de vrei trei ani ma lupt cu niste bube urate in zona genitala, ce sa mai fac?

18-02-2011
marrrr
Nu este medic/terapeut
marrrr
de vrei trei ani ma lupt cu niste bube urate in zona genitala, de fapt cam de cand am inceput sa ma epilez cu epilatorul. la inceput mi-au aparut niste bubite mici( un mic mai mari decat cosurile) se umflau un pic se spargeau si treceau. mai apoi au inceput sa se mareasca si sa doara sa coloreze in rosu spre mov.ca proasta le spargeam eu sa treaca mai repede, treceau insa ramaneau niste semne f urate.imi apareau doar vara, iarna nu aveam nimic insa iarna asta nu au disparut, mi-au aparut 2 umflaturi imense, se vad mari si la suprafata si daca pui mana locul afectat este mult mai mare si f tare. nu le mai spar acum le las sa se coaca ele si sa se sparga de la sine dar 2 zile dupa ce se sparg se cunoaste o gaura mare in locul unde a fost buba. am uitat sa spun ca in bubele mele se afla fire de par, deci parul imi creste pe sub piele. mentionez ca am folosit mibazon si asocilin dar nu mai au efect acum mai de loc
ce sa mai fac? dr de fam imi spune sa nu ma mai epilez( eu nu pot sa fac asat)dar chiar daca am incercat si asta vreo 2 luni tot nu s-a imbunatatit nimic
am ajuns sa imi fie rusine de iubitul meu.cum sa traiesc asa?am doar 20 de ani:(
7 comentarii
0
23-02-2011, ora 14:15
Olgutzas
Nu este medic/terapeut
Olgutzas
medicul tau de familie nu te-a trimis la dermatolog??? Cred ca ai de prea multa vreme problema, ar trebui sa mergi la un dermatolog...
0
23-02-2011, ora 15:00
marrrr
Nu este medic/terapeut
marrrr
chiar azi am fost:d
am sperante mari, mi-a prescris niste pastile si un unguent, sper sa se vada rezultate
0
23-02-2011, ora 16:34
Lili887
Nu este medic/terapeut
Lili887
Buna. Si eu am aceiasi probleme, am luat antibiotice, m-am dat cu diferite creme si nimic. Iti voi da cateva sfaturi care sper sa iti ajute:
1. poarta doar lenjerie de bumbac, dupa ce o speli opareste-o 2 min, dc ai chef si sa o calci ar fi foarte bine, nu purta chilotei prea stramti, cu dantela pe margini sau alte prostii, risti sa te iriti dupa epilat
2. noaptea incearca sa dormi fara lenjerie, doar intr-o pereche de pantaloni scurti de bumbac (nu strimti)
3. de fiecare data cand te speli acolo foloseste un sapun dezinfectant (protex de ex) iar la 3-4 zile exfoliaza pielea cu ceva abraziv (malai de ex) sau burete, perie speciala pt exfolierea pielii...(asta dc ai cicatrici)
4. dezinfecteaza mereu zona, mergi la farmacie si si cere un dezinfectant bun, poti sa-i spui si pt ce il vrei, va sti sa ti-l dea pe cel mai potrivit.cu o discheta demacheanta sterge zona de doua ori pe zi (poti folosi si spirt dar este mai dur cu pielea).am avut unul dar am uitat cum se numeste, revin cu un msj dc imi amintesc
5. da-te din cand in cand cu tetraciclina sau baneocin unguent, nu iti va trata afectiunea dar cat de cat previne infectia (ambele sunt in jur de 10 ron), eu le folosesc cu incredere..mai poti folosi si retin a (13 ron), este pt acnee, mie mi l-a recomandat medicul, la mine nu a mers dar poate tu ai noroc
6. te inteleg ca nu poti sta fara sa te epilezi si ca iti este jena de iubitul tau sa stai cu ditamai pleata acolo, pe mine de ex ma mananca zona respectiva dc stau neepilata, eu merg la salon sa ma fac cu ceara, partea din fata incerc sa o epilez cat mai rar, epileaza-te peste tot si in fata unde te iriti renunta pt un timp, foloseste o masina de ras sau poate la epilator ai un capat special pt ras (lasa parul de 1 mm), nu esti epilata complet dar ai un aspect ingrijit. (p.s. nu folosi lama).
7. mi-a recomandat cineva pt cicatrici kerato liz (20g), o folosesc de o luna si vad mici schimbari, crema o poti achizitiona online dupa site-ul www.remedio.ro, au acolo si un nr de tel, dc te hotarasti sa o folosesti ar fi bine sa te dai in fiecare seara timp de 3 luni..pe luna folosesti 2 flacoane, te costa undeva la 45 de ron ambele flacoane cu tot cu taxele de curierat (asta dc stai in buc, dc stai in provincie undeva la 50 de ron)
Ce ti-a prescris medicul, sunt curioasa dc sunt aceeleasi care mi le-a prescris si mie???
Sper ca ti-am fost macar un pic de ajutor. eu nu am reusit inca sa o tratez dar sunt multumita ca nu mi s-au mai infectat radacininile firelor de par ca inainte (asta posibil pt ca nu mai smulg asa des firul de par) si am reusit cat de cat sa scap de pete.
P.S. Nu vreau sa te dezamagesc, pers cu care am vb care au acceasi afectiune, dermatologii, doamnele la care ma epilez mi-au spus ca nu voi reusi niciodata sa scap complet, si ti-o spun si eu din proprie experienta, ma chinui de cativa ani, abia acum mi-am dat seama ce sa fac.asa ca in comparatie cu celelalte fete tu va trebui mereu sa o previi, epilat mai rar, dezinfecatata mereu zona etc
Mult succes!
0
23-02-2011, ora 17:47
marrrr
Nu este medic/terapeut
marrrr
Multumesc lili pt toate sfaturile tale, am sa incerc sa le urmez pe toate si sper sa se vada rezultatele asteptate.
pai doctorul mi-a dat o reteta: pastile( tetraciclina) pe care m-a pus sa le iau asa: 2p la 6h 5zile;1p la 6h 5 zile; 1p la 8h 14 zile; 1p la 12h 1luna; 1p pe zi 1luna. pe langa pastile mi-a dat un unguent ce se face in farmacii cu enitromicina, acid bazic( cred), talc, glicerina si apa oxigenata, cu care trebuie sa ma dau in fiecare seara, de fiecare data dupa ce ma epilez, iar inainte de epilare a zis sa ma dezinfectez bine.
or avea vreun efect toate astea? seamana cu tratamentul tau lili?
0
24-02-2011, ora 11:55
Lili887
Nu este medic/terapeut
Lili887
Buna. Ca pastile tot tetraciclina mi-a prescris si mie, tot 3 luni si nu mi-a dat nimic sa imi protejeze in tot acest timp ficatul ca bagam atatea antibiotice in mine, ar trebui sa vb cu medicul de fam sa vezi ce spune. Nu stiu sa iti spun cat bine mi-au facut pastilele pt ca m-am dat si local cu unguent, daca ma epilam mi se mai infectau radacinile dar nu ca inainte cand nu ma dadeam si nu luam nimic, dupa am revenit la vechea problema. in schimb mi-a vindecat acneea care nu era intr-un stadiu foarte avansat, nu imi pare rau ca le-am luat. Poate tie iti va merge mai bine si iti va trece complet. Ca si creme mi-a dat retin a (pt acnee) si fucidin (care este si pt foliculita - ceea ce am) de care nu am fost prea multumita. Da-mi si mie te rog un raspuns peste ceva timp, daca nu uiti, dupa ce folosesti un timp crema sa imi spui dc are vreun efect.
O zi frumoasa si mult succes in urmarea tratamentului!
0
28-04-2011, ora 17:57
marrrr
Nu este medic/terapeut
marrrr
buna lili, ce mai faci? eu m-am gandit sa revin cu noutati despre foliculita mea.pot sa zic ca am scapat aproape complet de ea..nu mai am decat cateva semne si doar o singura bubita de genul acela mi-a mai aparut pana acum..nu am respectat tratamentul cu pastile al doctorului caci dupa prima sapatamana aproape dadusem in candida de la atata antibiotice. in scimb folosesc pastilelele pt am aplica chiar pe buba si in max. 2 zile trece microbul din acel loc. mai nou ma frec cu sare cand fac baie( de 2 ori pe saptamana, daca o fac mai des mi se jupoaie pielea :d). lotiunea aceea o folosesc aproape in fiecare seara si vad ca da roade si ea, iar de epilat zona( ca la carte) o fac destul de rar, ma ingrijesc doar folosind bicul in sensul cresterii firelor de par si sunt destul de multumita caci e aproape acelasi lucru ca si cum as facea-o invers decat ca nu mai imi ranesc pielea...in principal ma bazez pe exfoliat cu chestii cat mai abrazive si apoi sarea( ustura rau dar e f buna din pct meu de vedere)

sper ca si la tine e mai bn...ne mai auzim te pup
0
28-04-2011, ora 17:58
marrrr
Nu este medic/terapeut
marrrr
ps...scuza-mi greselile:))
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Epilare inghinala
  •