ce sanse am sa duc sarcina mai departe

326 comentarii 1 2 345 ..... 10 11 Înainte ›
0
02-06-2012, ora 09:43
symosdp
Nu este medic/terapeut
symosdp
Neata' mami! Da' ce voinicel avem noi acolo! Sa fiti sanatosi amandoi si sa ai grija de voi. Cu ajutorul lui Dumnezeu o sa faci un grasunel, dupa cat are acum, ceea ce e ff bine.Bravo. Chiar ma bucur sa aud ca sunteti amandoi bine si ca totul e asa cum trebuie.
Da, e posibil sa iti zica de pe acum sexul copilului daca medicul tau e unul care citeste ff bine ecografiile si mai ales daca cuculetul a stat la pozat. Mie mi-a zis la aproape 12 saptamani. Stiu pare incredibil, dar nu voi uita niciodata ziua aia pt ca atunci mi-a zis de nodulul fibromatos, care se si vedea ff bine si lua aproape tot spatiul copilului. Stiu ca plangeam si doctorita, ca sa ma linisteasca, imi arata cum statea el cu fundul la noi si cu picioarele in sus si mi-a zis ca se pare ca va fi baietel. Atunci nici nu am bagat-o in seama de speriata ce eram, credeam ca imi zice doar asa ca sa ma inveseleasca. Dar, pe la 18 sapt s-au confirmat spusele ei ca iarasi a stat cu fundul la noi si cu picioarele in sus, asa ca s-a vazut ff bine, Pana la acea data nu a vrut sa ne mai arate nic. Ma bucur ca puiutul meu va avea un "fratior prin cotespondenta" :)))))))).
De acum incepi sa te gandesti la nume?
0
02-06-2012, ora 10:22
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
:))daaaa, ce frumos!!!
Doamne ajuta pt ambii pui!

noi ne-am gandit la nume pt baiat chiar dinainte sa ne casatorim si sa ramanem gravizi;)) e numele nostru preferat: IVAN e un nume ff puternic si de rezonanta, scurt si noua ni se pare ff frumos, rusesc asa:)

la fetita aveam probleme ca nu ne intelegeam inca asupra unui nume comun:) dar cautam cautam si pt fetita:P

asadar va ramane ca sigur daca e baietel :Ivan si al 2 lea nume, nume de sfant si prenumele sotului meu Petrisor;
asadar il va chema Ivan Petrisor jr :))


voi v-ati gandit la nume?
0
02-06-2012, ora 13:56
symosdp
Nu este medic/terapeut
symosdp
Intradevar, un nume cu o rezonanta ff puternica ce impune respect. Foarte frumos numele si cred ca tati e tare mandru ca flacaul lui ii va purta si numele lui, ca se vor serba impreuna de onomastica lor. Foarte frumos.
Si noi avem un nume dar, nu pentru ca l-am ales ci l-am visat. Parca eram intr-un parc, nascusem si strigam:" Edy, Edy vino la mama! Eduard nu auzi?".
Si asa ii va ramane numele. Nici macar nu ma gandisem la nume dar daca asa a fost numele in visul meu, eu o sa iau asta ca pe un semn si asa o sa-l cheme. Cel de-al doilea nume va fi Marian, ca semn de multumire pentru Maica Domnului ca ne ajuta sa fie bine.
0
02-06-2012, ora 15:31
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
Mm imi place Eduard! e f fain!!

si eu daca e sa am vreo fetita m-am gandit clar ca al 2 lea nume voi vrea sa fie Maria, tot in cinstea Maicii Domnului...

:*
0
07-06-2012, ora 00:53
axiela21
Nu este medic/terapeut
axiela21
Sincer, mi-e si jena sa intervin in discutie dar parca nu ma pot abtine. Citesc de cateva ore povestile dnv de viata si m-au impresionat foarte mult. Uneori simteam ca intru in intimitate si ma simteam prost dar imi doream in acelasi timp sa fiu la curent cu starea dnv. Acum ca va cunosc cat de cat sunt asa fericita ca sunteti bine. Chiar va apreciez f mult si probabil orice copilas merita o mama cum sunteti voi. Eu am 14 saptamani de sarcina dar n am trait sentimentele astea si uneori ma simt vinovata pentru gandurile mele si chiar ma simt rusinata dupa ce am citit atatea despre dnv. Oricum la mine e alta situatie dar ceea ce vroiam sa spun e ca va stimez f mult. Va doresc multa sanatate si sper din tot sufletul sa va bucurati de copilasi.
0
07-06-2012, ora 09:29
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
Axiela nu judecam pe nimeni, sa stii.. stai linisttia, inscintul matern va veni la tine mai puternic poate dupa ce vei naste... nici nu iti face probleme; cand vei vedea bucatia aia care a iesit din tine..te vei intreba: Doamneeee e posibil ca EU sa fi facut asa ceva?"
asa ca nu iti fa griji...

noi sntem poate alt caz pt ca am trecut prin atat de nenorocite tragedii, si eu si Simo am pierdut precedent sarcini si pt noi a fost devastator..de aceea acum traim la maximn tot ce ni se intampla si ma mult decat atat :suntem paranoice..o mamica normala nu e asa... stai linistita.. amam mea nu a fost asa, nici bunica, nici etc.. insa eu snt, pt ca ele nu au trecut prin ce am tercut eu, erau alte vremuri etc.. asa ca difera ff mult de la caz la caz, deci nu iti fa probleme, ca trairile de care vorbesti tu, ca inca nu le simti, vor veni cu siguranta, vei vedea!!
Daca vrei vreodata si simti nevoie sa te exteriorizezi, aici nu te cunoaste nimeni, povesteste-ne despre tine, nu te va judeca nimeni, promitem!

kisses
0
07-06-2012, ora 10:20
axiela21
Nu este medic/terapeut
axiela21
Ai dreptate, poate ca voi fi si eu o mama buna. Pentru mine a fost o lupta interioara pana am luat decizia sa l pastrez, avand doar 23 de ani, acum termin facultatea, inca nu am lucrat, si nunta va fi luna viitoare.Si cand am aflat de sarcina mi s-a parut intradevar o minune dar am simtit ca ma trage in jos, ca imi spulbera planurile in cariera. Viitorii socri nu au fost de acord nici cu nunta nici cu copilul si iar m-au afectat vb astea. Acum termin o facultate, trebuie sa ma pregatesc pt licenta dar mai fac una in paralel deci starea mea fiziologica m a ingreunat substantial. De curant ne am mutat, tot cu chirie dar mai aproape de ai mei, iar avand parte de stres si agitatie si in ultimul rand pregatirea nuntii care se face pe fuga, ca sa nu mai zic de ce implicatie are partea financiara. Sunt convinsa ca stiti cum este, probaBIL toate trecem prin prb dar uite ca toate adunate m-au epuizat f mult si gandul meu pacatos imi spunea ca e numai din cauza copilului. Totusi el saracutu e bine si cu toate trairile mele el continua sa creasca voios; astept si eu rezultatul de la dublu test. De aceea am spus ca voi sunteti niste mame exemplare si imi pare rau ca eu nu i am dat atata importanta si nu l-am dorit pe bb. Cu rusine recunosc ca ma gandesc si acum cu ar fi fost viata mea daca el nu ar trebui sa se nasca, apoi imediat imi dau sseama ca spun prostii si de fapt imi doresc acum sa fie sanatos. Poate va intrebati de ce l-am pastrat si va spun ca fiind prima sarcina, mi-a fost mila efectiv sa fac o intrerupere mai ales ca viitorul sot il dorea. Am si eu prb cu tiroida si sunt sub tratament dar conteaza f mult si stilul de viata la boala mea. Sper sa nu l afecteze pe cel mic. Asta e pe scurt povestea mea, este o lupta continua in sufletul meu. Sper sa mi gasesc linistea. Va doresc sa aveti multa putere si sa nu va schimbati niciodata pentru ca aceste probleme de sanatate pe care le aveti, va fac sa fiti de fapt un exemplu pentru mine si alte mame sau viitoare mame. Va pup
0
07-06-2012, ora 11:43
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
Axiela iti multumim ca ne-ai impartasit povestea ta!
Stai linistita ca iti vei gasi linistea, vei vedea
totul tine de tine, sa te auteduci tu!
In primul rand, numai ideea ca ai pastrat copilul intr-un moment cruial in care nici nu erai maritata, licenta iti batea la poarta si parintii vostri nu prea sunt de acord, numai cand ma gandesc la asta tin sa te felicit pt decizia minunata pe care ai luat-o de a nu face vreo prostie si a renunta la bebelus!!!! F putine femei sunt ca tine, multe adopta calea usoara, tu nu ai facut asta: esti o luptatoare si sa tii minte asta toata viata, indiferent de cate probleme vor aparea!! Bunicii efectiv il vor adora pe bebelus dupa ce se va naste, vei vedea.. eu una stiu.. pt ca eu cand eram mica am venit pe lume cam la fel: mama si tata nu aveau unde sta, decat cu chirie, erau prea tineri, desi erau casatoriti un copil nu le era tocmai in plan:)) asadar si bunicii au facut nazuri insa la scurt timp dupa nasterea mea am devenit efectiv comoara familiei, mamaia mea ma adora acum, eu o ador pe ea si pana de curand am simtit poate ca o iubesc mai mult decat pe mama, atata de tare sunt atasata de ea inca de cand sunt mica! deci bunicii se vor schimba!!stai linistita, in vata daca nu ar fi si robleme, nu am sti sa ne bucuram de ce avem, ni s-ar parea totul pe tava ca ni se cuvine, insa asa trebuie sa luptam!
te felicit inca o data pt ca esti o luptatoare si vei vedea ca vei reusi cu toate si cu nunta...si cu bunicii si cu facultatea! Nici sa nu te gandesti altfel..daca vor mai aparea probleme, vor fi normale.acestea apar si daca exista un bebelus si daca nu..insa spre desosebire de altele, care nu au bebelusi, tu insa vei avea pt ce sa lupti, pt copilul tau care te vrea puternica si care e mandru de tine ca nu l-ai abandonat!
NU stiu daca esti sau nu ortodoxa, credincioasa, etc.. insa roaga-te Maicii Sfinte, o sa vezi ca te va ajuta ori de cate ori vei simti ca esti coplesita de probleme; iti va aparea o solutie fara s ate gandesti chiar !
Felicitari pt tot, Casa de piatra si sarcina usoara!
Nici nu te gandi ca nu vei fi ok, pt ca din start al ales ceea ce trebuie si esti o invingatoare!
0
07-06-2012, ora 14:27
axiela21
Nu este medic/terapeut
axiela21
Multumesc mult pentru incurajari; eu nu prea am prietene cu care sa vb despre lucrurile astea si viitorul sot si el e f stresat, si a schimbat locul de munca, se zbate sa faca un doctorat. Ca sa fac haz de necaz, e chiar amuzanta familia noastra:)) ne-am pricopsit:P Noi suntem farmacisti, sper sa ne ajute profesia pe viitor. Pe mine m-au crescut bunicii, nu am avut tata, mama a fost destul de distanta. Sunt ortodoxa desi nu prea bisericoasa dar acum chiar cred ca am nevoie de un ajutor divin. Iti multumesc pt tot si imi doresc sa aud de bine despre tine si bb, asa ca o sa urmaresc topicul:) o sa scriu si eu rezultatul testului dublu pe care il astept cu nerabdare. Multa sanatate!
0
07-06-2012, ora 15:05
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
Axiela te asteptam oricand ai vreo apasare sa te descarci aici;
desi eu am prietene, nu imi permit sa le vb multora despre unele probleme ale mele, pt ca ele sunt cu bebelusi acasa, au altele pe cap.. mi-e jena sa le vorbesc despre orice paranoia mea;)) la tot pasul:))

