masline e mai gre de suportat..decat Johnsonul:)eu una merg pe varianta asta!
0
13-06-2012, ora 10:54
roxana nistor
Nu este medic/terapeut
roxana nistor
Buna fetelor, am auzit si eu de uleiu de masline ca ar fi cel mai bun, chiar mai bun si decat cremele, eu am 12 saptamani si mie deacum incepe sa mi se cunoasca burtica si o sa incep sa ma dau cu ulei...despre Johnson am auzit si eu ca, crapa pielea nu e bun deloc.
0
13-06-2012, ora 10:58
symosdp
Nu este medic/terapeut
symosdp
Da, Cris, cred ca ai dreptate, singura probleme ar fi ca, acum, nu prea suport mirosurile prea puternice asa ca nu stiu cum o sa ma descurc cu uleiul de migdale. Cred ca l-as prefera pe cel de masline. Acum ca ma gandesc mai bine, cumnata mea il da pe nepotelul meu, care are 5 luni acusica, doar cu ulei de masline.
Mai vorbeam cu o proaspata mamica care imi spunea ca ea a folosit ELANCYL, emulsie impotriva vergeturilor. Din ce stiu si astea sunt produse bune.

Nu cred ca o sa fie cazul sa nu mai aveti contact pana cand nasti, decat daca nu o sa urce placenta si daca tu o sa ai dureri de burtica.In rest daca totul va fi in regula, nu aveti de ce.
La mine e interzis din cauza ca eu is cu eminenta. Port sarcina si ff jos si oricum, sotul e asa de grijuliu ca nu s-ar atinge de mine nici daca-l rog.:):)
0
13-06-2012, ora 11:00
symosdp
Nu este medic/terapeut
symosdp
Axiela, nu te-am intrebat cand e marele eveniment?
0
13-06-2012, ora 11:01
roxana nistor
Nu este medic/terapeut
roxana nistor
Stiti fetelor v-am zis eu ca am aflat in 11 saptamani ca am hipotiroidie si un medic mi-a zis sa fac intrerupere de sarcina ca sunt tanara si pot sa mai fac copii pe viitor, insa am vorbit si cu ginecologu meu si cu endocrinologu si cu inca o doctorita ginecolog din bucuresti si mi-a zis sa nu renunt la sarcina atat timp cat imi iau tratamentu o sa fie bine, nu poaate garanta suta la suta ca o sa iasa bine, precum nu poate nici la o mamica sanatoasa sa garanteze ca va iesi bine. Intr-un fel sau altu cand am vorbit cu doctorita de la bucuresti chiar mi-a dat mai multa incredere in mine si parca m-am mai linistit putin. Voi stit ceva ati auzit cazuri asemanatoare mie ?cu cat mai mukte pareri cu atat mai bine pentrulinistea mea. va pop
0
13-06-2012, ora 11:23
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
Roxana..medicul meu hematolog, argicunoscut in tara!!! are hipotiroidie si 4 copii pefecti!!!!
deci e adevarat ce zici: nimeni nu garanteaza nik nici la mamicile sanatoase..numai Dumnezeu!!!!

Simo..dar eu am ulei de migdale acasa presat la rece.. si nu miroase deloc;))) d=fata de cel de masline..nici nu iti imaginezi! sa incerfci..nu miroase;)) si intra bine in piele.

elancyl, mustella, etc.. toate sunt apa de ploaie din pct meu de vedere:)) de ce?pt ca daca ma uit la ingrediente..nu suna deloc bine 'tabelul lui mendeleev' de acolo :)))))))))))) asa ca tot uleiul organic natural e sfant pt mine..cel putin in perioada sarcinii.ca dupa si eu folosesc creme si lotiuni cumparate logic;))
0
13-06-2012, ora 13:24
axiela21
Nu este medic/terapeut
axiela21
Hello fetele. Nunta mea va fi pe 14 iulie, peste o luna:d Sper sa nu se vada burtica prea tare, ca sa mi pot cumpara o rochie cu corset. Acum nu prea se vede, decat daca stii ca sunt insarcinata, am doar putina burtica si vreo 2 colacei:) Saptamana viitoare am si cursul festiv si as vrea sa ma imbrac cu ceva care sa mascheze, majoritatea colegelor nu stiu de sarcina si n as vrea sa le dau motiv de barfa (stiti cum sunt fetele, vreo 90 la numar):) Voi cum va descurcati cu caldura? Eu sunt din Galati si aici e jale, transpir, obosesc, nu pot sa dorm noaptea si am si tensiunea mica 9 cu 5:(
Roxana, stai linistita, eu sunt in situatia ta dar niciun medic nu mi a zis ca ar trebui sa fac avort, din contra ca un tratament adecvat ii asigura bebelului o stare buna, atat cat se poate, avand in vedere ca toti avem un risc, chiar daca am fi sanatoase tun. Chiar vroiam sa va intreb ceva, asa ca o parere, e prea devreme sa intreb medicul, dar o voi face. In noiembrie as avea examenul de rezidentiat la Bucuresti, dar asta ar insemna sa ffiu la inceput de luna 9. Credeti ca mi ar mai fi permisa o astfel de calatorie? Oare am posibilitatea sa apelez la o ambulanta? Mi ar fi frica sa plec chiar daca as sti ca totul e super ok dar parca n as vrea nici sa pierd un an. Voi ce parere aveti? Va pup
0
13-06-2012, ora 14:51
symosdp
Nu este medic/terapeut
symosdp
Axiela, se aud clopotele de nunta tocmai de la Iasi. :))))))))
Orice fel de rochie ti-ai lua sa nu fie ceva care sa te stranga la buirtica.Oricum sunt convinsa ca vei fi ca o papusica, nici nu cred altfel la cela 50 de kg ale tale.
Legat de cursul festiv, da-o in colo de lume. Nici in cot sa nu te doara de ce ar spune oricine. Tu sa fii bine, asta e tot ce conteaza.Legat de mersul la Bucuresti nu stiu ce sa zic. Sarcina va fi mare si e va fi destul de greu si pt tine. Cred ca cel mai bine va fi sa ceri sfatul medicului la momentul respectiv.

