ce sa ma fac?????

24-11-2008
markus86
Nu este medic/terapeut
markus86
buna ziua.va rog urgent sa ma ajutati si pe mine intr-o problema.eu si partenera mea ne tratam pt o infectie BTS cu antibiotice timp de 7 zile prescrise de doc dermatolog.aceasta ne-a spus fara contact sexual pe per tratamentului si deasemenea am tot citit ca cea mai buna cale pana la vindecare este abstinenta.Cu o seara in urma ne-am jucat sexual(masturbare/introducere degetelor in vagin )dar fara penetrare sau atingerea org sexuale direct, dupa care eu am si ejaculat.Toata aceasta chestie poate anula sau afecta in vreun fel tratamentul?mai sunt 2 zile pana il terminam complet?ce ar trebui oare sa fac ????se poate ca bacteriile sa capete acum rezistenta din aceasta cauza si sa nu se vindece corect?
va multumesc anticipat,
Cu incredere astept un raspuns
9 comentarii
0
24-11-2008, ora 11:13
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
Nu cred ca afecteaza cu ceva.Dar, totusi, chiar nu puteti sta 7 zile...???Eu inteleg ca santeti tineri dar...incercati, totusi.
0
24-11-2008, ora 17:43
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Sal ! Aveti BTS si va jucati cu degetele ?
Fereasca Dumnezeu! Sper ca v-ati spalat bine pe maini !
0
24-11-2008, ora 18:12
markus86
Nu este medic/terapeut
markus86
multumesc mult pt interventii.dupa ce am facut aceasta chestie logic ca ne-am spalat pe maini.recunosc a fost un gest destul de necumpatat.ma intreb deasemenea daca in timpul acetor lucruri prin prelingerea lichidului de lubrifiere din vagin prietena mea putea cumva sa se infecteze anal??oare se poate tinand cont mai ales ca luam antibiotice de cateva zile si mai avem de continuat 2 sau 3z??inca o data multumesc
0
24-11-2008, ora 18:59
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
Dragilor, mai aveti 2-3 zile de antibiotic, abtineti-va!Vreau sa vad :moare vreunul dintre voi daca nu faceti sex 3 zile????
0
24-11-2008, ora 19:10
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Nu stiu ce sa iti spun la chestia cu infectarea anala, nu ma pricep dar mai bine sa va feriti, la BTS nu e de gluma. Fiind sub tratament poate k nu dar mai bine protejati-va. Si ar fi bine sa faceti un tratament ceva mai mult totusi 7 zile mi se pare putin, parerea mea!
Si la chestia cu sexul, si eu sunt de acord cu more, stati un pic linistiti k e spre binele vostru si chiar am citit aici pe forum la un raspuns dat de medic ca le recomanda abstinenta totala pe perioada tratamentului!
Va pup si sa fiti cuminti !
Alisia
0
25-11-2008, ora 12:20
markus86
Nu este medic/terapeut
markus86
inca o data va sunt recunosctor.abistinenta este cea mai buna metoda in acest caz si se pare ca am gresit putin.chestia este ca nu am facut sex in nici un fel nici protejat nici neprotejat nici oral nici anal in acest timp doar ne-am masturbat.oricum cu mainile nu ne-am atins apoi in alte zone :gura ochi etc...doar sa spunem ca este posibil sa se fi prelins la ea din propriul vagin catre anus ceea ce sper eu sa nu rep un pericol din mom ce aveam cateva zile de antibiotic in spate si deasemenea inca 2-3 zile de tratament pana la terminare.in mod normal corpul ar trebui sa fie imunizat.eu dupa aceasta chestie acasa m-am masturbat si am ejaculat deci nu in timp ce eram cu ea.

acum sincer ce mai ma ingrijoreaza este daca masturbarea/ejacularea poate afecta in vreun fel tratamentul antibiotic?si deasemenea ea a fost pe ciclu kt timp am luat antibioticele.oare acest lucru poate afecta eficienta unui tratament, sau tratamentul poate afecta in vreun fel mestruatia ??daca ma ajutati si cu aceste informatii va sunt pe deplin recunocator
cu mult respect,
0
25-11-2008, ora 16:13
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Buna Mark, ma bucur de ce imi spui, sunt sigura ca veti face tratamentul corect si cu abstinenta.
In alta ordine de idei parerea mea este k nu ai de ce sa iti faci griji cu masturbarea in timpul tratamentului pt k nu ai avut contact si oricum nu afecteaza antibioticele. Iar dak prietena ta era la menstra in timpul tratamentului iar nu e problema pt k si eu am facut tratament cand eram la ciclu, nu e problema.
Insa te rog sa va tineti de tratament si sa mergeti la medic pana va vindecati complet pt k sunteti tineri si e pacat. Nu-i asa?
Te pup si multa sanatate !
Alisia
0
25-11-2008, ora 17:11
markus86
Nu este medic/terapeut
markus86
da tratamentul il terminam asa cum trebuie si pana at abstinenta totala dupa care mergem la medic sa ne asiguram ca vindecarea este completa.multumesc din suflet.multa sanatate va doresc si dvs
0
25-11-2008, ora 17:56
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Sa auzim de bine !
Sper sa mai dai vreun semn, m-as bucura !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Bolile cu transmitere sexuală la vârstnici - o povară pentru sistemele de sănătate
  •