PS: am si eu o prietena cu sotul ei care e farmacist, se descurca ff bine, stai linistita ca vei avea o viata super!!! Ei acum de cand ea a nascut, are bebe 6 luni, s-au mutat la bunici, desi aveau casa lor, doar ca sa poata sa plece iar ambii la munca si bunica s-a oferit sa le stea cu bebelusul pana revin ei de la munca. Compromisuri se fac peste tot, asta e... viata se numeste:))

pup si te asteptam cu vesti din cele mai bune!
0
07-06-2012, ora 16:04
symosdp
Nu este medic/terapeut
symosdp
Buna fetelor.
Axiela, nu te cunosc dar te iubesc.Nu ma intelege gresit, dar atat de mult ma bucur cand vad atata putere intr-o viitoare mamica.Da, putere, caci daca nu ar fi fost asa acum nu am fi discuta despre minunea din burtica ta care va va lumina viata, in primul rand tie si sotului tau. O sa vezi ca altfel se vor lega toate in viata voastra si ca un bebe aduce belsug.
Eu abia astept sa inceapa sa miste gargarita de la tine din burtica si vei vedea ca iti vei iubi copilul mai mult decat o faci deja. Orice ganduri te-ar framanta cand misca puiutul pur si simplu nu poti sa te abtii sa zambesti. Bebele e raza de soare din viata oricarei femei.
Exact cum ti-a spus si Cris esti fff binevenita si orice te-ar framanta sa stii ca aici ai sprijin neconditionat. Daca ai citit postarile noastre ai vazut ca vb despre toate prostiile, orice ne deranjeaza.
Eu te pup, te imbratisez cu drag si ma rog la Dumnezeiu sa iti fie bine si pt voi, asa cum o fac pt mine si pt Cris.
0
08-06-2012, ora 00:07
axiela21
Nu este medic/terapeut
axiela21
Multumesc Simo, e f important pt mine sa aud asta, mai ales ca nici macar nu ne cunoastem dar uite ca avem ceva in comun:) Sunt sigura ca va fi un moment special cand il voi simti si ma gandesc cu drag la el dar uite ca am mai avut si scapari, dar am incredere ca totul va fi bine si ca pacatele mele nu l vor afecta pe micut.. Pana la urma orice problema are cel putin o rezolvare. Oricum tot ce ati povestit voi, mi-au schimbat viziunea si invat sa ma bucur de ce mi se intampla. Si mie mi e frica de o eventuala malformatie, boala, Doamne fereste, dar sper ca totul sa fie bine. Cand aveam incertitudinea de a l pastra, m am gandit ca daca a fost ca el sa prinda viata poate ca va fi un om important candva, poate va aduce bucurie, liniste, sanatate semenilor sai, si atunci cine sunt eu sa opresc aceasta evolutie. Am gandit ca datoria mea ramane sa l iubesc si sa l cresc cat mai bine posibil. Oricum nu e usor sa se intample asta atunci cand ai cu totul alte planuri, dar e drept ca tot o minune ramane. Eu va multumesc amandurora pt sustinere si tinem legatura, povestim si impartasim ganduri. Eu ce sa zic, pana acum pare sa fie totul ok, dureri de burtica am avut in saptamana 5 si 6, asemenea celor menstruale dar am luat no spa si pana la urma au trecut de la sine. Cu hipotiroidia sunt cam ingrijorata pt ca trebuie neaparat sa tin valorile in frau, pt ca poate produce retard o lipsa hormonala.Medicul mi a merit doza si sambata primesc noile rezultate. Pff am emotii. Tu Simo cum esti, stiu ca ai fost racita, stiu si de conjuctivita. Cum te descurci? De Cris am vazut ca e mai bine. Imi pare rau ca nu sunt doi micuti dar e bine ca are mai mult spatiu voinicul:). Va pup.
0
08-06-2012, ora 09:20
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
Axiela, ce se ia la probleme cu tiroida in sarcina? eurotyrox parca nu? ca mai cunosc niste gravidute la fel..stai linistita ca totul va fi bine, monitorizeaza atent stuatia si va fi bine;
