ce fel de ciclu?

31-08-2013
Miha_0905
Nu este medic/terapeut
Miha_0905
Buna seara!Imi puteti spune va rog daca ciclu menstrual vine intre 23 pana la 28 de zile, inseamna un ciclu regulat sau neregulat?
6 comentarii
0
31-08-2013, ora 23:01
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
Ciclu regulat inseamna sa vina menstruatia, in fiecare luna, la acelasi nr. de zile. Fie 28, fie 25, fie alt nr. de zile. Daca menstruatia apare la un nr. diferit de zile inseamna ca este neregulat.
Deci, daca vine intre 23 si 28 de zile, e clar neregulat.
Ca atare si ovulatia difera de la o luna la alta.
0
01-09-2013, ora 11:59
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Diferenta de plus minus 5 zile de la un ciclu menstrual la altul e considerata normala, insa daca ciclul menstrual difera de la o luna la alta cu mai mult de 5 zile plus sau minic, atunci nu este normal. Bineinteles, e foarte importanta si varsta. Pana la 21 de ani menstruatia nu apare fix la acelasi nr de zile, te poti astepta la o menstruatie regulata dupa aceasta varsta.
Oricum ar trebui sa mergi la medic, 23 de zile e un ciclu menstrual cam scurt, mai ales daca esti tanara.
0
02-09-2013, ora 11:27
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
Otilia,

Cu tot dragul si fara rautate: scoti niste enormitati pe banda. Nu stiu de unde ai informatii din ginecologie, dar cred ca te-am mai citit la niste posturi asemanatoare si spui absurditati la foc continuu. Si ca iti poate dauna si tie e cert, dar sa mai spui si altora ceea ce nu esti sigura, e si mai daunator.
0
02-09-2013, ora 12:12
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Draga Pink Freud, totdeauna esti acida, rautacioasa, nervoasa pe toti, te crezi atotstiutoare si raspunzi numai in trei peri.
Nu am nevoie de aprecierile tale cu privire la posturile mele, nu am nevoie sa-mi spui tu ce stiu si ce nu stiu si mai ales daca eu am incredere in ceea ce spun sau nu. Si eu te-am citit pe tine in multe postari si sincera sa fiu nu mi-am permis sa iti reprosez ceva desi meritai de multe ori. Ai grija la ce replici dai tu si mai ales la ton, cred ca e groaznic pentru cei ce te au in preajma lor. Pari deprimata si suparata, rezolva-ti problemele si nu mai analiza pe altii.
0
02-09-2013, ora 12:45
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Si asa, pentru cultura ta generala, ciclul menstrual neregulat este atunci cand apare la mai mult de 35 de zile ori mai putin de 21 de zile, atunci cand menstruatia apare de doua, trei ori intr-o luna, atunci cand nu apare lunar.
0
03-09-2013, ora 00:59
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
Nimeni nu le stie pe toate, nici eu. Si nu incerc sa jignesc pe nimeni, tocmai ca vreau sa ajut. Tocmai pentru ca sa nu mai fie atatia care sufera din cauza lipsei de informare sau a informatiilor gresite asa cum si tu le popularizezi. Siguranta cu care spui, de la distanta, daca o femie e gravida, de ex., denota ca esti superficiala. Iar asta poate costa pe cineva care nu are cum sa deosebeasca o informatie corecta pe una venita de la o "pareloloaga".

Si tu poti, chiar te rog, sa-mi atragi atentia daca spun ceva incorect.

Nu-ti face tu griji pentru cei din jurul meu, sunt o persoana chiar pozitiva si vioaie. Dar nu suport lipsa de logica, lipsa bunului simt si a insistentei in ignoranta.

Cultura mea, nu numai generala, ma face sa-ti spun ca bati campii. Si ca sa vezi ca nu din rautate zic, ci din informatii corecte, citeste despre "defect de faza luteala".( Si vei vedea ca, logic, ceea ce ai afirmat nu este corect, este considerat, din punct de vedere stiintific, un "defect").

Sanatate! Scuze daca te-am suparat. Hai sa facem binele cum trebuie nu cum ni se pare mai comod. Dar esti libera sa faci ce vrei.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Ce este ciclul menstrual normal?
  • Fiziologia aparatului genital feminin - ciclul reproductiv
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  • Manifestările comportamentale „dictate” de ciclul menstrual
  • Spotting - sangerarile intermenstruale
  •