ce sanse am sa duc sarcina mai departe

326 comentarii 1 2 ..... 91011 Înainte ›
0
07-08-2012, ora 11:15
symosdp
Nu este medic/terapeut
symosdp
Buna, dragele mele burtici. Ma bucur sa vad ca sunteti bine si ca rezistati cu stoicism la canicula asta. Eu una, va spun drept ca simt ca innebunesc: nu mai suport caldura nici de-o culoare. Stam la parter, la nord si nici nu se gateste in casa ca imi aduce soacra mancare si tot e cald de inebunesti. Bine, e si burtica mare si Edy imi sta cu funduletul numai sub coaste in partea stanga si asa se mai impinge gargarita asta mica si imi e si mai greu sa respir. Una peste alta, ma uit si eu la mine si nu imi vine sa cred ce minune a facut Dumnezeu: eu cu o burtica asa mare si puiul meu bine, sanatos si cu putere sa mearga mai departe.

Ieri am facut 34 de sapt si am fost la dr.
Suntem bine, totul e asa cum ar trebui la termenul asta de sarcina. Edy are 2, 400 kg si sta bine mersi acolo asa ca dr mi-a zis ca nu o sa mai fac cezariana la sfarsitul lui august ci, daca bb e cuminte va fi pe 17 sept. Sa cad jos cand am auzit. Nu cred ca o sa rezist pana atunci ca il simt cum ma apasa jos si face presiune dar dr zice ca o sa stea si o sa o astepte pe ea pana vine din concediu. Da pleaca pe 1 sept pana pe 15 sept. Oricum m-a chemat iar pe 30- 31 august. Cred ca nici ea nu e ff convinsa ca o sa rezist asa mult.

O sa vedem cum va fi. Stiu ca ar trebui sa fiu ff fericita ca am reusit ce nici nu am indraznit sa visez macar, dar nu mai pot. Chiar am senzatia ca timpul sta in loc, abia daca trece o zi. Dar trebuie sa ma adun si sa fiu bucuroasa ca o sa nasc si eu un bb sanatos si la termen. Asta e cel mai important. Pana la urma, vorba dr : toate gravidele trec prin faza asta mai ales ca la urma e mai greu si am mai prins si caldurile astea insuportabile care fac ca lucrurile sa para si mai dificile. Si mai e si nerabdarea de a-ti cunoaste puiutul. Sper doar sa-mi de-a Dumneziu putere si rabdare.

Bucurativa la maximum o sa prindeti ultima parte iarna.

Noi va pupam si aveti grija de voi. Nu uitati sa va hidratati. pupici.
0
07-08-2012, ora 11:56
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
Axiela fii optimista..si eu tot la stat vreau s anasc dar nici nu ma gandesc ca nu va fi bine!! hai ca doar nu numai in orase mari se nasc copii, fii linistita ca totul va fi perfect! vei vedea!
roaga-te mult si o sa fie bine!
Simo ce bine imi pare sa aud ca totul e bine... ma bucur enorm!!
las ca vor trece si caldurile, vei vedea...!
sa ne tii la curent!!!

:*:*:*
0
07-08-2012, ora 12:05
roxana nistor
Nu este medic/terapeut
roxana nistor
Buna burtici nu v-am mai scris de mult..eu si Maria suntem bine.Am fost la endocrinolog sambata desi rezultatele mele erau ff bune mi-a zis ca luni si joia sa iau doza mai mare adica 15o mgde euthyrox, si mi-a mai zis ca in a 4a zi dupa nastere sa ii fac bebelusului analizele la tsh si ft4 chiar daca e fetita sau baiat asta nu conteaza.
La morfo inca nu am fost am sunat si ma programat pe 13 august adica lunea care vine, am putine emotii dar speram sa primim vesti bune ca si pana acum.
Cu caldura inca e bine chiar daca e canicula mai facem un dus ne mai racorim mai bem apa.
0
07-08-2012, ora 13:09
symosdp
Nu este medic/terapeut
symosdp
Fetelor, eu personal daca as fi avut de ales as fi vrut sa nasc normal. Stiu deja ce sunt durerile nasterii avand in vedere ca a trebuit sa nasc normal primii doi copii ( sarcinile de 26, 3 si 23, 3 sapt). Secretul, ca sa scapi repede e sa incerci




sa te concentrezi si sa asculti medicul si moasa si imediat vine puiutul pe lume.