eu azi am recoltat sange si ma duc dupa rezultate la Fundeni la pranz, ca dr Uschi. vrea sa vada cum mai stau cu valorile la sange ca a vazut ca valorile pe IR stanga sunt mai mari si s-a enervat: 0, 72 fata de 0, 55 pe IR dreapta.. Chiar vroiam sa te intreb Simo tu ce valori ai avut la dopplere pe arterele uterine si cea ombilicala, la fluxurile de sange? Eu pe astea trebuie sa le monitorizez si sa nu creasca de acum cica.
sa vad ce imi zice azi dupa-masa.
0
08-06-2012, ora 10:16
symosdp
Nu este medic/terapeut
symosdp
Ce fac fetele mele ?
Axiela, raceala a trecut de ceva vreme, conjunctivita e cea care a mai ramas, asa, in urme mici, dar deranjante. Nu prea am ce sa-i fac, dupa ce o sa nasc banuiesc ca o sa-mi dea un antibiotic ceva mai puternic.Asta e, bine ca nu e la fel ca la inceput cand nu mai vedeam nimic. Am incredere ca o sa treaca. Ce e acum mai ingrijorator, sau, de fapt nu prea pt ca mi-a expicat dr ginecolog ca asta e reactia mea la injectiile cu clexane, am variatii foarte mari de tensiune, dar o sa fie bine, doar ca nu cred ca voi putea alapta pt ca va trebui sa fac si dupa nastere clexane pt vreo 2 luni. Vom vedea.
Deocamdata, ma gandesc sa schimb locul in care fac injectiile caci burtica e deja marisoara, pielea e foarte intinsa si nu prea mai pot face pliul de care am nevoie pt a baga serul si, am observat ca, serul, cam iese inapoi afara.
Cred ca o sa incerc in picior. O sa dureze un pic sa ma obisnuiesc, caci pe burta aveam locurile formate, se tabacise piele plus ca ajungea medicamentul mai repede unde trebuie.Dar, iarasi, va fi totul bine, ne vom obisnui.
Cris iata care sunt valorile care mi-au iesit mie la 24, 1 sapt:
TQ=10.7 (9, 8 - 12, 5 )
I.N.R.=0.97 (0, 8 -1, 2 )
APTT= 26.9 (23-43)
D-dimer 200 (negativ) - 200.
Dupa cum vezi sunt toate in limite normale.Sper sa sa mentina asa. Am facut si analizele uzuale si am ceva minusuri acolo :
- calciu total =8.50 (8.6 -10.3 )
numar eritrocite =3.68 (4.0-6.2 )
limfocite =22.60 (25.0 - 50.0 )
numar leucocite =12.39 (4.0 -11.0 )
Cam astea ar fi.Oricum, luni tre sa mergem la control, am intalnire cu bebita, si o sa vedem ce ne spune. Oricum daca aveti vreo idee despre ce reprezinta aceste valori, va rog sa-mi spuneti si mie.
In rest ce sa zic: cu mici exceptii, cand ma mai doare burtica asa cate un pic, se mai contracta usor uneori, eu ma simt bine. Banuiesc ca mai sunt si normale, micile dureri, presiuni pe care le simt, dar la experienta mea, ma tem de orice. Dar, vine puiul meu imediat si ma linisteste. Cand il simt miscand imi vine sa ma pup singura pe burtica. Imi e atat de drag de nu mai pot. Si e un jucaus!!!!!!!!!!!!
Acum, la 25, 5 saptamani se vede bine cum misca. Cateodata parca face tumbe prin burtica. Il iubesc enorm si toata ziua vorbesc cu el, mai ales ca e singurul cu care stau toata ziua, pana vine tati.Uneori, dupa ce ajunge acasa tati si nu e cu noi in camera, ci pe la baie sau in bucatarie, ma aude cum stau la discutii cu bb si vine repede : " da' ce-i spui cand nu sunt eu aici? sper ca nu ma vb de rau, ca eu lipsesc o zi intreaga ca sa-i pregatesc lui tot ce-i trebuie. sa ai grija sa-i spui asta." E atat de nostim si sotul.E putin gelos ca baiatul nu prea vrea sa miste cand pune el mana pe burta. Cum ia mana zici ca e razboi in burtica mea si tati se oftica.
Eu va plictisesc cu vorbaraia mea.Abia astept sa-i simtiti si voi pe puiutii vostri si o sa ma intelegeti perfect.Oricum deja o faceti. In concluzie suntem bine, ne bucuram de fiecare zi care trece cu bine si abia astept intalnirea de luni cu fiul meu.
Va pupacim dulce, pe toti patru si sa fiti cuminti, asa ca noi doi.
0
08-06-2012, ora 10:37
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
Vai Simo ce frumos zici tu acolo! Abia astept si eu sa il simt asa!

