ce analize pot face la plamani ?

19-04-2010
tanarul26
Nu este medic/terapeut
tanarul26
am probleme cu respiratia de foarte mult timp, in special nas si gat, pe care incerc sa le tratez. vreau sa stiu ce analize la plamani pot face ?

mai simt din cand in cand durere in spate in anumite puncte.
5 comentarii
0
19-04-2010, ora 13:11
monicamm85
Nu este medic/terapeut
monicamm85
O ecografie a plamanilor este de ajutor in acest caz. Atentie insa la bronsita... are simptomele pe care le mentionati. Mergeti la un medic bun. Exista insa si cateva remedii naturiste. am gasit unele pe site-urile de medici cu ratinguri, insa inainte de toate un consult specializat este absolut necesar...
0
21-07-2012, ora 08:22
crys_kiss
Nu este medic/terapeut
crys_kiss
buna ziua. am si eu o intrebare la dvs. prietenul meu are o tuse cu flecma periodica, adica cand se agita, cand se enerveaza cand rade mult il ia tusea asta. ma gandesc ca ar putea avea ceva la plamani? si tusea cand il ia il tine in jur de 1 2 ore incontinuu pana aproape sa verse. astept un raspuns. multumesc
0
11-08-2012, ora 22:20
olivert1310
Nu este medic/terapeut
olivert1310
Buna seara, am si eu o probema: de vreo 3 luni simteam ca mi-e greu sa respir dar numai noaptea cand incercam sa adorm, daca stateam pe burta intins, in timpul zilei nu oboseam si nu aveam nicio dificultate in respiratie. Insa intr-o seara am tusit sec foarte tare si am simtit ca nu mai pot sa respir, faceam eforturi sa respir si aveam o respiratie suieratoare ca cei ce au astm. De atunci am inceput sa simt o greuutate in piept atunci cand expir, daca faceam vreo activitate parca disparea(sau poate nu mai imi era mintea la ea), acum am inceput sa ma simt obosit, nu mai pot alerga, 10 minute daca alerg respir greu si trebuie sa iau o pauza. am inceput sa tusesc sec dar fara sa rupa, dureri in piept parca inima cand imi bate mai repede cand normal. Nu transpir noaptea, nu am temperatura, niciodata de cand am simptomele astea nu am transpirat sau facut temperatura, inclusiv tusea care tinea vreo 3 zile era seaca ca si acum. Dureri simt asa ca niste intepaturi mici suportabile care le simt si fara sa tusesc, noaptea dorm bine nu am probleme, eu banuiesc ca am si o sinuzita, imi simt nasul infundat de ceva timp(6 luni). Sunt foarte speriat, mi-e frica sa nu mor in somn sau cine stie, incerc sa fac cat mai putin efort pana ajung in tara sa merg la un consult, mai am de stat 3 saptamani. Va mutumesc pentru intelegere si astept cu nerabdare un raspuns de la dumneavoastra. (mentionez ca nu fumez, nu consum alcool, nu lucrez intr-un mediu toxic, si in ultimul timp se intampla sa stranut foarte des si sa-mi curga lacrimile, credeti ca este ceva grav?am facut compicatii?sufar de mai multe boli?)
0
10-10-2012, ora 13:48
yo384
Nu este medic/terapeut
yo384
Buna ziua,

am si eu o problema, baietelul meu a avut o raceala care a durat c-am 2 saptamani si am luat raceala de la el, am o tuse de 1 saptamana si ceva, expectoranta nu am facut febra doar tuse si nasul de 2 zile putin il simt infundat, insa nu-mi curge.De 3 zile am intepaturi in capul pieptului, ma inteapa si in partea stanga si se transmit intepaturile in bratul stang imi mai amortesc si mainile, in general mana stanga.Am avut si senzatii de rau si ameteala nu foarte multe, acum nu mai am, insa tin sa precizez ca m-a durut spatele in partea de jos, dupa care m-a lasat si s-a urcat in partea de sus durerea pe care o am si acum si simt durere si tot odata ca si cum m-ar durea carnea, ca o febra musculara.Oare pot avea ceva la plamani si inima de la tuse?Am luat eurespal pastile si doxiciclina si nici o schimbare in trei zile de la administrare.
0
10-10-2012, ora 13:56
yo384
Nu este medic/terapeut
yo384
Si un aspect important nu fumez.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vitamine și suplimente pentru plămâni
  •