Cat despre privat sau particular mi-e tot una. De fapt, nici daca as vrea pe mine nu ma primesc la particular ca acolo tre sa fii sanatoasa tun. Eu o sa nasc la stat, desi stau cu stres ca maternitatea are un microb ( streptococul auriu) de multi ani, dar sper ca bb sa aiba imunitatea buna si sa avem si noroc sa nu luam microbul. Daca avem noroc sa nu fie aglomerat spitalul cred ca va fi ok. Avem spital privat in oras, Arcadia, dar si acolo e streptococul asa ca nu-i vad rostul.
Singurul lucru pe care il voi dori va fi o rezerva sa am copilul cu mine.




Pupici!
0
10-08-2012, ora 00:10
axiela21
Nu este medic/terapeut
axiela21
Buna fetelor. Vroiam sa va intreb ce parere aveti despre recoltarea celulelor stem din cordonul ombilical. Sunt tentata sa apelez la varianta asta. Voi aveti informatii? Ati auzit pe cineva care a facut? Sunt putin sceptica dar totusi e o chestie importanta. Va pup
0
10-08-2012, ora 09:20
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
BUna fetele

Axiela si eu o sa recoltez celule.. o fac mai mult pt siguranta mea..sa nu imi reprosez nimik niciodata ca oricum tine doar de Doamne Doamne totul..sper sa dau banii degeaba si sa nu le folosesc niciodata dar e un plus de siguranta.. chiar daca acum sunt destul de 'blind' pe campul asta al celulelor..viitorul promite multe..si e bine sa le aia colo conservate;))

inca nu am inceput sa analizez piata ca am vazut ca-s o groaza de firme.. de la toamna incolo.
0
21-08-2012, ora 16:50
roxana nistor
Nu este medic/terapeut
roxana nistor
Buna burtici, ce mai faceti???
Eu sunt bine am fost si la Iasi la morfofetala si bebita mea e bine si sunt foarte happy, si de o sapatmana a inceput sa miste si e chiar jucausa.si ce senzatie frumoasa este 3..
Simo tu ce faci cum te simti? mai ai putin si se anunta sorocu :))
Va pup burtici!!!
0
21-08-2012, ora 21:05
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
Salutare fetelor
si eu am fost la eco acum cateva zile..bebe e f bine, are 862 de gr:):) (la 25, 4 sapt)
faza e ca de vreo sapt. mi se infunsa usor urechea stanga cam cate max 5 minute de cateva ori pe zi...oare de la ce e? o fi de la tensiunea pre mica?