valorile tale par ff bune..ddimerii tai sunt excelenti!! se vede ca faci clexane;))ai mei sunt 550:)))))) sunt curioasa azi cum mai sunt!

ps:, dar nu mi-ai zis de arterele uterine... de fluxuri.. Fii atenta: ai facut pana acum presupun macar o eco de morfolofie, nu?? ecografie de morfologie trimestru 2 la 22 de sapt, parca se face, ai facut?daca da atunci acolo se masoasa cu dopplerul fluxul pe arterele uterine IR dreapta si stanga si artera ombilicala..adica cum merge sangele intre tine si bebe, pt noi astea cu risc de trombofilii cica astea conteaza ff tare. de aia te intrebam de valorile tale..sa vad daca seamana cat de cat.
Ia cauta pe foaia de la eco ceva de gen: IR (artera uterina) si vezi ce scrie;))
off sunt curioasa ce zic astia azi la Fundeni:))
0
08-06-2012, ora 11:27
symosdp
Nu este medic/terapeut
symosdp
Da Cris, uite valorile de la 16 si de la 22 de sapt.

La 16 sapt:
I.R. artera ombilicala =0, 73 S/D =3, 6, flux de aspect normal in vase ombilicale
I.R.artera ut. dr. =0, 57
I.R.artera ut. stg =0, 49
La 22 de sapt:
I.R.artera ombilicala= 0, 61 S/D=2.54, flux de aspect normal in vase ombilicale
I.R.artera ut dr =0, 47
I.R.artera ut stg=0, 48
flux cu aspect si valori normale
0
08-06-2012, ora 13:11
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
Deci gata m-am speriat:))

a mea chiar e mai mare pe IR stanga..
sa vad ce imi zice azi Uscatescu.. ca am mai citit pe net ca valorile astea sunt mari de obicei la oricine pana in sapt 17-18, abia dupa se stabilizeaza..daca nu atunci e de medicatie.
sa vedem chiar ce zice azi medicul.
0
08-06-2012, ora 13:22
axiela21
Nu este medic/terapeut
axiela21
Hello fetele! Simo analizele tale sunt bune, calciu e cam micut, ar tb sa iei calciu lactic, e posibil sa fie o usoara anemie dar nu ai scris nimic despre hemoglobina ca sa mi dau seama. Despre doppler nu stiu ce sa spun, nu ma pricep dar te sfatuiesti cu Cris. Eu iau euthyrox de vreo 2 ani, pana acum luam de 50 acum iau de 100 ca nevoia a crescut substantial si ff repede, avand in vedere ca bb nu are inca tiroida functionala, trebuie sa l ajut. Oare ar trebui sa fac si eu eco doppler sa mi vad fluxurile de sg...nu mi s a zis nimic deocamdata, sau sa astept eco 3d?kiss
0
09-06-2012, ora 09:37
symosdp
Nu este medic/terapeut
symosdp
Buna fetelor.
Axiela, hemoglobina =11, 7 (11.0 -18.8 )
Dar celelalte pe care le-am scris zici ca sunt bune? Toate erau in afara limitelor?
Analizele pt coagulare sunt in regula, caci daca nu ar fi fost asa am fi crescut doza de clexane.
Nu cred ca ar trebui sa te ingrijorezi, legat de eco doppler decat daca te stii cu probleme cu coagularea. Daca ai avut cicluri abundente si cu cheaguri, daca atunci cand ai luat anticonceptionale (in cazul in care ai luat) ti-au provocat hermoragii sau daca aveai dureri de picioare inexplicabile. Cam astea sunt sintomele pe care le aveam eu pana sa aflu de problema asta.

Dar boala asta a ta, cu tiroida, cum se manifesta? De ce anume priveaza organismul? Cum il poate afecta pe bebe?

Cris, ce ai facut ieri la doctor? Ce a zis legat de medicatie?
Pupici la toti patru.
0
09-06-2012, ora 10:06
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
Axiela, nu iit fa griji, doppler vei face la morfologia de 22 de sapt sigur, pana atunci nu ai de ce, nici eu nu as fi facut daca nu ma stiam cu risc de trombofilie si eu sunt mai panicoasa, de asta;))

Simo,. hemoglobina ta mi se pare ff buna..mie mi-a iesit 11 deci cu 7 unitati mai putin;)) deci stai tranchila.. mi-a zis medicul: o usoara anemie care se va corecta alimentar nu e nevoie s aiau fier deocamdata si asa a fost ca la al 2 lea set de analize mi-a iesit ok hmg.
referitor la calciu..stiu ca nu se ia in sarcina decat la recomandarea medicului stricttt pt ca afecteaza oaseele copilului daca luam de capul nostru asadar asteapta sa vezi ce zice medicul.

mie ieri hematologul mi-a zis sa repet dopplerul sapt viit si sa revin cu analiza. mi-a zis ca nu ii place ca aia pe IR stanga e mai mare dar ca bebe e smecher si se hraneste pe cea d epe dreapta ca e normala deci s anu imi fac griji si sa astept inca un doppler ca astea sunt cam incerte in primele 20 de sapt. am mai auzit fete cu IR-uri mari in primele saptamani din trim 2 deci cicas se stabilizeaza later cand e bebe mai mare ca acum fiind mic nici nu are nevoie de cine stie ce gramaj asa mare de papaica presupun incat s anu faca fata arterele mele..asadar e ok ca dupa 20 de sapt sa le am la 0, 50..si sa mai astept nitel inca un doppler sa vedem ce facem. IN caz d eceva ma baga si pe mine pe Clexane mi-a zis, daca valorile nu scad..
0
09-06-2012, ora 11:17
roxana nistor
Nu este medic/terapeut
roxana nistor
Buna ziua, am si eu niste nelamuriri daca ma poate ajuta cineva...sunt insarcinata in 12 saptamani si de cateva zile am aflat ca am hipotiroidie-tiroida linguala, am fost la medic si mi-a dat tratament cu euthyrox 100, acum nu stiu cat de mult afecteaza fatul, desi in primu trimestru nu stiam de aceasta glanda.va rog sa imi dati un sfat, va multumesc
0
09-06-2012, ora 11:30
axiela21
Nu este medic/terapeut
axiela21
Neata! Am vesti f bune. Dublu test a iesit ff bine risc scazut, 1:8471 risc combinat trisomie 21, tsh 1, 98 ceea ce e ff bine, citomegalo si rubeola am avut, deci am imunitate, iar calciu f bun. Eu am aflat de hipotiroidie acum vreo 2 ani cand simteam un nod in gat permanent si nu intelegeam de la ce si menstruatie neregulata dar asta am avut o dintotdeauna. M am documentat singura si am inteles ca nodul in gat poate fi de la lipsa de calciu si atunci m am intrebat de ce asa brusc o pierdere de calciu, pt ca nu ma stiam cu prb de asimilare. Citind in continuare, mai invatam si pe la facultate am aflat de analiza tsh. Acesta de fapt nu e un hormon dar e un marker care creste atunci cand nivelul hormonului din sange scade, mai exact levotiroxina (sper sa nu gresesc denumirea), acest hormon fiind secretat de hipofiza. Tsh mi a iesit crescut si am inceput tratamentul cu euthyrox. Din fericire nu am apucat sa iau in greutate, m am mentinut la 52 kg.Cu tratament sunt foarte bine doar ca la prb asta stilul de viata e si el important.Medicul mi a zis ca e o hipotiroidie autoimuna si ca acum s ar fi declansat; asta m a speriat putin. Bebe are nevoie de acest hormon pt dezvoltarea cresterii si mai ales a creierului si daca eu nu am suficient, el poate sa sufere. De abia in trimestrul 3 tiroida lui functioneaza si poate sa si asigure singurel necesarul de hormon. E importanta dozarea tsh ului, mai ales pt femeile insarcinate, bine acum daca se afla in zona de risc (greutate mare, dereglari de puls si menstruatii neregulate).
Simo dupa parerea mea hemoglobina ta e micuta pentru o mamica in devenire. Eu as crede ca esti un pic anemica. Vitamine iei in continuare? In niciun caz nu e grav doar ca e bine sa papi mai mult sau mai consistent, asa cum a zis Cris. Culmea la mine e ca pana nu demult aveam calciu cam micut iar acum e perfect dar asta e consecinta tsh ului bun. In concluzie sunt f happy. Sanatate multa va doresc! Sa auzim numai de bine. PUP
0
09-06-2012, ora 11:41
axiela21
Nu este medic/terapeut
axiela21
Roxana imi pare rau sa aud de acest diagnostic.E f important sa stiu cat ai Tsh ca sa mi dau seama daca bebe a fost afectat sau nu...De fapt nimeni nu poate spune asta cu certitudine dar ca idee o persoana cu hipotiroidie cunoscuta (cum sunt eu) ar trebui sa si mentina un tsh de 2, 5 in sarcina mai ales in trimestru 1 si 2. Deci mentine tratamentul pt ca face minuni. Sanatate
0
09-06-2012, ora 12:15
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
Fetelor, din ce stiu si eu cele cu hipotiroidie daca va monitorizati ff bine sarcina nu sunt pobleme de nici un fel! Nu te speria Roxana!
medicul meu hematolog, arhicunoscut are peste 50 de ani dupa fatza ca nu am intrebat-o niciodata;)) si 4 copii! ea la fel ia eurotyrox de o viata, ca am auzit-o cand ii vorbea unei tipe cu aceeasi problema si tipa era speriata ca era insarcinata si ia eurotyrox..deci stai linistita si si urmeaza sfatul medicului ca stie el ce zice.
0
09-06-2012, ora 12:16
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
felicitari Axiela pt rezultatul DT!! ff bun!
bv!!
tine-o tot asa:)
Doamne ajuta!

PS: vroiam s aste intreb axiela ca ai zis ca esti farmacista... tu te dai cu vreo ceva pe corp acum in sarcina contra vergeturilor??

de pe elemental.ro am comandat si eu toate uleiurile cu care ma masez seara de seara. m-am hotarat s anu ma dau cu nik sintetic cumparat, cree, et.c.ci numai organice si presate la rece, nerafinate.
Si ma dau si cu 2, 3 picaturi din asa ceva si pe fata de 3 ori pe saptamana. sper doar sa nu imi apara cosuri, vedem pt ca e recenta treaba deocamdata pt fatza:))

eu am facut o salata totala cu care ma dau seara de seara. efectiv am combinat toate uleiurile combinate dupa cum umreaza:
cred ca am ~10 ingrediente;)) toate naturale
am pus asa:
- ulei de argan: 150ml;
- ulei de masline: 50 ml;
- ulei de migdale dulci: 80ml;
- ulei de macadamia: 50 ml
-ulei de avocado: 50 ml;
- ulei de aloe vera: 35 ml
- unt de shea: 50 de gr topit;
- unt de cocos: 50 de gr topit;
- unt de cacao: 50 de gr topit;
- vitamian E : 20 picaturi
- glicerina vegetala: cateva picaturi
:))

si cu toate astea amestecate, ma dau seara de seara:))... ca o salatica arat dupa:P

