ce inseamna???????????

06-12-2011
flory2016
Nu este medic/terapeut
flory2016
buna seara!imi spuneti si mie ce inseamna urmatoarele lucruri va rog frumos?nu inteleg...TBC pulmonar reactivare(infiltrate sub claviculare)cord pulmonar cronic minim decompensat.HTA grad 3 clasa de risc moderata crescut sindrombarett scurt..hemangiom hepatic arteriopatie obiteranta a membrelor inferioare, , , , , , , , , , , , , explicati pe intelesul nostru va rog din suflet.multumesc
Raporteaza
3 comentarii
0
06-12-2011, ora 08:47
flory2016
Nu este medic/terapeut
flory2016
da.chiar astazi sa internat la un spital de tbc...o sa faca tratament timp de 3 luni..intrebarea mea este, dupa cat timp poate lua contact si cu apropiatii, nepotii facra ai infecta si pe ei cu tbc?de la incperea tratamentului/?
0
13-12-2011, ora 16:59
Gilles
Nu este medic/terapeut
Gilles
din cate stiu eu dupa 3 saptamani ii da voie sa vina acasa pe weekend.
Sfatul meu este ca si dupa aceasta perioada sa incerce sa ii protejeze pe cei sanatosi.
Eu am avut tbc si am primit vizite imediat a dupa internare, dar se spune ca dupa perioada aceasta de 3 saptamani cu tratament [ sinerdol, etambutol, pirazinamida si hidrazida] nu mai dai microbul chiar daca nu esti negativ..
Tratamentul este 2-3 luni in spital si restul pana la 6 luni acasa cu tratament 3/7 in cazul in care nu are un microb rezistent la unul din medicamentele din prima linie de tratament.
Daca tine tratamentul cum ii spune medicul scapa de ea, nu deefinitiv dar scapa.
Eu acum am terminat tratamentul si e ok, ma pot intoarce la serviciu.
Sa auzim numai de bine
SANATATE MULTA
0
13-12-2011, ora 17:12
flory2016
Nu este medic/terapeut
flory2016
ms de raspuns.a fost la spitalul de tbc si a facut analize iat tbc-ul este negativ..deci nu are
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.