PS: nici eu nu dorm noaptea din cauza caldurii. plus ca si puiutul meu are niste ore ff interesante de joaca si eu nu pot adormi cat el se misca asa ca ne apuca si pe noi zorii zilei.

Pupici si pt voi si pt bebei
0
13-06-2012, ora 14:59
roxana nistor
Nu este medic/terapeut
roxana nistor
Axiela sa fie intr-un ceas bun, si la mine este foarte cald dar seara este numai bine(eu nu sufar de caldura :))))) Cu plecarea la bucuresti e bine sa intrebi medicu, posibil sa iti dea o ambulanta dar cred ca o sa trebuiasca sa o platesti, ce stiam eu numai in regim de urgenta si daca te trimite doctoru la un alt spital din alt oras nu platesti, acum ce sa zic bafta si sa dea domnu sa fie bine pana la capat. popici
0
13-06-2012, ora 15:03
axiela21
Nu este medic/terapeut
axiela21
:)) Eu nu il simt inca, dar la eco era foarte activ, nici nu vroia sa stea putin sa i monitorizeze inimioara:) De abia astept sa l simt si eu, cred ca e minunat. O sa ma interesez din timp cu privire la drum. La voi toate bune?Mergeti pe jos?
0
13-06-2012, ora 15:19
roxana nistor
Nu este medic/terapeut
roxana nistor
Eu de acasa la munca si inapoi merg numai pe jos, si seara mai fac si o mica plimbare. Dar ieri am observat ca mi s-au umflat picioarele asta cred ca de la caldura.Eu abia astept sa imi vina medicu ginecolog de la bucuresti( a avut de dat niste examene )si sa ne vada pe mine si pe bb la ecograf si sincer chiar nu mai pot de nerabdare sa imi dea verdictu ca a lut bine in greutate si ca e bine :*
0
13-06-2012, ora 15:30
axiela21
Nu este medic/terapeut
axiela21
Roxana sa-ti masori tensiunea arteriala, glicemia si sumar urina. E important in timpul sarcinii. Cam devreme sa apara edeme. Poate e doar de la caldura.
0
13-06-2012, ora 15:32
roxana nistor
Nu este medic/terapeut
roxana nistor
Mie si anu trecut vara mi se umflau picoarele, de asta am zis ca si acum cu a dat caldura cum mi se umfla picioarele.
0
13-06-2012, ora 21:04
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
Axiela.. sotul meu e racit cobza de 3 zile.si eu desi am stat departe de el..azi simt ca ma doare usor gatul..adica imi simt inflamate amigdalele. ai idee ce putem lua permis in sarcina? pt gat?
offf nu vreau sa racesc!!!!!!!!
am baut ceai de lamaie cu miere..dar nu stiu ce sa fac. sa nu ma ia durerea de gat mai tare.
0
13-06-2012, ora 21:43
axiela21
Nu este medic/terapeut
axiela21
Pff inteleg. Sotul are febra? Pt tine iei asa: vitamina c cate 3 pe zi si pentru dureri in gat iei faringosept 3-4 pe zi(sau trahisept sau decasept), daca ai nasul infundat ori faci inhalatii cu ceai de musetel, ori iti iei picaturi de nas cu apa de mare sau Vibrocil (daca chiar nu poti respira). Bei multe ceaiuri si cam asta ar fi medicatia ta...din pacate cam sumara. Pt sot depinde daca are febra sau nu, daca nu are sa ia 2 plicuri de teraflu extra pe zi si nurofen raceala si grila 2-3 pe zi si pt dureri in gat (daca sunt puternice) sa ia orofar 3-4 pe zi. Daca are febra treaba e mai nasoala, ii va trebui antibiotic. Eu sper ca nu e cazul. Stati totusi la distanta:(. Sanatate!
0
13-06-2012, ora 22:15
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
Multumesc axiela;

sotul nu face febra de obicei si ia fix ce ai zis tu.. ca el deja e de ceva timp si a mers la farmacie..

eu sper doar sa nu fac febra ca am inteles ca daca fac febra sg permis e un patracetamol simplu si atat!. sper sa nu fac ca de obicei nu fac febra.

sper cu gatul sa fie bine ca e enervant..offf
vedem maine in ce ape ma mai scald:))

PS: decaseptul si faringoseptul nus tiam ca-s permise in sarcina.. e ok atunci:)
0
13-06-2012, ora 22:16
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
Dar ce parere ai de oscilococcinum? e frectie la picior de lemn cumva?
Adaugă un comentariu / răspuns
326 comentarii 1 2 ..... 456 ..... 10 11 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  • Unele antibiotice ar putea fi asociate cu creșterea riscului de avort
  • Valorile mari ale tensiunii arteriale înainte de a rămâne însărcinată ar putea crește riscul de avort
  •