PS:eu m-am uitat la toate produsele organice si am dat comanda de tot ce era anti vergeturi, hidratant si era bifat ca permis in sarcina :)) nu am mai tinut cont de nici o reteta: efectiv le-am amestecat pe toate apoi si le-am pus intr-un flacon:)))
*oare am facut bine?:D
tu ce zici Axiela? poate ai cunostinte in domeniu?
0
09-06-2012, ora 12:37
roxana nistor
Nu este medic/terapeut
roxana nistor
am tsh-8, 11 cu val norm (0.2-4.2) si fT4 -13.46 (12-22)
0
09-06-2012, ora 13:11
axiela21
Nu este medic/terapeut
axiela21
Cris e f bine ce faci tu acolo, nici un ingredient nu are cum sa ti faca rau. Cat despre produsele speciale pt vergeturi sunt cam apa de ploaie pentru ca studiile spun ca tine mai mult de particularitatile pielii si mai putin se pot preveni aceste prb. Insa o crema hidratanta si emolienta cum faci tu nu poate face decat bine, ideal ar fi cu colagen. O sa i cer sotului o reteta de crema pt preparat in farmacie, special pt asa ceva. E f indicata vitamina A pentru piele. Eventual sa o sugerezi farmacistei. E mai bine sa folosesti ceva preparat decat ceva cumparat. Eun inca nu folosesc pentru ca am burtica f mica, abia se observa si pielea nu s a intins deloc. Pt ten nu mai folosesc nimic pentru ca eu deja am tenul cu problemele si m am gandit sa nu faca rau acele lotiuni si creme cu substante pe care le foloseam. Foloseste in continuare mascuta ca e f buna. Pup
0
09-06-2012, ora 13:13
axiela21
Nu este medic/terapeut
axiela21
Roxana valoarea nu este exagerata, bine ca ai prins o din timp. E f ok doza recomandata mai ales pt ca esti insarcinata. In doua saptamani va fi in limite (asa ar trebui). Sanatate
0
09-06-2012, ora 18:36
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
Multumesc Axiela pt sfaturil;
faza e ca sunt un pic debusolata.
stiam ca gravidele nu au voie vitamina A (ficat, etc..) pt ca poate provova malformatii bebelusului in caz de doza mare) asadar pe piele avem voie?
mai bine nu mai iau deloc..sa previn:)) sau e doar interna treaba?
am cumparat numai picaturi de Vitamina E + ca merg pe proprietatile uleiurilor decsus, pt ca stiu ca toate uleriurile de mai sus sunt extrabogate de la natura cu vitamina A. nu?
0
09-06-2012, ora 19:26
axiela21
Nu este medic/terapeut
axiela21
Ce stii tu este ff bine.. e adevarat ca trebuie evitat aportul de vitamina A in sarcina, asta in cantitati considerabile. Nu am vrut sa ti spun ca sa nu te sperii:) Un preparat cu vitamina A aplicat topic nu poate face rau, pentru ca absorbtia prin piele este extrem de mica.In schimb vitamina A este miraculoasa pt piele, de aceea as recomanda o ca preparat topic. Intradevar nu trebuie sa iei suplimente ce contin o doza marisoara de vitamina A, dar eram sigura ca medicul ti a spus asta, deci e minunat ca ai intrebat. Pe piele insa, nimeni nu ar interzice o:*:*
Am si eu o mica nedumerire, nu prea ma descurc cu calculul varstei gestationale. Eu aveam ciclu menstrual intre 32-35 de zile, pe 1 martie a fost prima zi a ultimei menstruatii si pe 15 martie ultimul contact neprotejat, eu banuind ca ovulatia urma sa apara mult mai tarziu. Calculatoarele de sarcina de pe net dau diferite varste, la eco iar e diferit...Nu prea stiu cat am sigur. Poate poti sa ma ajuti.Pup
Adaugă un comentariu / răspuns
326 comentarii 1 2 345 ..... 10 11 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  • Unele antibiotice ar putea fi asociate cu creșterea riscului de avort
  • Valorile mari ale tensiunii arteriale înainte de a rămâne însărcinată ar putea crește riscul de avort
  •