ce sa aleg: relatia veche sau una noua?

09-09-2008
monelu
Nu este medic/terapeut
monelu
Ma aflu intr-o situatie foarte dificila si as avea mare nevoie de un sfat din partea oricui, din partea unui psiholog ar fi excelent.
Am 24 de ani si sunt intr-o relatie cu un tip A ce dureaza de 2 ani, iar de 1 an locuim impreuna. Suntem ca o familie, cu bune si rele, dar relatia asta nu a fost niciodata o mare iubire. De 3 luni am cunoscut un tip B. Cu B totul s-a derulat foarte incet, am iesit doar de cateva ori sa ne cunoastem, am vorbit cate in luna si in stele, ne-am sarutat, ne-am dorit mai mult, dar ne-am oprit la atat. I-am povestit ca am o relatie. Ne placem foarte mult, mi-a marturisit ca isi dorea sa fie cu mine, dar nu se poate in conditiile in care eu inca locuiesc cu A. Am hotarat impreuna, cu lacrimi in ochi, sa nu ne mai intalnim deloc si sa imi pun ordine in sentimente si in viata. Iar daca voi hotara sa ma despart de A, sa il caut si sa fim impreuna. Problema e ca de atunci simt ca imi pierd mintile, simt ca il vreau, ca as renunta la tot pt el (stiu sigur ca nu vrea doar o aventura), dar nu am puterea sa ma despart de A. Am trecut prin multe impreuna, am parte de tot confortul si libertatea din partea lui, imi face totul pe plac, dar mereu am simtit ca suntem ca si fratii, ca lipseste atractia aceea si imi doream sa imi gasesc pe altul si sa ma indragostesc. El ar vrea sa ne casatorim dar vede ca eu sunt nehotarata, iar eu mereu mi-am imaginat ca ma casatoresc dintr-o dragoste profunda.
Nu mai stiu ce sa fac... Mi-e teama ca B sa nu intalneasca pe o alta pana eu ma decid si atunci totul degeaba. Mi-e teama totodata sa nu regret mai tarziu stabilitatea si linistea la care dau cu piciorul. Stiu ca daca nu incerci nu castigi, dar...
Sufar dupa B, numai la el ma gandesc, ma distrug in situatia asta care dureaza de ceva timp. Am o licenta de sustinut peste 2 saptamani si eu nu pot sa ma concentrez o clipa, numai la B imi e gandul. Va rog mult, am mare nevoie de un sfat, de la cineva avizat, sau oricine a trecut prin asa ceva!
6 comentarii
0
09-09-2008, ora 00:00
alessia5158
Nu este medic/terapeut
alessia5158
Cel mai avizat ajutor ar trebui sa vina de la un psiholog !! Nu teoria ci practica a demonstrat ca, atractia "la prima vedere" Nu tine !! Cati dintre jucatori castiga la loto ?!?!--unul dintr-un milion !!! Esti o persoana la un anumit nivel educational si trecuta bine de adolescenta. Ai in tine puterea sa nu lasi patima sa-ti domine ratiunea !! Peste 2 sapt vei fi cel mai fericit dintre pamanteni ! -TI-ai luat licentaaaa !!!
0
10-09-2008, ora 00:00
mihaela-laura
Nu este medic/terapeut
mihaela-laura
buna,
am trecut si eu prin aceeasi situatie...e foarte "rau".stiu cum e...pana la urma ai sa faci cum iti spune tie inima si n-ai sa ti cont de parerea nimanui..stiu asta...si parerea mea e ca ai sa ramai cu B...nu stiu daca o sa fie alegerea potrivita dar asta ai sa vezi in viitor...ai sa suferi mult si dupa A dar in final o sa treaca...parca as fi acum mama omida...:))...dar crede-ma ca am trecut printr-o situatie exact la fel cu a ta. eu am ramas cu B si nu-mi pare rau nici o secunda...sper sa ai acelasi noroc... nu te mai gandii ca ati trecut prin multe impreuna si eu mai stiu ce alte chestii...ai sa ramai tot timpul cu gandul la B si o sa-ti pui tot timpul intrebarea daca nu cumva ai dat cu piciorul la dragostea vietii tale... fa ce-ti spune inima pt ca din cate descrii tu relatia ta cu A o data tot o sa se sfarseasca pt ca o relatie bazata doar pe prietenie nu stiu cat o sa tine...parerea mea...mult succes
0
10-09-2008, ora 00:00
monelu
Nu este medic/terapeut
monelu
mihaela-laura iti multumesc din suflet pt incurajari! mesajul tau a venit exact cand imi puneam mai multe intrebari. asa simt si eu ca spre B ma trage sufletul, sper sa am acelasi noroc ca tine.
0
10-09-2008, ora 00:00
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Scumpa, nu spun decat atat. Eu am ales stabilitatea si linistea acum 20 de ani.
Si m-am saturat! Numai de asta am parte!
Si sufar, sufar tot sufar dar eu am ales!
Nu asculta decat inima!
Succes!
0
11-09-2008, ora 00:00
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
O casnicie in care sa fiti "ca fratii" nu-mi suna bine deloc!Mai devreme sau mai tarziu, daca ramai cu A si nu va fiB...tot vei intalni pe altcineva si te vei desparti de A..Parerea mea...cu cat mai repede, cu atat mai bine.O relatie are nevoie si de liniste si stabilitate, dar daca tu deja iti pui intrebari cu privire la relatia cu A.e clar ca ceva nu mai merge...
0
14-09-2008, ora 00:00
Psiholog Simina Munteanu
Psihologie, Sibiu
Psiholog Simina Munteanu
Monelu, afla intai ce inseamna pentru tine "marea iubire". Probabil ca in mintea ta exista o descriere a modului in care ar trebui sa stea lucrurile (ce ai simti, cum ai simti, cum ar fi el, cum s-ar comporta cu tine etc.) in cazul in care vei trai vreodata o astfel de iubire.
Intreaba-te apoi daca acest tip de iubire este cu adevarat singurul mod in care poti fi fericita intr-o relatie, sau mai exista si altele. Observa-te pe tine in relatie - tu ce faci ca lucrurile sa (nu) evolueze spre marea iubire (sau poate crezi ca aceasta vine de la sine, ca prin minune).
Apoi compara ceea ce ai in relatia actuala cu ceea ce crezi ca poti avea in relatie cu un necunoscut si gandeste-te cat anume din ce crezi ca se va intampla este rodul fanteziei si dorintelor tale nesatisfacute din relatia cu partenerul tau...
Ia o decizie, oricare, chiar si aceea de a nu lua acum nici o decizie pana nu te simti capabila sa iti asumi cu deplina responsabilitate conseintele deciziei de a alege.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul