caz disperat: otita trenanta la copil de 3 ani

05-11-2010
adrianam33
Nu este medic/terapeut
adrianam33
buna ziua,

dl doctor, am nevoie de parerea dvs. am un baietel in varsta de 3 ani. acum o luna, l-am dus la gradinita, am zis ca este momentul sa intre in colectivitate sa socializeze. si au inceput problemele, ca daca stiam ca asa va fi, nu-l mai duceam. in 3 ani nu am avut probleme cu el, nu a luat antibiotic, a avut viroze pe care le-am tratat cu antitermice si naturiste. dupa cateva zile de gradinita a facut muci. l-am tinut acasa cateva zile, s-a facut bine, l-am dus inapoi, a facut iar muci. si era din ce in ce mai infundat. noaptea ajunsese efectiv sa sforaie. intr- seara, s-a vaitat de urechea stanga. i-am pus sare incalzita in batista si i-a trecut. peste o saptamana, seara, s-a vaitat de ureche rau si a facut si temperatura 38, 6. am sunat dr de fam, a zis sa-i dau augmentin 5 zile. dar, cum copilul plangea rau, am fost totusi si la orl unde mi s-a spus ca are otita congestiva si adenoidita acuta si mi-a prescris unasyn si picaturi otocalm. dupa 7 zile de unasyn, noaptea s-a infundat iar f rau si se auzeau mucozitatile undeva intre nas si gat. nu am stiut ce sa fac. i-am dat sinupret. imediat au inceput sa-i curga mucii siroaie si sa tuseasca pana vomita mucozitati, dar seara a facut temperatura. am zis ca am gresit cu sinupretul, a doua zi am fost la dr de fam. l-a apasat la urechi si nu-l durea deloc. a zis ca nu are cum sa fi avut otita, daca nu-l doare la apasare. si a zis ca e ceva viral, sa-l lasam 3 zile fara antibiotic si daca temp nu scade, sa-i dau klacid pt tusea care se declansase de la sinupret. copilul facea temp in continuu 38, 6. i-am dat klacid-ul dupa 2 zile. sub klacid nu i-a scazut deloc. dr de fam a zis ca klacid-ul nu si-a facut efectul, venind peste unasyn. in diperare de cauza, am fost din nou la orl. diagnosticul: otita seroasa. axetine + gentamicina injectabil. astazi dimineata am incheiat 7 zile de injectabil si ce spune orl-ist-ul? tratamentul nu a dat rezultat. nu a vazut niciodata asa o otita trenanta. efectiv, a cazut cerul pe noi. in prima faza, a zis sa-l trecem pe fortum, apoi a zis ca totusi a luat f multe antibitoice, sa incercam cateva zile cu aerosoli, poate ii trece asa.
in toata aceasta perioada, eu am facut sinuzita. ma gandesc ca poate a avut si ceva viral. dar sunte, disperati. acum, asteptam cu sufletul la gura si ne rugam sa nu mai faca temperatura de maine incolo. unde vom ajunge? o tinem din antibiotic in antibiotic? mi-ati putea spune, va rog, unde am gresit?


va multumesc
2 comentarii
0
06-11-2010, ora 17:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. ca nu ati aspirat nasul copiluli.
2. Ca ati schimbat antibioticele des..
3. sinuoretul a fost BUn.. si.a facut efectul ca antiinflamator si a inceput organizmul sa arunce secretiile.. TRebuieau aspirate din nas si continuat tratamentul cu sinupret
4. pentru otita seroasa trebuie Aerius sirop seara
5, de continuat de incalzit urechile de 2-3 ori pe zi.
0
06-11-2010, ora 17:31
adrianam33
Nu este medic/terapeut
adrianam33
va multumesc mult pt raspuns.
am crezut tot timpul ca am gresit cu sinupretul. a fost o coincidenta f mare. dimineata i-am dat sinupret, la cateva ore au si inceput sa se elimine secretiile, iar seara a facut temperatura 38.
o sa continuam cu incalzitul urechilor, o sa-i dau si aerius, ii pun otocalm, am facut aerosoli, avem 24 de ore de cand am intrerupt injectiile. maine dimineata vom merge din nou la control, dr fiind de garda, ne primeste.
stam cu teama sa nu revina temperatura.
am vrea sa mergem si la un dr homeopat in bucuresti. ne puteti recomanda pe cineva, va rugam?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.