O forma unui sambure de maslina pe coasta dreapta sub san.. ce poate fi?

16-01-2009
mire_s
Nu este medic/terapeut
mire_s
de vro 2 luni mi-a iesit ceva de forma unui sambure de maslina pe coasta dreapta sub san dureros la atingere medicul chirurg mi a spus ca nu stie ce poate fi.a inceput sa se mareasca si mi-a iesit si in partea cealalta nici la eco nu au stiut ce sa mi spuna mi-a spus ca ar fi un cartilagiu costal trebue operat dar operatia poate fi riscanta. va multumesc
6 comentarii
0
16-01-2009, ora 19:39
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ce diagnostic ti-a pus?Daca formatiunea e pe coasta cum ti-a facut ecoghrafia?Poate doar radiografie ai facut.Formatiunea este dura sau moale?E rosie sau are culoarea pielii?Daca o misti cu mana se poate misca si ea sau e fixata pe coasta?
0
17-01-2009, ora 09:43
mire_s
Nu este medic/terapeut
mire_s
Nu mia pus nici un diagnostic nu astiut ce sa mi puna.Formatiunea se simte pe coasta si mia facut eco.Formatiunea este dura dureroasa la atingere.La exterior nu se vede, se simte la palpare.se poate misca cu manadar totusi se simte pe coasta.Multumesc
0
17-01-2009, ora 09:45
mire_s
Nu este medic/terapeut
mire_s
Nu mia pus nici un diagnostic nu a stiut ce sa mi puna.Formatiunea se simte pe coasta si mia facut eco.Formatiunea este dura dureroasa la atingere.La exterior nu se vede, se simte la palpare.se poate misca cu mana dar totusi se simte pe coasta.Multumesc
0
17-01-2009, ora 16:05
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Daca acel nodul il poti misca cu mana nu este de origine osoasa, nu e un chist osos.Posibil sa fie un neurofibrom, o mica formatiune benigna ce apare pe traiectul nervilor periferici.Mergi cu o trimitere la dermatologie si vezi ce este, daca se poate scoate chirurgical si da la analiza.Sa ne scrii ce ti-au gasit.Numai bine!
0
19-01-2009, ora 18:36
mire_s
Nu este medic/terapeut
mire_s
Buna seara tocmai am venit de la doctori.Am fost la dermato, chirurg, am facut si radiografie si ecografie diagnosticul e acelasi chist osos pe coasta.Se poate scoate doar prin operatie.Unii zic ca e un pic riscanta se poate atinge fleura plamanului, alii zic ca nu ar fi probleme.Parerea dumneavoastra care e? va multumesc pentru ca ati raspuns.
0
19-01-2009, ora 19:18
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Stai de vorba cu medicul tau de familie si cu ortopedul.Daca te supara, eu zic sa-l scoti.Ce-ti va zice ortopedul e important.Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: