ce sa fie? o durere in anus...

16-11-2009
deakianos
Nu este medic/terapeut
deakianos
am 48 ani de vreo 8 luni mia aparut o durere in partea de jos la anus
durerea nu este de proporti mari dar suparatoare pentru ca persista si este stabila uneori doare mai putin dar niciodata exagerat se amplifica atunci cind stau mult timp pe scaun chiar si intins pe spate in pat nu am scaune cu singe.Asta nu inseamna ca nam avut scaune cu singe dar foarte rar si intodeauna dupa fecale acoperea fecalele dar nu eramestecat de culoare normala si doar o data nu se repeta decit poate iar la 3 luni dar durerea persista si am senzatia ca tre sa merg des la baie dar e doar senzatie. cemi recomandati? sau de stiti careva ceva despre simtomele mele sa fie oare cancer?
3 comentarii
0
16-11-2009, ora 21:34
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Cel mai probabil e vorba de hemoroizi interni.Ca tratament ar merge clasicul hemorzon.Incearca sa eviti constipatia. Riscu e de tomboza hemoroidala.Hemoroidu e un soi de varice (ca alea de la picioare) plin cu singe si cind singele ala se intareste (coaguleaza) teia o durere cam ca la nastere.E bai atunci fiindca e rost de cutit.
Nu cred sa fie cancer, dar asa pe nv nu se poate exclude.Cel mai bine mergi la un chirurg care iti va baga un deget in . hmmm... anus si va pune diagnosticul corect.
0
30-11-2009, ora 11:02
deakianos
Nu este medic/terapeut
deakianos
multuesc pentru sfat am programat o colonoscopie dar este doar pe 25 ianuarie lucrez in strainatate si e greu de ajuns la medic pentru analize doar cu programare
dar iti multumesc orium vin de sarbatori in tara si atuni voi consulta si un chirurg
0
30-04-2010, ora 08:12
cristiangruiu
Nu este medic/terapeut
cristiangruiu
Buna ziua

si eu am o problema asemanatoare.Am 47 ani.Acum vreo trei luni ma durut intr-o noapte fara nici un motiv, anusul timp de vreo 10-15 minute(durere intensa) dupa care durerea a disparut si trei luni nu am avut nici o problema.
Azinoapte, am patit la fel.Pe la ora 2 am simtit o durere chiar la anus.Este o durere aproape insuportabila care in primele minute e mai suportabila si apoi devine aproape insuportabila.Tine vreo 15 min dupa care dispare.Azinoapte a durat ceva mai mult(vreo 30 min si a fost in doua reprize).
Mentionez ca nu apare sange sau alceva care sa fie diferit sau sa indice ceva.Nu asociez cu nimic(mancare, stat in fund sau in picioare etc).
Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: