ce inseamna emangion la ficat?

10-01-2010
nicoleta84
Nu este medic/terapeut
nicoleta84
va rog frumos ajutati-ma sa inteleg ce inseamna emangion la ficat, colecistit la fiere si tihicoetie la inima? eu am cautat in dictionar dar nu reusesc sa gasesc. multumesc astept raspunsurile dumneavoastra
6 comentarii
0
10-01-2010, ora 13:20
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
Hemangiom-inseamna o pata pe ficat.
0
10-01-2010, ora 13:26
nicoleta84
Nu este medic/terapeut
nicoleta84
dar aceasta pata poate sa fie cancer?
0
10-01-2010, ora 13:32
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Hemangiomul este o tumora benigna destul de frecventa. Deci, nu este cancer. Daca ati preparat cat de cat des ficat de porc la gratar, ati vazut poate uneori niste mici crescaturi in feliile de ficat pe care le-ati facut ca sa le puneti pe gratar, de culoare rosu foarte inchis, aproape negru. Acestea sunt hemangioamele. Cum e la porc, asa e si la om :)

Colecistita este o suferinta a veziculei biliare, organ numit uneori colecist. Nici ea nu este cancer.
0
10-01-2010, ora 13:34
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
Eu nu sint medic ca sa-ti dau un raspuns pertinent, dar, iti pot spune ca si eu am un hemangiom pe lobul drept al ficatului, gasit la o ecografie facuta in 1997 de regretatul prof. dr. Cezar Daniil.
0
10-01-2010, ora 13:41
nicoleta84
Nu este medic/terapeut
nicoleta84
dar hemangionul poate fi tratat?
0
24-02-2012, ora 10:24
vali71
Nu este medic/terapeut
vali71
Ecografie abdominala :Ficatul prezinta in LHD formatiune hiperecogena neomogena de cca 2 cm -probabil hemangiom.VB cu 2-3 imagini hiperecogene de cca 5 mm aderente la peretele vesicular, fara cadere gravitationala -posibil polipi.
Coledoc normal.
Pancreas fara modificari.Splina dimensiuni normale.
RD, Rs dimensiuni si ecostructura normale.
Fara lichid in Douglas

CEUS :Formatiunea hiperecogene descrisa in ecografia standard capteaza SDC nodular periferic in faza arteriala cu pastrarea unei zone centrale necaptante de cca 10/12 mm in toti timpii fara washout in faza portala si tardiva.Nu se evidentiaza alte zone de washout la nivelul parenchimului hepatic.

Va rog sa ma lamuriti, daca se poate ce inseamna toate astea ?Medicul a zis sa revina dupa 6 luni fara nici un tratament.
E nevoie de investigatii suplimentare ?
analizele uzuale de sange sunt in regula.Ar trebui sa faca si altele -de hepatita de exmplu?
Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.