ce riscuri implica operatia cu laser la ochi?

03-04-2008
ursuletdayen
Nu este medic/terapeut
ursuletdayen
Buna ziua! Am 27 de ani si miopie de aprox. 11 ani. Acum am minus 2, 50 la ambii ochi. Se poate efectua operatia cu laser pentru diopriile mele si daca da, care sunt riscurile?
9 comentarii
0
03-04-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Da, puteti benefiacia de chirurgie refractiva( poate fi una din urmatoarele tehnici: Lasik, Lasek, PRK-keratectomie fotorefractiva);pentru ca recuperarea este rapida, iar durerea postoperatorie este mica sau absenta, ideal este sa faceti Lasik( numai in cazul in care corneea este suficient de groasa, ca sa ramana o cornee reziduala de 250 micrometrii grosime; se face preoperator pahimetrie, topografie corneana); Indicatia de chirurgie refractiva presupune si o lipsa a prgresiei miopiei de cel putin un an;
Complicatiile Lasik care pot apare in timpul interventiei sunt legate de flap( acesta este un mic capacel cornean practicat cu microkeratomul la inceputul interventiei): un flap neregulat, , subtire, gauri in flap, foarte rar, perforatie corneana;
Postperator pot apare urmatoarele complicatii:dislocarea flapului, distorsioanrea flapului, cresterea epiteliului sub flap, keratite, ischemia segmentului anterior si neuroptie optica( acestea din urma prin cresterea presiunii intraoculare); Mai multe veti afla de la medicul care va opereaza; numai bine
0
02-03-2011, ora 12:15
Geovanny
Nu este medic/terapeut
Geovanny
Buna ziua. Am 23 de ani si miopie de aproximativ 7 ani. Am o piopie de -0.75 la ambii ochi. Se poate efectua operatia cu laser la dioptriile mele si care ar fi riscurile? Va multumesc.
0
02-03-2011, ora 12:16
Geovanny
Nu este medic/terapeut
Geovanny
*dioptrie
0
29-02-2012, ora 17:06
KittyMe
Nu este medic/terapeut
KittyMe
Exista operatia iLASIK, care este ultima descoperire in materie. Contactati-i pe cei de la West Eye Hospital, sunt singurii care opereaza cu tehnologia asta si va pot ajuta cu raspunsuri. Ii gasiti pe net.
0
02-05-2012, ora 11:40
ginanica
Nu este medic/terapeut
ginanica
Buna ziua!
as dori sa ma operez insa exista discutii cum ca dupa ce te operezi nu mai poti sa faci copii.
este adevarat afecteaza cu ceva in sencul acesta?
1
13-05-2014, ora 15:30
raluka29
Nu este medic/terapeut
raluka29
Am facut operatia laser la ochi (ilasik) in noiembrie 2013 la West Eye Hospital (Dr. Simion Mihaela) si regret enorm. Aveam -4.50 (OS) si -5 (OD). Acum am 6 luni de la operatie si este un cosmar din care sper sa reusesc sa ies.

Tot cosmarul a inceput la 2 luni dupa operatie, pana atunci fiind sub corticosteroizi (antialergic, antiinflamator etc) nu am avut nimic.

A inceput cu o conjunctivita alergica care mi-a facut ochii mai uscati. Dupa tratamentul acesteia am ramas cu ochii si mai uscati. Mentionez ca foloseam lacrimi artificiale Optive destul de des la fiecare 20 minute.

Mi s-a declansat un astigmatism si astfel problemele de acomodare si convergenta au inceput. Adica dureri de cap de nedescris, vertij, senzatii de voma, stare de rau generala ( m-a tinut cam o saptamana).
Apoi in fata calculatorului (la serviciu) am avut puternice spasme musculare la ochi, o senzatie prin care simteam ca un ochi tragea intr-o parte si unul in cealalta parte, dureri puternice ale muschilor ochilor (m-a tinut pana cand mi-au administrat atropina si mi s-au relaxat muschii).
La 4 luni aveam 5mm / 5 secunde cu anestezie la Testul Schirmer ( de masurare a lacrimilor), adica ochi sever uscati.

La 4 luni jumatate am facut conjunctivita virala care s-a transformat in keratita virala care a dat in keratita punctiforma.
1 luna jumate am stat in concediu medical pana acum si inca nu mi-a trecut definitiv.

Dupa aceasta conjunctivita sunt sigura ca aveam 0mm, adica nicio lacrima pentru ca nu va pot descrie durerile prin care am trecut.

De 2 saptamani am dopuri dizolvabile din colagen in canalele lacrimale de jos ( + lacrimi artificiale la 30 minute). Incepe sa fie mai suportabil, dar tot nu pot sta in fata calculatorului, nu pot sta afara in soare, vant, de fapt nu prea pot sa fac nimic.

In plus am halouri, fotofobie, vedere slaba noaptea, flocoane in ochiul stang, regres a miopiei ( -1 in ambii ochi).

Deci, din experienta mea ar trebui sa va ganditi de doua ori atunci cand va faceti o operatie la ochi. Inainte de operatie, nu am gasit nicio informatie negativa despre operatiile la ochi in Romania desi eu cred ca sunt destule.
0
05-02-2018, ora 15:39
octombrie
Nu este medic/terapeut
octombrie
multumesc din suflet pentru aceste informatii eram hotarata sa fac si eu aceasta interventie, dar citind cele relatate de dv am renuntat prefer sa port in continuare ochelarii. Ma intrebam mereu de ce acei medici care sunt purtatori de ochelari de vedere nu recurg la aceste interventii chirurgicale insa le recomanda cu atata ardoare persoanelor cu probleme de vedere. Va multumesc si va doresc multa sanatate
0
28-11-2018, ora 14:45
Denisadiaconu
Nu este medic/terapeut
Denisadiaconu
Raluka29, spune mi te rog daca te ai facut bine. Si eu trec prin acelasi cosmar ca al tau, ba mai rau...din momemtul in care mi au dat bandajele jos am vazut foarte blurat, neclar. Am facut o keratita punctata la ochiul drept iar la stangul am un edem epitelial. Sunt aproape de depresie, nu ma mai pot bucura de viata, de lucrurile simple pe care inainte nu le pretuiam. Simt ca am ajuns o leguma, nu mai sunt in stare nici sa stau cu copilul meu, sa nu mai spun de iesit afara, mers la serviciu, uitat la televizor. Am impresia ca traiesc un cosmar din care ma rog sa ies.
Merg si la alti droctori, dar toata lumea imi spune ca trebuie sa astept sa se refaca corneea, deja a trecut o luna si nicio imbunatatire..spune mi, te rog, recomandă mi doctori la care sa merg, spune mi tu ce ai facut.
0
16-02-2019, ora 20:56
ioana trifan
Nu este medic/terapeut
ioana trifan
Denisa diaconu, tu aifost operata tot de Dr Mihaela Simion? Am si eu o programare in martie si am inceput sa ma sperii….
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.