ce exercitii as avea nevoie pt hemipareza?

27-04-2009
jesica9
Nu este medic/terapeut
jesica9
buna, sunt anca !si am hemipareza pe partea stanga, in urma unei operati pe creier de aceea am ramas cu aceasta.cand vreau sa prind sau sa iau ceva cu mana stanga nu pot, imi cade tot si as vrea sa stiu ce exerciti de recuperare pot sa fac ca sa imi revin si sa pot sa iau cu ea orice sa nu fiu nevoita sa o folosesc numai pe dreapta.multumesc astept rasp vostru.la revedere!
7 comentarii
0
08-02-2012, ora 02:58
crainic_sebastian
Nu este medic/terapeut
crainic_sebastian
cunosc o persoana care sa nascut cu hemipareza dreapta...si i sa spus ca nu se poate remedia, e adevarat nu exista nici un leac sa inbunatateasca functionarea maini si piciorului drept? trimiteti-mi un raspun -...va rog frumos, multumesc frumos;))
0
08-02-2012, ora 18:47
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Depinde si ce varsta are. Cu cat se face recuperarea mai curand, cu atat se pot vedea progrese.
Balneo- fizio-chinetoterapieterapie + medicatie, vitamine.
Trebuie un consult neurologic.
Cu cat mai repede cu atat mai bine. Balneo pentru recuperare se face foarte bine la Baile 1 Mai de la oradea, unde sunt ape termale.
Numai sa nu aiba si alte afectiuni, de ex. cardiologice.
0
09-02-2012, ora 05:52
crainic_sebastian
Nu este medic/terapeut
crainic_sebastian
Are 25 de ani si e fata, a zis ca de la 5 ani la 10 anisori, a mancat fizioterapie bai cu namol si gimnastica pe paine dar nici o schimbare...dupa aia cand a mers la recuperare a luat hepatita b de la o asistenta neglijenta si na mai facut fizioterapie.nah ma intrebam doar dak ar fi vreo alta solutie :| sau tre sa continue cu fizioterapia...
0
09-02-2012, ora 11:40
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Gimnastica medicala va trebui facuta mereu, ca sa se intretina macar, pentru a nu se atrofia muschii.
Avand hepatita nu cred ca poate face mult efort, dar cate putin, mereu, va trebui facut.
Parerea mea este ca la 5 ani a inceput prea tarziu. Trebuia chiar de la cateva luni, pentru a se forma legaturi noi in creier.
Daca are pareza pe dreapta, inseamna ca problema s-a produs pe emisfera stanga a creierului, iar emisfera dreapta putea prelua si invata miscarile.
Acum depinde si din ce cauza s-a produs pareza. O asfixie la nastere, ceva genetic sau altceva. Conteaza si asta la recuperare.
Practic creierul se poate antrena oricand, dar era mult mai eficient daca incepea cat mai curand de la nastere.
Acum, daca face fizio + medicamente decontracturante (poate a luat Mydocalm si stie) + ceva vitamine pentru intarirea sistemului nervos, ar putea ajuta putin.
Ar fi bine sa o vada un medic neurolog si sa o indrume. Trebuie sa incerce sa isi mentina muschii functionali, sa nu se atrofieze, pentru a-si mentine independenta - cred ca intelegi ca este foarte important.
Nu bai de namol trebuia sa faca ci bai termale, ca sa mai scada contractura si sa poata astfel lucra mai bine musculatura.

Acuma...daca stai sa te gandesti, sunt atatia oameni care fac gimnastica o viata intreaga...din placere.
Unii, trebuie sa o faca de nevoie, dar tot pe acolo e. Nu este asa, un capat de lume, treaba asta.
0
09-02-2012, ora 11:46
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Deasemenea, este foarte important ce fel de gimnastica face.
Nu trebuie sa lucreze cu greutati mari ca asta poate spori contractura.
Trebuie sa aiba un fizioterapeut specializat in recuperare medicala, care sa o invete cum sa lucreze si cu mintea, nu numai cu muschii, deoarece trebuie antrenate in special fibrele musculare cu atrofie si in acelasi timp relaxate cele cu contractura.
Este ca si cum miscarile nu mai sunt pe 'pe pilot automat' ca atunci cand omul este fizic normal, iar miscarea muschilor este comandata de creier, ci trebuie sa preia legatura mental cu muschii - prin vointa, simtind si vizualizand practic fibra musculara cu care vrea sa lucreze.
Pentru asta trebuie sa ii spuna cineva cum sa faca, sa o invete, altfel se poate antrena gresit si face mai mult rau.
0
09-02-2012, ora 13:26
crainic_sebastian
Nu este medic/terapeut
crainic_sebastian
ok, va multumesc frumos pentru toate explicatiile o sai spun si o sa vedem cum o sa mearga. O zi buna !!!
0
19-06-2022, ora 19:25
romicademetriu
Nu este medic/terapeut
romicademetriu
Bună, Anca! Sper ca-i reușit să mai recuperezi din deficiență și poți să faci mai multe cu mâna stângă având în vedere că de când ai scris aici a trecut destul de mult timp.
Și eu mai am un rest de hemipareză stângă, dar pot să spun că sunt destul de bine. Am urmat multe tratamente de recuperare prin spitale și stațiuni balneare, dar tot n-am reușit să fiu ca atunci când eram perfect sănătos.
Mișcarea este foarte importantă în orice afecțiune locomotorie. Eu am avut mereu forță-n mâna stângă, o folosesc destul de bine și pot să țin aproape orice obiect fără să-l scap, dar defectul fizic rămâne vizibil.

Trebuie să încerci să folosești mâna stângă așa cum poți, chiar dacă nu-ți place cum arată în comparație cu mâna sănătoasă. Lipsa de activitate duce la accentuarea problemelor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Apatia la vârsta a treia ar putea indica micșorarea creierului
  • O parte a creierului rămâne tânără și la vârstă înaintată
  • Creierul îmbătrânește mai repede dacă nu dormim suficient
  • MIT: Celulele creierului nu se mai regenerează
  • MIT: Folosim doar 10% din capacitatea creierului
  • Premiul Nobel în medicină, acordat cercetătorilor ce au descoperit „GPS-ul intern” al creierului
  • Stimularea electrică a creierului - benefică sau dăunătoare?
  •