in anumite incaperi, stranut... ce pot sa fac?

28-08-2011
The jack
Nu este medic/terapeut
The jack
Se pare ca as avea o alergie la locuinte, si asta de ani de zile...Ma refer ca atunci cand iau contact cu anumite incaperi manifest niste simptome de genul stranut, imi curge nasul, asta mai ales in timpul noptii...mai mult nu pot respira bine, senzatie de usturime/durere in piept...Lucrul asta se intampla cel mai des in locuintele vechi.Deja cand intru in astfel de locuinte imi dau seama daca post sa stau acolo sau nu dupa genul ala de miros vechi, de pivnita.La tara spre exemplu nu pot sa dorm in casa in nici o camera. Era o singura camera in care puteam dormi si nici acolo nu mai pot sa dorm de 10 ani de zile.In celelate camere si mai alergic sunt.Am facut un experiment: am decojit toti peretii dintr-o camera, am dat cu glet, cu vopsea lavabila, am facut curat deci totul luna...Nici o diferenta... aceleasi simptome.Mai ramane sa scot patul si mobila...Patul miroase a mucegai si salteaua.Si sa presupun ca as aduce pat nou, mobila noua. As avea atunci aceleasi simptome. ce sa mai cred? Banuiesc ca as putea avea alergie la praf de casa sau mucegai sau si una si altala un loc.Mentionec ca acele camere au fost aerisite constant.

In schimb daca dorm in bucataria de vara nu am nici un fel de probleme, cu toate ca e construita in acelasi an cu casa dar e din lemn.Aici ar putea fi o explicatie.De ce la constructiile din lemn nu am probleme? Lemnul nu dezvolta mucegai? Nu se poate forma praf de casa?

Astfel de probleme am de cand aveam 10 ani si apar numai atunci cand iau contact cu astfel de locuinte.Niciodata daca nu intru in incaperile astea nu o sa am probleme... E simplu de rezolvat evitarea e cea mai buna...Dar, eu sunt nevoit sa traiesc cu chirie (am serviciul in alt oras... etc) si apoi intervin complicatii ma inteleg cu proprietarul ii dau banii iar apoi o sa am surpriza ca nu pot sa locuiesc acolo.. iar trebuie sa ma mut... si poate nici nu ma crede daca ii spun ca am probleme.

Deci repet cel mai sigur ar fi daca mi-as face niste teste sa vad mai precis la ce sunt alergic. Daca sunt alergic la praf de casa si mucegai, cum le-as putea elimina? sau sa-mi fac ceva vaccinuri ca sa devin imun? Ce m-ati sfatui? Mai ales ca in proiect sa incep o casa ( aici iar problema) trebuie sa stiu exact de la inceput din ce tip de materiale sa construiesc.
4 comentarii
0
29-08-2011, ora 01:02
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Un exudat nazal ti-ai facut in ultimul timp?
Mergi la un medic ORL si iti va spune daca este alergie sau daca trebuie sa faci un exudat nazal cu antibiograma.
Tot doctorul ORL iti va spune, dupa caz, ce sa faci sa scapi de alergie. Poate totusi este o bacterie si in anumite conditii se inflameaza mucoasa mai mult si ai starile acelea. Daca este o sinuzita, te tratezi si ai scapat de stres.
0
30-08-2011, ora 01:53
psih.IoanaPanculescu
Identitate neconfirmată
psih.IoanaPanculescu
Sincer nu cred ca problema dvs are legatura cu mucegaiul, ci mai degraba este "o trauma" pe care ati trait-o in copilarie
de fapt orice alergie are un substrat psiho
0
30-08-2011, ora 08:01
The jack
Nu este medic/terapeut
The jack
Trauma?! Nu cred... E un lucru mult prea evident si chiar nu are nici o legatura.Odata chiar fiind nevoit sa dorm intr-o casa straina nici cea mai vaga banuiala nu am avut ca o sa se intample ceva.Peste noapte m-am trezit din senin cu acele simptome.Deci imi cunosc foarte bine organismul ca sa admit asemenea pareri...
0
11-10-2011, ora 19:41
The jack
Nu este medic/terapeut
The jack
Am facut analize si se pare ca as fi alergic la praf de casa -acarieni. As prefera sa fac un vaccin antialergic. Credeti ca prin asta as putea rezolva definitiv problema?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.