ce credeti?

03-10-2009
problemee
Nu este medic/terapeut
problemee
pana sa nu-mi incep viata sexuala cu partenerul meu( care nu era virgin si a facut des sex neprotejat cu altele) nu aveam nici scurgeri abundente..si doar niste scurgeri usoare fara miros albe, dupa ce mi-am inceput viata sexuala...am avut niste probleme mancarimi, usturimi ma rog s-au vindecat, el nu mai are nimic, DAR eu dupa ce ma spal in zona intima nu trece 1 ora si incepe sa miroasa in zona clitorisului p-acolo pe langa.si dupa cateva ore..mi se umple clitorisul, labiile si toata zona exterioara de ceva alb asa ca un caimac...care miroase oribil, in vagin nu miroase a nimic in, schimb, am niste scurgeri ca un lapte d-ala branzit asa care curg daca bag degetul in vagin, si miros intepator asa a incins nu stiu cum sa explic.
ce as putea sa am?mancarimi nu am, cand urinez nu simt nimic...atat am observat ca inainte de menstruatie cu o saptamana ma doare foarte tare ca si cum as fi la menstruatie cand am relatii sexuale..ma doare cand bag doar degetu, ma doare cand ma asez brusc.deocamdata nu pot merge la ginecolog ca sunt in alta tara.
ce credeti ce-as putea sa am?stiu ca ar fi trebuit sa merg la ginecolog de cand a inceput totul dar.
si tin sa precizez ca de vreo 9 luni aproape mereu am avut relatii intime cat am fost la menstruatie.
10 comentarii
0
03-10-2009, ora 19:13
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Semnele descrise pledeaza pentru o colpita, adica o inflamatie a vaginului. Care este microbul care provoaca aceasta ? Greu de spus fara un consult si o analiza de laborator. Totusi, daca acestea va sunt inaccesibile, procedati prin excludere, in felul urmator:
faceti in cateva seri la rand spalaturi intravaginale cu solutie de bicarbonat de sodiu. Din aceea care se foloseste la placinte, aluaturi etc (atentie ! sa scrie "sodiu" si nu "amoniu"). Folositi dozajul de o lingura de bicarbonat pentru un litru de apa calduta. Va mai trebuie un irigator. O seringa de 20 ml e aproape la fel de buna daca nu aveti irigator.
Avand in vedere ca aceste spalaturi amelioreaza colpitele provocate de ciuperci si numai pe ele, sunt posibile doua urmari:
-la o ora dupa spalatura ameliorarea fata de situatia dinainte de spalatura e evidenta. In acest caz, considerati ca e vorba de o candidoza. Ce aveti de facut mai departe ? Vom vedea in acest caz.
-la o ora dupa spalatura ameliorarea nu este evidenta. E vorba de o colpita non-candidozica. Vom vedea ce trebuie facut daca se va dovedi ca sunteti in aceasta situatie.
0
23-10-2009, ora 20:18
broty
Nu este medic/terapeut
broty
buna, am si eu o problema.in urma cu cateva zile am inceput sa am arsuri, usturimi in zona clitorisului, de asemenea cand stateam jos simteam ca imi zvacneste ceva acolo, uneori simt niste intepaturi foarte mari inauntru la clitoris, ce poate fi? va rog sa ma ajutati cu un sfat, va multumesc
0
24-10-2009, ora 13:29
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Daca nu aveti scurgeri neobisnuite, trebuie facut un tratament homeopatic. Daca ati observat ca in ultima vreme aveti scurgeri neobisnuite, trebuie facuta mai intai o analiza de laborator: examen bacteriologic al secretiei vaginale.
0
10-11-2009, ora 21:01
broty
Nu este medic/terapeut
broty
saptamana trecuta am fost la menstruatie, dupa ce mi-a trecut menstruatia aveam o scurgere iar in momentul cand curgea pe chilot ma manca foarte tare, de asemenea am probleme cu clitorisul, ma mananca foarte tare in jurul lui si am intepaturi foarte mari inauntru, dureri, disconfort, va rog sa ma ajutati.
0
29-11-2009, ora 21:31
broty
Nu este medic/terapeut
broty
Buna din nou, va scriu pentru ca sunt disperata si vreau un raspuns, am mancarimi in zona genitala, pe labii si la clitoris. Mi se intampla uneori ca pentru cateva ore sa nu am nimic si dintr-o data sa simt o senzatie puternica de mancarime inauntru la clitoris, dupa care furnicaturi pe labii. Am fost la ginecolog si mi-a facut lama si papanicolau dar nu mi-a gasit nimic, m-a trimis si la dermatolog unde mi-a dat sa iau timp de 10 zile pastile Aerius si crema Advantan insa nu simt nici o ameliorare. Mancarimile le simt si in zona anala, va rog sa ma ajutati, de la ce poate fi si cum ma pot trata?? va multumesc
0
30-11-2009, ora 00:36
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Dupa cum va spuneam in mesajul meu precedent, in cazul in care laboratorul nu pune in evidenta o cauza decelabila, un consult homeopatic este foarte indicat.
0
12-12-2009, ora 23:08
aly22
Nu este medic/terapeut
aly22
Am fost diagnosticata cu vulvodinia, ceea ce am citit pe internet chiar m-a socat si anume ca dureaza luni sau chiar ani si ca nu exista tratament, nu se trateaza...cum este posibil?? doar nu este o boala grava sa nu se poata trata, zic eu...si daca nu se poate trata, cum pot suporta simptomele care le am, sunt chiar dureroase, imi distug si viata de cuplu si cea profesionala...tot, ma afecteaza chiar si psihic. Ce sfat imi puteti da sa ma ajute sa trec peste...va multumesc
0
19-03-2011, ora 11:12
adrianasshop
Nu este medic/terapeut
adrianasshop
verghy, ai scapat de problema ta?
am aceeasi problema si as fi interesata de vreun tratament...
multam
0
22-03-2011, ora 03:19
Sandel Sauleanu
Nu este medic/terapeut
Sandel Sauleanu
Cred ca ar trebui facut si un examen coprologic daca la ginecologie v-au spus ca nu aveti nimic. Uneori oxiurii pot da asemenea simptome.
0
16-11-2011, ora 22:30
alexandra0608
Nu este medic/terapeut
alexandra0608
Buna,
Ma puteti ajuta si pe mine cu o problema?De cateva luni am o scurgere foarte neplacuta, care de cele mai multe ori este destul de abundenta, atat de tare incat am senzatia ca as fi la menstruatie.Nu am intampinat probleme cum ar fi mancarime, senzatie de iritatie, umflaturi, dureri la urinare, etc.In ultima perioada am observat ca am dureri de burta cand am si scurgerea.Este albicioasa, destul de solida, si are un miros destul de urat cand ajunge pe chilot, dar numai atunci.Folosesc absorbante de zi, fac dusuri dese, ceea ce face sa dispara un timp, aprox o jumatate de zi, dupa care apare din nou.Mai apare destul de abundent atunci cand am scaun.Folosesc anticonceptionale, mai exact jasmin, se poate sa fie si de la acestea, sau e ceva ce se transmite pe cale sexuala?Prietenul meu nu are niciun fel de simptom, nu are mancarimi, puruit, nimic.Am fost la medic si mi-a spus ca ar fi o infectie, dar nu este nimic grav si mi-a prescris Flucoric 150.Am citit pe internet ca acest medicament ar putea da reactii adverse impreuna cu anticonceptionalele.Ce ma sfatuiti?
Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: