ce ar putea provoca alergiile??

18-07-2008
oana r.
Nu este medic/terapeut
oana r.
Prima data s-a manifestat prin aparitia unor bube care s-au transformat in cateva ore in niste pete mari rosi si care s-au extins pe tot corpul, ma mancau si daca le scarpinam se umflau si se extindeau si mai tare si parca ardeau.Din cauza asta am ajuns de doua ori la spital si mi s-a spus ca e o alergie alimentara, posibil de la ciocolata si atunci de la parizer, ce mancasem inainte sa-mi apara aceasta eruptie.Prima data mi s-a facut un intravenos iar a doua oara o perfuzie deoarece aveam temperatura si tensiunea crescuta.Mi-au trecut in 4 zile.Acuma e a 3 a oara cand fac aceasta erupere dar acuma doar pe palmi, degete si talpa piciorului, dar nu asa violent ci sub forma de de bubite care ma mananca foarte tare.Tin sa precizez ca am mancat niste biscuti cu cacao si cremvusti inainte sa-mi apara.Mi s-a spus ca aceasta alergie ar putea fi provocata de catre lambli.Ce ar putea da nastere acestor alergii?????va rog frumos sa ma indrumati ce as putea face ca sa nu mai am astfel de manifestari.
1 comentarii
0
19-07-2008, ora 00:00
mireluca
Nu este medic/terapeut
mireluca
Buna, Oana.Exista foarte multi factori alergeni care sunt responsabili de aparitia neplacutelor alergii.Din ce ai descris aici, rezulta ca atunci cand ti-a aparut prima data, medicii de la spital ti-au spus ca ciocolata si parizerul ar putea fi cauza.In primul rand NU MAI CONSUMA ciocolata si mezeluri de tipul cremwursti, parizer etc.Ai putea sa stai departe de ele o perioada mai lunga.Si mergi la orice laborator de analize si fa-ti un examen coproparazitologic pentru a exclude posibilitatea existentei parazirilor intestinali.Daca ai giardia, si aceasta da reactii alergice.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.