ce boala poate fi si cum sa o tratez? | Forumul Medical ROmedic

ce boala poate fi si cum sa o tratez?

26-02-2007
mary39
Nu este medic/terapeut
mary39
De cativa ani ma confrunt cu o infectie urinara cu E.coli si Klebsiella.Am urmat tratament cu diverse antibiotice si acum urinez bine, uneori mai sunt si usturimi, dar altceva ma supara.Am o scurgere alba, vaginala, cu miros urat si la spalaturile facute cu diversi antiseptici se elimina o substanta ca niste pielite albe.Am uneori mancarimi dar mai tot timpul usturimi si interior si exterior.In zona vulvara interioara au aparut multe vezicule care in momentul cand au contact cu apa fierbinte se micsoreaza ca dimensiune si se inmultesc, asa ca si cum s-ar divide.Par sa se mai rareasca in momentul menstruatiei, dar dupa ce aceasta trece apar din nou.Inainte de menstre scurgerea este mai abundenta si se elimina doar la spalaturi.De curand am si dureri, intepaturi si o supuratie incolora redusa la sanul stang.Si acest lucru tot in preajma ciclului lunar se intampla.Veziculele sunt si ele mai numeroase tot pe partea stanga.Daca poate cineva sa ma ajute, va rog mult spuneti-mi ce sa fac?sunt disperata.Va multumesc.
17 comentarii
0
26-02-2007, ora 00:00
adelaide
Nu este medic/terapeut
adelaide
Buna, Mary. Sa stii ca in general antibioticele produc la femei unele ciuperci. Probabil ca acelasi lucru s-a intamplat si la tine si cel mai bine ar fi sa mergi la un medic ginecolog ca sa faci o analiza a secretiei. Asta ti-o spun din propia mea experienta. Sanatate.
0
26-02-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Intra in sectiunea "Probleme feminine >> Afectiuni la femeie" si citeste raspunsul pentru "sori" sau in sectiunea "Boli cu transmitere sexuala " raspunsul pentru "Lolita".
0
26-02-2007, ora 00:00
stefd
Identitate neconfirmată
stefd
E colli este un germene care se gaseste in mod normal in tractul digestiv (intestin gros)al oricarui individ. Faptul ca femeile au frecvente infectii urinare cu acest germene se datoreaza particularitailor anatomice si fiziologice ale acestora: altfel spus femeile au o uretra scurta care permite contaminarea si ascensionarea usoara a germenului in vezica urinara; prezinta distante ff mici intre uretra, vagin si anus, fapt care favorizeaza contaminarea usoara in lipsa unei igiene corespunzatoare; si nu in ultimul rand, femeile prezinta destul de des tulburari functionale ale tranzitului intestinal (constipatie cronica). Actul sexual este deasemenea un favorizant al infectiilor urinare la femei. In cazul tau, faptul ca ai facut tratamente ff dese cu antibiotice pentru a trata aceste infectii urinare a condus PROBABIL la aparitia unei candidoze vaginale (infectie vaginala micotica cu Candida albicans) care poate fi raspunzatoare de secretia alb-branzoasa vaginala, insotita de usturimi si mancarimi.
Din acest motiv TREBUIE SA MERGI LA UN MEDIC GINECOLOG pentru un examen al secretie vaginale si pentru un eventual tratament cu un antifungic local. Deasemenea trebuie sa ii arati medicului ginecolog secretia de la sanul tau... poate fi o tulburare hormonala care trebuie tratata ca sa nu ma gandesc la ceva mai grav! trebuie sa consulti imediat un medic ginecolog! Nimeni de pe acest site nu poate spune cu precizie 100%, fara a avea rezultatele analizelor secretiilor si eventual al unor dozari hormonale si a unei ecografii de san, ce diagnostic! Mai mult.. nu ai precizat varsta, nu ai precizat de cat timp ai scurgerea vaginala si de cat timp secretai la san! Sfatul meu este sa mergi la medicul ginecolog (fara retineri si fara sfiala) pentru ca este singurul mod de a obtine un diagnostic corect si un tratament in consecinta! Nu uita ca infectiile cronice in sfera genitala sunt cauze de infertilitate (asta in cazul in care vrei copii!!) dar si cauze ale unui eventual cancer de col uterin. Din acest motiv, te sfatuiesc sa tratezi cu toata seriozitea aceste infectii si sa mergi la doctorul ginecolog de fiecare data!!
Multa sanatate! Astept sa revii cu precizari si cu vestea ca ai fost la ginecolog!!
0
27-02-2007, ora 00:00
mary39
Nu este medic/terapeut
mary39
Secretia mamara dureaza cam de un an, este incolora, am varsta de 40 ani.Am facut TSH si a avut valoarea 4.Medicul endocrinolog mi-an administrat Thyro 4 intrucat am probleme minore a zis el cu tiroida.Nu mi-a recomandat sa fac si T3 T4 desi am cerut.Secretia vaginala dureaza de 7-8 ani, timp in care am facut Papanicolau si teste ale secretiei, nu mi s-a depistat candida ci e.coli sau klebsiella.Mentionez ca igiena intima este riguroasa.Am luat diverse tratamente prescrise de ginecolog pentru E.coli si chiar pentru candida desi la analiza nu a iesit.Nici chlamydia nu este, nu stiu ce sa mai fac.La Papanicolau a iesit gradul I _II.
0
28-02-2007, ora 00:00
mary39
Nu este medic/terapeut
mary39
Multumesc tuturor celor care mi-au raspuns.
0
03-03-2007, ora 00:00
Uka
Nu este medic/terapeut
Uka
Draga Mary.E.Coli sau Klebsiella nu se pot intalni in examenul citobacteriologic al seretiei vaginale.Eventual se intalnea Trichomonas, Candida, sau alte(ciupercutze).Doar sa ceri Cultura din secretie vaginala si antibiograma.;)
0
03-03-2007, ora 00:00
Uka
Nu este medic/terapeut
Uka
Draga Mary.E.Coli sau Klebsiella nu se pot intalni in examenul citobacteriologic al seretiei vaginale.Eventual se intalnea Trichomonas, Candida, sau alte(ciupercutze).Doar sa ceri Cultura din secretie vaginala si antibiograma.;)
0
03-03-2007, ora 00:00
stefd
Identitate neconfirmată
stefd
Faptul ca secretia mamara persista chiar si dupa tratamentul hormonal.. dovedeste ca acest tratament fie nu este corect... fie dozele in care este prescris nu sunt suficiente. In orice caz, sa ai o secretie mamamra la varsta asta.. fara sa faci un control riguros este o greseala majora care s-ar putea sa te coste.
Nu vreau sa te sperii, ci doar sa te responsabilizez! Te sfatuiesc saceri medicului de familie un bilet de trimitere la D-na Dr. Simona Fica, Sectia de endocrinologie, Spitalul Elias.

In privinta repetatelor tale infectii urinare cu E colli si Klebsiella, trebuie sa stii ca lupta cu E colli este destul de... lunga si cateodata deprimanta.. E colli are o capaciate mare de aderenta la epiteliul din tractul urinar.
Pentru femeile care au mai mult de trei episoade de cistita pe an, cu E colli se recomanda profilaxie antibiotica cu o 1/2 din doza de antibiotic (stabilit dupa efectuarea antibiogramei) administrata seara la culcare, pe o perioada lunga de timp. Antibioticul are menirea de a steriliza atat tractul urinar cat si introisul vaginal, fapt pentru care dupa instituirea terapiei iti recomand efectuarea unei uroculturi (la o luna).
Deasemenea iti recomand sa bei zilnic o cantitate de aprox 2 L de ceai diuretic care ajuta la prevenirea infectiilor urinare joase prin "spalarea" tractului urinar.
0
05-03-2007, ora 00:00
mary39
Nu este medic/terapeut
mary39
Multumesc Stefd pentru sfaturi.
0
22-03-2007, ora 00:00
mary39
Nu este medic/terapeut
mary39
La analiza Papanicolau facuta acum o saptamana a reiesit :citodiagnostic-stare CII, la examenulcitoexfoliativ cervico-vaginal:celule scuamoase numeroase;la examenul secretiei vaginale:levuri rare, leucocite frecvente, bacili gram negativi rari, bacili gram pozitivi frecventi, flora gradul II, candida absenta, chlamydia 5, 8(valorile normale fiind mai mici de 9), la cultura secretiei vaginale:flora bacteriana fara semnificatie patogena.Stefd am observat ca ai cunostinte de medicina, ma poti ajuta cu un sfat?ce crezi ca am?daca esti medic imi poti recomanda ce sa iau?
la urocultura inca nu am primit rezultatul, dar cand il voi avea te mai contactez.Te rog sa ma ajuti.Multumesc.
0
26-03-2007, ora 00:00
stefd
Identitate neconfirmată
stefd
Mary,
desi specialitatea mea nu este ginecologia si ca urmare cel mai important sfat al meu este sa mergi la un ginecolog care sa iti umareasca evolutia starii de sanatate (fidelitatea fata de un medic are si ea beneficiile sale), am sa ma staduiesc totusi sa formulez un raspuns cat mai util.
Banuiesc ca medicul ginecolog la care ai fost (!???) ti-a explicat cate ceva despre rezultatele analizelelor efectuate, asa incat am sa revin doar cu cateva explicatii: examenul Babes-Papanicolau este un examen citodiagnostic (identifica si studiaza morfologia celulelor de pe frotiu); clasa II semnifica prezenta unor celule epiteliale modificate datorita inflamatiei precum si prezenta celulelor infiltatului inflamator: PMN, limfocite, etc) Cu alte cuvinte.. CLASA II indica prezenta unei inflamatii la nivel genital, a carei cauza trebuie identificata.. Acesta afirmatie este confirmata si de rezultatul examenului bacteriologic al secretiei vaginale: "FLORA GRAD II", "LEUCOCITE FRECVENTE". Care este cauza acestei inflamatii??La aceasta intrebare mi-e greu sa iti raspund deoarece examenul bacteriologic afirma"flora fara semnificatie patogena", desi bacilii gram negativ sunt prezenti, dar "rari", iar levurile sunt "rare" si ele...
Acestea fiind datele.. parerea mea este aceea ca investigatiile trebuiesc duse pana la capat, aceasta presupunand repetarea analizelor si eventual efectuarea unor culturi pe medii speciale pentru a pune de acord "flora de grad II" cu "flora fara semnificatie patogena" si "leucocitele frecvente".
Daca esti din Bucuresti posibilitatile de a repeta analizele sub supravegerea unui medic competent sunt multiple.. motiv pentru care nu o sa recomand un loc anume, ci doar te rog sa mergi la un ginecolog care sa puna cap la cap datele..
Exista o serie de alte intrebari la care nu am raspuns datorita datelor destul de reduse furnizate de tine: daca folosesti anticonceptionale, daca esti purtatoare de virus herpes simplex.. etc.
Cu riscul de a deveni plictisitoare, repet ca examinarea pacientului de catre doctor nu poate fi inlocuita de nicio tehnologie existenta la ora actuala, iar prescrierea antibioticelor cand dovezile infectiei sunt neclare este o greseala majora care costa nu numai bani ci si sanatatea pacientului.
Nu ai lamurit povestea cu sanul care are/ avea o secretie !!!??
Poate revii cu precizari si totodata cu rezulatul la urocultura.. In cazul in care esti din Bucuresti si ai dificultati in alegerea unui medic ginecolog poti reveni pentru o eventuala recomandare..
0
28-03-2007, ora 00:00
Mtx
Nu este medic/terapeut
Mtx
Va rog daca se poate sa ma ajutati sa aflu cum se transmite Klebsiella in cazul adultilor si cum in cazul copiilor(poate aparea la un copil asa ceva)?
0
30-03-2007, ora 00:00
mary39
Nu este medic/terapeut
mary39
Buna Stefd,
Astazi am luat rezultatul de la urocultura si am e.coli 40000germeni/ml.Este sensibil la ciprofloxacin, norfloxacin, ofloxacin.Am tot luat ciprofloxacin de 7 ani de zile cate 10 zile de fiecare cura.Sunt perioade in care simptomele se atenueaza, dar apoi bacilul se reactiveaza.Cat timp sa iau ciprofloxacin ?cred ca si inflamatia genitala tot de la aceasta e.coli mi se trage.Infectia dureaza de prea mult timp si s-a cronicizat.Consum si ceai de merisor, coada calului, coada soricelului, tinctura de branca ursului.Ce sfaturi imi poti da?si secretia mamara apare doar cand am e.coli in cantitate mare si usturimi la urinare.
Multumesc.
0
02-04-2007, ora 00:00
mary39
Nu este medic/terapeut
mary39
Buna Stefd
Am uitat sa-ti spun ca nu iau anticonceptionale si dupa ciclu apare si herpes genital dar nu in fiecare luna.Apare cand in zona anala, cand la gura, dar mai des genital.Si totul a aparut odata cu infectia urinara.
As mai avea o intrebare:pot avea un copil, i-as transmite oare si lui infectia?pentru ca pana acum nu am avut copii si mi-as dori unul.
Eu nu sunt din Bucuresti ci din provincie, iar aici am fost la medicul ginecolog, dar nu mi-a spus mare lucru si tratamentul prescris nu mi-a folosit nici la herpes nici la inflamatia genitala.Ce ma fac?
0
25-04-2007, ora 00:00
mary39
Nu este medic/terapeut
mary39
Ce medicament se poate folosi pentru Lamblia la adulti, altul decat zentel, care mi-a produs intoxicatia ficatului?
0
20-06-2009, ora 22:07
Cristiana-Cj
Nu este medic/terapeut
Cristiana-Cj
si eu am avut aceleasi simptome. Am fost la ginecolog, mi'am facut examen de secretie si mi'a zis ca am ceva micoza nu mai stiu exact cum a zis. Mi'a dat ovule Micoheal (8 lei) care se pun seara timp de 8 zile, Un medicament cu doza unica Flucovim (2, 5 lei parca) si crema Nidoflor(4 lei). Dar farmacista m'a intrebat daca am mai avut aceeasi chestie, mancarimi, secretie asa braznoasa..si i'am zis ca da...mi'a zis sa iau ceva vitamine, calciu, magneziu ca din cauza anemiei boala tot revine. nu am luat pentru ca sunt in clasa a12a si uit frecvent de medicamente din cauza stresului cu bacalaureatul.
tratamentul acela l'am facut in martie, iar acum iar am acelasi lucru. O sa ma duc sa'mi cumpar acelasi tratament, ca nu am ce face.
Va pup pe toate:*
0
18-01-2010, ora 22:13
Nykole
Nu este medic/terapeut
Nykole
Buna !De cateva saptamani(3-4 sapt)am o scurgere vaginala f.abundenta (alba.branzoasa si fara miros), mancarimi si atunci cand fac sex simt ca un fel de arsura.si usturime nu durere ceea ce ma impiedica sa mai am un contact sexual placut(((. Am stat cam 1 sapt.asa fara sa i -au nici un tratament crezand ca trece.Dar de 1 sapt jumatate i-au pastile macmiror si ma dau cu crema lomexin si ma spal cu ceai de pelin si tot nu mi trece.Doar mancarimea mi- a mai trecut putin ce-i drept dar doar atat.Contact sexual nu am mai avut de 2 sapt de cand i au pastilele cu gandul ca sa-si faca efectul si de frica sa nu ma mai doaraNu stiu ce sa mai fac sa scap de aceasta infectie vaginala.va rog sa mi da ti un sfat.sau ce pastile stiti ca-s bune si isi fac efectul.va multumesc mult si ast raspunsurile dvs.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.