ce efecte pot avea medicamentele asupra dezvoltarii embrionului?

20-01-2006
msl
Nu este medic/terapeut
msl
Sint insarcinata in 6 saptamini, si am folosit urmatoarele medicamente: algocalmin, paracetamol, motilium, anghirol, ce efecte pot avea folosirea acestor medicamente asupra dezvoltarii embrionului? pot duce la malformatii grave?
22 comentarii
0
01-02-2006, ora 00:00
Dr.Evelyn
Nu este medic/terapeut
Dr.Evelyn
Medicamentele enumerate de tine in principiu nu pot duce la malformatii grave.
Totusi, este de preferat sa nu iei nici un fel de medicamente, daca este posibil, in primele luni de sarcina macar.
0
03-11-2006, ora 00:00
CGI
Nu este medic/terapeut
CGI
sotia mea a luat Flucovim, Zanocin, Aciclovir cervugid, Lomexin inainte sa stie ca este insarcinata. Cand a vazut ca nu-i vine ciclul si-a facut testul si a aflat ca este. Acum ma gandesc ca a luat medicamente in primele 2 sapt de sarcina si am citit peste tot ca embrionul este protejat in acest timp. Dar frica exista... puteti sa ne spuneti daca este bine sau nu? Noi vrem sa pastram copilul cu orice risc mai ales ca este primul.
0
05-11-2006, ora 00:00
Ioana A
Nu este medic/terapeut
Ioana A
Si eu am o probleme asemanatoare.Sunt insarcinata in trei saptamani.In a doua saptamana de sarcina nestiind ca sunt insarcinata am luat timp de cinci zile 10 comprimate de claritromicina.Acum sunt foarte stresata.Am citit si eu ca embrionul este rezistent in primele doua sapt, dar totusi vreau sa stiu daca pot exista riscuri?
0
09-11-2006, ora 00:00
b80got
Nu este medic/terapeut
b80got
sunt insarcinat si vreau sa pastrez copilu, dar am 2 probleme.1 prietenul meu fumeaza marijuana si a doua problema este ca a luat un tratamen pt uretrita acum doua luni dupa care i-a aparut din nou.credeti ca exista vreun risc pt copil?
0
09-11-2006, ora 00:00
b80got
Nu este medic/terapeut
b80got
sunt insarcinat si vreau sa pastrez copilu, dar am 2 probleme.1 prietenul meu fumeaza marijuana si a doua problema este ca a luat un tratamen pt uretrita acum doua luni dupa care i-a aparut din nou.credeti ca exista vreun risc pt copil?
0
09-11-2006, ora 00:00
b80got
Nu este medic/terapeut
b80got
sunt insarcinat si vreau sa pastrez copilu, dar am 2 probleme.1 prietenul meu fumeaza marijuana si a doua problema este ca a luat un tratamen pt uretrita acum doua luni dupa care i-a aparut din nou.credeti ca exista vreun risc pt copil?
0
09-11-2006, ora 00:00
b80got
Nu este medic/terapeut
b80got
sunt insarcinat si vreau sa pastrez copilu, dar am 2 probleme.1 prietenul meu fumeaza marijuana si a doua problema este ca a luat un tratamen pt uretrita acum doua luni dupa care i-a aparut din nou.credeti ca exista vreun risc pt copil?
0
09-11-2006, ora 00:00
b80got
Nu este medic/terapeut
b80got
sunt insarcinat si vreau sa pastrez copilu, dar am 2 probleme.1 prietenul meu fumeaza marijuana si a doua problema este ca a luat un tratamen pt uretrita acum doua luni dupa care i-a aparut din nou.credeti ca exista vreun risc pt copil?
0
09-11-2006, ora 00:00
b80got
Nu este medic/terapeut
b80got
sunt insarcinat si vreau sa pastrez copilu, dar am 2 probleme.1 prietenul meu fumeaza marijuana si a doua problema este ca a luat un tratamen pt uretrita acum doua luni dupa care i-a aparut din nou.credeti ca exista vreun risc pt copil?
0
21-12-2006, ora 00:00
dana_sme
Nu este medic/terapeut
dana_sme
sunt insarcinata in a-8-a luna si am o problema la o ureche credeti ca daca iau un tratament anume sar putea intampla ceva cu copilul va rog raspuns urgent
0
15-01-2007, ora 00:00
araboaica_bc
Nu este medic/terapeut
araboaica_bc
Eu sunt insarcinata in luna a 7-a si jumate. Doctorul imi repeta la fiecare consultatie sa nu iau nici o pastila fara acordul lui. Iau doar vitaminile prescrise de el. Iar la dureri abudente de cap iau doar paracetamol pt femei insarcinate. In rest indiferent de durerile care le am nu inghit nici o pastiluta.aveti mare grija fetelor de pastile pe care le luati fara acordul medicului.
0
30-01-2007, ora 00:00
delia.deda
Nu este medic/terapeut
delia.deda
Am aflat ca sunt insarcinata (3-4 saptamani) si in aceste saptamani am luat 3 anestezii dentare cu ubestezin, am facut intr-o zi 2 filme dentare si tot in aceasta perioada am mai luat 2 algocalmine si 2 aspirine. Ce efect au asupra sarcinii toate acestea? Trebuie sa fac intrerupere de sarcina?
0
02-04-2007, ora 00:00
koju
Nu este medic/terapeut
koju
si eu am aceiasi problema, sunt insarcinata in 4-5 sapt si nu am stiut.in acest timp am luat urmatoarele med, controloc, spsmomen, stilnox si distonocalm.trebuie sa intrerup sarcina?au efecte negative asupra sarcinii?ce ma sfatuiti sa fac?
0
02-04-2007, ora 00:00
koju
Nu este medic/terapeut
koju
multumesc ca mi-ati citit problema dar am intrat pe site-ul cu raspunsuri cum mi-ati spus dar nu am gasit nici un raspuns.toate sunt intrebari.unde sunt raspunsurile?exista vreun risc daca pastrz sarcina sau nu?
0
02-04-2007, ora 00:00
koju
Nu este medic/terapeut
koju
ori eu nu stiu unde sa ma uit sau d-voastra nu rasp la intrebari.la site-ul pe care l-ati trimis prin mail nu este rasp.fiecare a pus intrebari in legatura cu alte medicamente.cum gasesc rasp in acele intrebari?
0
27-05-2007, ora 00:00
simi
Nu este medic/terapeut
simi
sunt insarcinata in 7 saptamani si in urma analizelor am aflat ca am infectie urinara si medicul mi-a prescris un antibiotic ptr asta.dar tot vroiam sa stiu daca e bine sa incep tratamentul sau sa astept sa trec de 4 luni, cand am auzit ca nu mai este afectata sarcina?
0
13-07-2007, ora 00:00
biancuta
Nu este medic/terapeut
biancuta
in primele 3saptamani am luat 5 NORFLOXACIN 400mg, 3 ALGOCALMIN, 5 zile de DOXICICLINA si sunt disperata ca il vor afecta rau pe bebe(malformatii diverse, handicapuri).Trebuie intrerupta sarcina sau pot astepta pana la 13saptamani sa vad rezultatul de la triplu test?Se vad eventualele probleme la un echo 4D?E al 2lea bebe si il vreau mult! Acum am 6sapt si ma simt excelent.ROG MULT UN RASPUNS!MULTUMESC.
0
12-11-2007, ora 00:00
micka
Nu este medic/terapeut
micka
va ro sa-mi raspundetiurgent? am cateva intrebari.La control am intrebat medicul dar doresc o a II-a opinie?cam in 9-a zi de la intarzierea ciclului am luat ptr durere de masea un ketanov si un algozon seara, iar dimineata un vidan.doctorul mi-a zis sa nu imi fac griji dar eu nu am liniste ce imi puteti spune?acum stiu de sarcina si ca doar in cazuri de urgenta am voie doar paracetamol sau panadol, e adevarat?am mai avut dureri de masea de atunci dar refuz sa mai iau medicamente, nici paracetamol.prefer sa ma culc in locul medicamentelor?spuneti-mi i-au daunat lui BEBE acele medicamente?, aveam cam 2 sapt de sarcina atunci?????
0
04-05-2008, ora 00:00
amrita
Nu este medic/terapeut
amrita
in a patra saptamana de sarcina am luat claritromicina, timp de 6 zile;apoi am aflat ca sunt insarcinata; ce ma sfatuiti sa fac: sa avortez, sau pot pastra copilui linistita? va multumesc
0
14-08-2008, ora 00:00
elena_popa
Nu este medic/terapeut
elena_popa
are dreptate koju, mai sus, numai intrebari, raspunsuri zero. degeaba mai intri pe acest site, nu gasesti decat reclame. nici un doctor nu te baga in seama. si, sincer, nici nu as avea incredere in doctori de la distanta. un sfat, doamnelor, mergeti la cabinet, site-ul asta e pur comercial
0
28-10-2009, ora 23:26
zamurayk
Nu este medic/terapeut
zamurayk
Sunt insarcinata in 3 saptamani si abia am aflat si normal fara sa stiu am luat 3 pastile nurofen pt dureri si 2 pastile vidan.va rog spuneti-mi daca ar fi sa aibe un efect negativ asupra sarcinii sau vreo malformatie.va multumesc astept raspunsul dumneavoastra
0
02-03-2010, ora 17:10
delya1989
Nu este medic/terapeut
delya1989
am voie sa iau bromazepan in timpul sarcini am 3 luni in evolutie nu pot durmi noaptea si de aceea iau dar cate o jumatate de pastila astept ras urgent va rog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul