cavernomul de porta poae fi operat in tara?

24-04-2009
iulia bz
Nu este medic/terapeut
iulia bz
acum o luna bebelusul meu de 8 luni a facut o hemoragie digetiva superioara, urmata de o noate de stabilitate iar a doua zi hemoragie masiva si melena scaune cu sange.a fost in tare critica ptr.cateva ore.s a stabilizat apoi si pana avum nu a mai sangerat.am fost internati la grig.alexandrescu, buc., reanimare 8 zile.a fot diagnosticat cu cavernom de porta, dar fara acele varice esofagiene sau rani pe stomac.problema este la intrarea venei in ficat.am facut 3endoscopii, un ct, 2 ecugrafii.s a vazut doar la ecografii.vom face si un angio rmn sa fim siguri.as dori sa stiu daca exista tratament in tara ptr.aceasta boala, daca se poate opera la noi?ni s a specificat ca este o malformatie ce apare la prematuri si ca la varsta lui nu se prea poate face nimic nici in afara.este adevarat?specific ca pana la 8 luni nu a avut probleme si a luat f.bine in greutate.acum mananca bine si a inceput sa si revina.as dori sa stiu ce se poate face si unde sa incercam sa mergem ptr.investigatii?medicii de la grigore mi au spus ca nu au ce sa i faca acum.sunt disperata cand ma gandesc ca poate oricand sa reapara hemoragia.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici