ce este abazia si e posibil sa sufar de asa ceva?help!!

22-07-2008
marysa
Nu este medic/terapeut
marysa
buna ziua...postez acest mesaj in speranta ca cineva ma poate ajuta...in urma cu 2 saptamani am suferit o mica luxatie la glezna dreapta(spun mica deoarece durerea nu a fost prea mare) insa.incepand cu a 2a zi am observat ca nu am stabilitate si ca imi pierd echilibrul(am pus totul pe seama oboselii).cu timpul am observat ca in timpul mersului nu reuseam sa pasesc corect (adica nu puteam ridica suficient de inalt laba piciorului drept ca sa pot pasi normal...nu stiu dak m-am facut inteleasa)...mentionez faptul k nu am nicio durere insa imi simt piciorul semi amortit de la genunchi in jos(ma refer la piciorul drept) si deasemenea nu-mi pot incorda muschii gambei la fel de bine ca la celalalt picior..Daca exista cineva care are vreo idee despre ce as putea avea..il rog frumos sa ma ajute...pentru ca din cate m-am documentat ar putea fi mai multe probleme de natura neurologica(abazie(boala intalnita la isterici), charcot marie tooth, etc.boli care ma sperie si nu as dori sa aflu k am asa ceva).multumesc anticipat..:*
1 comentarii
0
22-07-2008, ora 00:00
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Buna ziua.
Nu este isterie (manifestarile isterice apar numai cand este public, dvs. cred ca ati observat modificarile si cand erati singura). Abazia este un termen general pentru tulburarile mersului, nu o boala anume. Cel mai probabil, a fost lezat un nerv al piciorului in timpul traumatismului, sau dupa aceea comprimat prin umflarea (edemul) tesuturilor.
Repetati consultul ortopedic, apoi mergeti la neurolog. Va face un EMG.

Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.