Simo??:D cum esti?:D:D:D:D
0
22-08-2012, ora 09:35
roxana nistor
Nu este medic/terapeut
roxana nistor
Buna, Cris si eu ma confrunt cu nas infundat si dureri de cap, cred ca am prins un curent ca altfel nu imi explic..desi durerile de cap sunt in sarcina destul de dese.
Fetelor am citit pe copilul.ro -sarcina in sapt 23 si zice ceva de niste edeme la nivelu fetei sau a mainilor, si ca asta apar la fetele tinere la prima sarcina si in ultimu trimestru de sarcina si poate fi semnele unei afectiuni severe numita preeclampsie. Nu am nimic din ce zic ei pana in prezent dar chiar m-au speriat.
Fetelor bebelina mea atat mai misca...toata ziua e in miscare cred ca o s-o fac atleta :)))))
Va pup burtici.
0
22-08-2012, ora 10:13
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
Roxana si eu citesc multe;))ma sperie astea cu preeclamsia..sper sa nu avem niciuna asa ceva.
eu nu am nici edeme..nici nu m-am umflat deloc pana acum... dar azm zis ca ma duc sa imi cumpar un tensiometru pt mine asa sa imi iau iau tensiunea acasa din cand in cand;)
0
22-08-2012, ora 14:37
symosdp
Nu este medic/terapeut
symosdp
HELLO, dragele mele burtici.
Chiar imi era dor sa mai aud ceva despre voi si ma bucur ca sunt vesti bune.Ma bucur, Roxana, ca ai si tu simti fetita "alergand" prin burtica.Sunt convinsa ca zambesti de fiecare data cand o simti. Adevarul e ca e cel mai frumos sentiment si te face sa-ti iubesti puiutul tot mai mult.
Cris, Ivan al nostru e un grasunel. FFF bine.Asa si trebuie.
Eu nu imi amintesc sa fi avut senzatia de urechi infundate, dar probleme cu tensiunea am avut la greu, doar stiti, v-am mai povestit. Oricum in sarcina tensiunea e mai scavuta dar stiu ca minimul acceptat e 8 cu 2.
Legat de ce scrie pe diverse saituri nu bagati in seama. Sunt generalitati si multe te inspaimanta. Nici macar greutatea bebelului nu corespunde. Cel putin la mine nu.

Ce sa va zic despre noi. Suntem cat casa, nu dormim, avem niste arsuri cumplite ca uneori imi vine sa plang de usturime si abia asteptam sapt viitoare sa mergem la medic sa vedem cat mai stam. Daca nu ati intalnit minuni pana acum, noi suntem una. Doamne, niciodata nu as fi crezut ca o sa ajung la termen. De luni trebuie sa renunt la Arefam (progesteron) si la cum imi simt eu voinicul nu stiu daca o sa mai duc mai mult de o sapt. Nu ar fi nici o problema ca as avea 38 sapt dar, cine stie ce surpriza imi rezerva piticul. Ce sa va zic, imi e greu, ca asa e la sfarsit dar pt bb ma incurajez singurica zi de zi. Oricum mai am putin. Doamne ajuta sa fie bine si la nastere.

Va dati seama, mai am putin si vin cu bb acasa. DOAMNEEEEEEEEEEEEE!

Pupici!
0
22-08-2012, ora 15:56
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
Simo ce vesti magnifice!!!!!

chiar ca e o minune tot ce ni se intampla!!

abia astept sa intri si sa ne spui vestea cea mare cum ca ai nascut..sa iti evdem si strumful eventual :X:X:X
0
22-08-2012, ora 20:49
axiela21
Nu este medic/terapeut
axiela21
Buna fetelor.Ma bucur mult ca sunteti toate bine. Simo esti o campioana, si tu si bebe:) Eu cresc cu fiecare zi...nu mi vine sa cred ce proportii am luat, am 62kg si am plecat de la 53kg. De abia am 25 de sapt si deja ma simt voluminoasa. In rest, cred ca totul e bine...pe 10 sept am programare la medic pt o noua eco. Va pup si mai astept vesti. Simo, nastere cat mai usoara!
0
22-08-2012, ora 21:22
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
Axiela nu esti singura=))eu am 26 de sapt si 8 kile luate pana acum.. cresc si eu vazand cu ochii:)):)
0
23-08-2012, ora 13:48
symosdp
Nu este medic/terapeut
symosdp
Mai fetelor, voi va alintati. Stati ff bine cu kg luate, in plus, pana acum.
Eu am un total de aproape 30kg luate. Aveti noroc ca va puteti misca si lucra. Daca stai cum stau eu e cumplit.
Oricum eu mereu am avut probleme cu greutatea. Cu greu reuseam sa ma mentin la 65kg, cum sunt in pozele de pe facebook.
O sa am o adevarata lupta de dus ca sa revin la greutatea dinainte dar ambitia nu-mi lipseste.


PUPICUI.
0
31-08-2012, ora 11:50
symosdp
Nu este medic/terapeut
symosdp
Va salut dragele mele burtici. Ce mai faceti? Ce noutati mai aveti?
Eu va pot spune ca am fost azi la dr si ne-am programat pt operatie, asa ca, joia viitoare o sa-mi cunosc baietelul. Deocamdata are 3, 100 kg dar intr-o sapt mai ia putin in greutate. Sta cam ingramadit acolo mititelul, nici lichid nu prea mai avem si s-a intors cu capul in sus si are dubla circulara. Nu ma mir ca nu-l mai simteam eu asa activ.
Cam asta a fost sarcina la mine. Nici nu pot sa cred ca am ajuns la termen.
A.M.R. 6 zile.

Pupici.
0
31-08-2012, ora 13:20
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
Doamne Simo ce vesti frumoase!!!
abia astept sapt viit!!
wow!! ce putin mai e!!!!
Doamne ajuta!

sa intri sa ne dai si noua de veste cand te acomodezi cu bebe, sa ne povestesti nitel..macar pe Fb..unde si cand ai timp.
am emotii!!!!!!!!!!!!!!!!!
0
31-08-2012, ora 13:37
roxana nistor
Nu este medic/terapeut
roxana nistor
Bravo Simo felicitarile nostre esti o campioana pentru noi, iti uram multa bafta si fara emotii :))
Fetelor bebelina mea misca mai toata ziua si cineva mi-a zis ca nu e bine ca misca toata ziua, tre sa miste de maxim 3 ori pe zi, chiar m-am mirat si acum am semne de intrebare..chiar e rau ca misca ???? Trebuie sa imi sun doctorita sa ma programeze la un eco ca nu am mai fost demult si sa ii zic de problema asta, si mai e una am un hemoroid si ieri am vazut sange pe hartia igienica, initial am intrat in panica dar am cautat imediat pe forumuri si am auzit ca mai sunt fete care au patit la fel si se trateaza cu creme.
In rest fetelor eu ma simt foarte bine si burtica mea creste pe zi ce trece.
Va pup :*
0
31-08-2012, ora 15:14
symosdp
Nu este medic/terapeut
symosdp
Multumim, fetelor, pt urari. Doamne ajuta sa fie totul bine si sa revenim sanatosi acasa si cu siguranta veti mai auzi de noi.

Roxana, prostie mai mare nu am auzit in viata mea. Cea care ti-a zis ca misca prea mult bebelina ta, e o sucita. Pur si simplu ai o fetita ff activa. O nezdravana. Stai linistita ca nu e absolut nimic. Asa era si puiul meu cand era la varsta de sarcina ca a ta.Pe masura ce creste se schimba lucrurile.

Sanatate multa si sa aveti grija de voi.
0
31-08-2012, ora 17:17
axiela21
Nu este medic/terapeut
axiela21
Hello. De abia astept sa intri sa ne spui ca tu si baietelul sunteti f bine. 3100g e f ok cred eu...dar o sa fie si mai grasunel. Roxana n ai de ce sa ti faci griji si a mea e activa acum. Pana pe la 24 de sapt o simteam de vreo 2-3 ori pe zi dar acum o simt ff des:) Eu mai am putin si dau licenta si am mari emotii... stresul cat casa:))Pup
0
31-08-2012, ora 20:52
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
oxana e o prostie cu de 3 ori pe zi..
fiecare bebe e unic..

la carte scrie ca bebe trebuie sa miste de minim 10-12 ori pe zi dupa 6-7luni asadar daca bebe e in grafic si misca zilnic asta conteaza!!:))restul sunt baliverne

Axiela succes la licenta!!

Simo, cu cat timp inainte ti s-a zis sa opresti clexaneul?
0
01-09-2012, ora 11:05
symosdp
Nu este medic/terapeut
symosdp
ultima injectie pe care o sa o fac va fi marti seara.
Joi, dupa operatie voi incepe din nou: 20 zile voi face de 40 si pana la 2 luni voi continua cu clexanne de 20.
0
04-09-2012, ora 17:10
symosdp
Nu este medic/terapeut
symosdp
Va salut, dragele mele burtici.
Va scriu, azi, pt ultima data in calitate de burtica. Maine o sa ma internez. Da, e cu o zi mai devreme pt ca, se pare ca puiutul meu e la fel de nerabdator sa ne cunoastem ca si mine. Am avut niste contractii si am mers la spital la dr si m-a vazut pe masa si a constatat ca am dilatatiede 3, deja. Mi-a facut un ginipral si m-a lasat acasa pana maine dimineata, cu conditia sa fiu cuminte, ca si pana acum de altfel.

Noi va dorim sa fiti sanatosi si sanatoase, sa aveti grija de voi si de bebei si sa dea Dumnezeu sa aveti, toate, sarcini cat mai usoare si frumoase in continuare.

Ne "auzim" cand ne intoarcem si noi doi acasa.

Mii de pupici si imbratisari calde voua si copiilor.
0
04-09-2012, ora 17:58
axiela21
Nu este medic/terapeut
axiela21
Multa sanatate va doresc amandurora! Sa fii curajoasa si sa aduci puiul sanatos acasa...si neaparat poze cu el pe fb:) Pup!
0
04-09-2012, ora 19:39
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
Simo deja m-au apucat emotiile pt tine!!!
abia astept sa revii acasa si sa ne scrii cum e experienta de mamica:X:X:X:X

iti tin pumnii si ma voi ruga pt voi!
Doamne ajuta!

te pup si te imbratisez!
0
04-09-2012, ora 19:57
roxana nistor
Nu este medic/terapeut
roxana nistor
Simo in timp ce citeam randurile tale, bebelina mea mia dat un picorus, cred ca si ea se bucura pentru tine :P,
(m-au luat emotiile) multa bafta iti uram si o sa ne gandim maine la tine.
pupici multi
0
06-09-2012, ora 10:59
roxana nistor
Nu este medic/terapeut
roxana nistor
Fetelor a nascut Simo, a adus pe lume pe micutul Edi.Felicitari Simo, sa iti creasca minunea mare si frumoasa :* :*
0
06-09-2012, ora 11:13
axiela21
Nu este medic/terapeut
axiela21
Iuhuu!! Felicitari! Ce bucurie!
0
06-09-2012, ora 11:32
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
Felicitari din suflet Simona!!!! Am vazut poza pe FB, este magnific momentul! si ce plamani avea Edi pt ca in poza, parca tipa cat il tineau rarunchii :))) BV!!!! cu personalitate de la inceput ;))) gata copii: de acum el va e seful! :))) te pup si iti doresc recuperare usoara!!! Can dai timp, sa intri sa ne dai detalii..si sa ne povestesti experienta cu cel mic in casa: cred ca cel mai frumos cadou de pana acum dat voua de Domnul!:X
0
12-09-2012, ora 12:45
roxana nistor
Nu este medic/terapeut
roxana nistor
Buna burtici, ce mai faceti cum va mai simtiti??
Pe mine a inceput sa ma doara spatele, intr-o zi am avut o criza de rinichi..zilele astea o sa ma duc si la un control ca nu am mai fost de cand am fost la iasi la morfofetala.
Va pup burtici aveti grija de voi !!!
Adaugă un comentariu / răspuns
326 comentarii 1 2 ..... 91011 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  • Unele antibiotice ar putea fi asociate cu creșterea riscului de avort
  • Valorile mari ale tensiunii arteriale înainte de a rămâne însărcinată ar putea crește riscul de avort
  •