ce inseamna-leziune punctiforma in hipersemnal FLAIR...-

25-04-2009
mihaicioarec
Nu este medic/terapeut
mihaicioarec
buna, am nevoie de o informatie clara si precisa pe intelesul omului de rand.
am fost pe la o sumedenie de doctori pentru niste ameteli ingrozitoare si nu am reusit sa ma tratez, motiv pentru care luat hotararea sa fac un rmn cerebral pentru ca situatia nu se ameliora si l-am facut azi, adica 23.04.2009 la centrul medical ELIM Pitesti. Examinarea irm craniu evidentiaza, citez:"1.colectii la nivelul celulelor etmoidale si sinusurilor frontale bilateral-predominant de partea stanga;2.sistem ventricular pe linia mediana cu dimensiuni normale;3.leziune punctiforma in hipersemnal FLAIR, T2 subcortical occipital stang ( leziuni de demielinizare nespecifica, posibil cu caracter microangiopatic-se recomanda monitorizare imagistica);4.axe vasculare permeabile, fara modificari de semnal sau morfologice pe secventa ax 3D TOF ; "
am aflat ca ca am o sinuzita pe care trebuie sa o tratez la un orl-ist , dar nimeni nu mi-a explicat ce se spune la pozitial 3. aceasta leziune in ce consta? necesita interventie chirurgicala, e pentru neurologie?...va rog frumos cei care stiti dati-mi o explicatie sa stiu in ce directie sa actionez.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.