ce diagnostic as putea sa am

16-05-2008
dumitrascu georgeta
Nu este medic/terapeut
dumitrascu georgeta
In luna martie cind am schimbat cismele cu pantofii si am incaltat pantofi fara toc am constatat ca laba piciorului drept imi cade si nu pot sa controlez virful si ma impiedic foarte des.Am consultat un medic neurolog care m-a trimis sa fac rmn pe coloana dar nu a reiesit din aceste ca as avea leziuni care sa provoace pareza.Am fost internata in Bucuresti, mi s-a facut si acolo rmn, potentiale, emg, cu rezultate normale, am facut emg si testul cu ac la spitalul Elias si acolo mi s-a spus ca ar fi afectata o radacina de nerv.In toata aceasta perioada am fost suspectata ca as putea sa am scleroza multipla.Precizez ca nu am dureri mari pe piciorul pe care s-a instalat pareza si ca in urma cu un an am avut o entorsa la glesna aceluiasi picior si la primele doua degete de linga degetul mare o lucsatie pe care nu am tratat-o in mod special atunci decit cu comprese cu apa rece iar printr-o miscare rapida mi sau adus degetele in pozitie corecta si din acest motiv nu am dat o mare importanta micilor dureri pe care le simteam in piciorul drept.Nici acum nu am dureri care sa te duca cu gindul la ernie de disc.As vrea sa stiu mai multe desprer scleroza multipla, cum se instaleaza, ce simptome are si cum se manifesta.
1 comentarii
0
14-06-2011, ora 20:34
ionbog
Nu este medic/terapeut
ionbog
Buna ziua, nu stiu daca se poate aici sa prezint o pb asemanatoare, Glezne Unflata, Am 1, 74m, 84kg si 38 ani pana la varsta de 24 ani am facut fotbal dupa care m-am lasat practican acest joc oar ocazional, insa zilele trecute am decis sa imi cumpar o noua pereche de ghete sport, cele pe care le foloseam erau puma cu talpa joasa insa se cam tocise talpa iar pe terenul de fotbal sintetic cam alunecam (si cateodata aveam si dureri de calcaie) asa ca am cumparat ghete speciale de teren fotbal sintetic si anume Nike, acestea avand crampoane de mici dimensiuni pe toata talpa. De aici incep necazurile, dupa prima zi (in care am jucat aprox 1 ora) am avut dureri mari la glezna si prezenta unflaturi iar la genunchi dureri foarte putine, dupa 1 saptamana am incercat sa joc fotbal pe acelasi teren sintetic insa durerile erau din ce in ce mai mari la glezne mai ales atunci cand schimbam directia e alergare sau ma opream brusc si dupa 1/2 ora am renuntat. Pot sa spun ca a 2 zi gleznele erau f unflate si mergeam greu, aveam si dureri la genunchi insa acestea erau suportabile. Are cineva vreun raspuns la aceste proble?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.