ce forma de magneziu si calciu? va rog un raspuns...

06-11-2008
candycandy
Nu este medic/terapeut
candycandy
buna ziua, am spasmofilie si acum fac tratament cu aspacardin-pt ca are si magneziu-, 2 pastile pe zi timp de 10 zile, apoi vreau sa continui cu calciu, dar as vrea mult sa imi recomandati ce fel de magneziu sa mai iau pe viitor? ceva care sa se asimileze bine, sa fie bun, de ex magneziu diasporal este bun? sau nu conteaza ce fel este, ca este sub forma de fiole, comprimate efervescente, plicuri ce se dizolva in apa, sau pastile.? si ;la fel si cu calciu, pana acum am luat calciu cu d3 de la nycomed, dar as vrea sa iau calciu lactic, am auzit ca e cea mai buna forma de calciu.dar nu stiu cate sa iau pe zi.eu am 26 de ani.iar pe prospect nu scrie exact cate comprimate, de cate ori poe zi, pt ca mi se pare f mult ce scrie acolo. multumesc
17 comentarii
0
06-11-2008, ora 16:04
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
ia calciu+magneziu există suplimente care le conţin pe amândouă
0
06-11-2008, ora 17:23
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Calciul Sandoz este foarte bine asimilat de organism.
0
06-11-2008, ora 19:50
se_ma_k
Nu este medic/terapeut
se_ma_k
Va recomand sa luati Ca/Mg proportie 2/1, de preferat natural, pentru ca Mg are rolul de a impiedica precipitarea Ca, pentru ca altfel riscati ca mai tarziu sa faceti exostoze (ciocuri)...
0
06-11-2008, ora 21:29
candycandy
Nu este medic/terapeut
candycandy
cum adik natural? din lactate? si nu prea inteleg cum e cu proportia.ciocuri la coloana cervicala am deja.
0
06-11-2008, ora 23:05
se_ma_k
Nu este medic/terapeut
se_ma_k
Exista in farmaciile naturiste produse care contin Ca si Mg in proportia indicata (2/1) obtinute in urma unor procese specifice nedistructive (presare la rece, de ex.)... Cele obtinute prin sinteza contin de obicei si aditivi de fixare si se pot depune necontrolat, pe cand din cele naturale organismul isi retine necesarul, surplusul se elimina... Nu este intamplator ca se recomanda ca produsele naturiste sa fie administrate cu lichide multe (pentru eliminarea surplusului)! Iar daca doriti asimilare naturala din alimentatie este indicat sa consumati preponderent branzeturi, insa in situatia actuala e nevoie de aport consistent!
0
07-11-2008, ora 14:54
candycandy
Nu este medic/terapeut
candycandy
si puteti sa imi dati denumirea la un astfel de preparat cu calciu natural?
poate ceva ce ati folosit si ati fost multumita.
0
07-11-2008, ora 17:39
Dr. Gheorghiu Mihaela
Medicina naturista, complementara, alternativa, ploiesti, brasov, bacau-colaborare cab.medicale
Dr. Gheorghiu Mihaela
Strong Bones, Calciu+Magneziu+vit.D, Dolomit
0
08-11-2008, ora 13:25
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Inca o sugestie:gluconolactat de calciu si magneziu 3 comprimate pe zi, timpul de administrare iti va fi recomandat de medicul curant in functie de valorile sangvine ale Ca si Mg; numai bine
0
10-11-2008, ora 13:54
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Conform OMS, formula cea mai bine asimilata de catre organism este formula "revolutionara" realizata de catre compania privata spaniola Catalysis. Produsul lor se cheama Kalsis si este absolut fantastic.

Este foarte eficient pentru Spasmofilie, Osteoporoza, Osteomalacie, Hipocalcemie etc.
Suna la acest nr de tel pt mai multe informatii: 021/667.82.72
Ai face bine daca ai lua concomitent si vit. D (Cholecalciferol) sau si mai bine Alpha D3 (0, 25 ug) 1/zi.

Numai lua aspacardin doar pentru ca contine magneziu. Aspacardin este folosit pentru sfera cardiologica in special, pentru angine pectorale, tahicardie etc, pentru ca determina o mai buna functionare a celulei miocardice intarind astfel muschiul inimii! Insa este benefic pt sanatatea generala!

Numai Bine!
0
14-10-2010, ora 16:34
brun3tyka
Nu este medic/terapeut
brun3tyka
as vrea sa stiu si eu cat timp sa iau calicu.ei iau calciu magneziu si d3 si am ajuns al a 3 cutie si nu stiu cat timp samai iau o doctorita mi-a zis sa iau trei luni continu adica 6 cutii va rog un raspuns
0
16-10-2010, ora 03:19
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimată d-ră/d-nă Brun3tyka,

Calciul asociat cu magneziu şi vitamina D3, se administrează pe o perioadă de timp diferită de la o persoană la alta, însă alegerea diferenţei temporale este determinată de anumite caracteristici constante sau variabile (caracteristicile medicaţiei, ale persoanei care ia medicaţia şi ale afecţiunii care beneficiază de medicaţie), şi anume:
- tipul afecţiunii pentru care se administrează Ca, Mg şi vit.D3 şi gravitatea acesteia;
- biodisponibilitatea celor 3 produse;
- răspunsul terapeutic al organismului faţă de administrarea celor 3 produse;
- complianţa persoanei care ia medicaţia etc.
_

În cazul unei simple hipocalcemii, de regulă cele 3 produse - Ca, Mg şi vit. D3) se administrează timp de o lună, însă dacă este vorba despre o condiţie medicală mai gravă, de pildă o spasmofilie (tetanie lentă), medicaţia se administrează mai mult timp.
Dacă doctoriţa respectivă v-a recomandat să luaţi 3 luni de zile, ar fi indicat să o ascultaţi. În tot acest timp ar fi bine să vă faceţi analize medicale, în special ionograma.
Şi totuşi, consultaţi-vă cu medicul dvs. de familie şi urmaţi-i indicaţiile. Dânsul va şti cum să vă îndrume!


Toate cele bune şi însănătoşire grabnică.
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister Nick ;)
0
16-10-2010, ora 14:44
brun3tyka
Nu este medic/terapeut
brun3tyka
multumesc mult vrea sa va mai intreb ceva ca sa vad daca am calciu de ajuns si magneziu ce analize trebuie sa fac
chear nu stiu
0
17-10-2010, ora 02:00
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!

Aceste analize ar trebui să vi le faceţi: calciu ionic + calciu seric + magneziu seric. Ar fi indicat să vă faceţi şi 1, 25-(OH)2-Vitamina D3, dar doar dacă vă permiteţi din punct de vedere financiar (decelarea vitaminei D3 costă aproximativ 170 Ron, iar celelalte 3 analize, din fericire, costă aprox. 30 de Ron, împreună).
Toate cele bune,
Nick

P.S. - Consultaţi-vă cu medicul de familie, pentru că s-ar putea să beneficiaţi de gratuitate.
0
17-10-2010, ora 13:43
brun3tyka
Nu este medic/terapeut
brun3tyka
multumesc foarte mult.dumnezeu sa va binecuvanteze
0
05-11-2010, ora 04:14
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Cu multă plăcere!
Toate cele bune,
Nick
0
23-11-2010, ora 20:18
luminita41
Nu este medic/terapeut
luminita41
buna seara de o buna perioada am probleme cu ochii simt ca tot timpul sant obosita ma dor ochii in cap si sant vanata in jurul ochilor de cateva zile parca mai tare mi sau adancit gaurile alea miau intrat ochii in cap si pleoapa stanga mii lasata mai jos. de frica am fost la un consult la ochi mau pus la toate aparatele alea si problema e ca nam nimic mia dat o trimitere la neurolog punandu-mi diag sindromul cefalalgic si sa fac un ct cranian.nu pot sal fac pentru ca e cu programare mai dureaza vreo saptamana.de la ce sa fie?ma gasit si cu discopatie lombara am in permanent o arsura la coccis noada cv radiere ce mi se lasa pe piciorul stang sa fie de la coloana?ce sa fac va rog sa aiba legatura una cu alta?
0
09-12-2010, ora 04:54
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!

Luminiţa41, contactaţi-o pe d-na doctor Ţigănişteanu Constanţa şi rugaţi-o să vă ajute.
_

DR. ŢIGĂNIŞTEANU CONSTANŢA
Tel. mobil: 0751.030.553 (tel. personal)
Tel. fix: 021.313.05.70
_




Toate cele bune şi însănătoşire grabnică.
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Sărbători fericite.
Cu respect,
Nick
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: