cauze tremuraturi. Probleme cu atentia si concentrarea

12-11-2010
amo
Nu este medic/terapeut
amo
buna seara!

de pe la 14-15 ani am un tremur inexplicabil al membrelor, capului si parca al intregului corp. mi s-a spus ca am probleme cu atentia si concentrarea. uneori mi-e greu sa ma coordonez in miscari: de ex. sa ridic un pahar cu apa de jos. am citit un pic si acest tremur ar putea fi explicat de o scleroza multipla.
am doar 25 de ani si ma gandesc cu groaza la acest diagnostic. as putea sa fac un rmn? s-ar putea vedea daca am sau voi avea scleroza multipla in acest fel?
am avut si atacuri de panica, spasmofilii.
dati-mi va rog un raspuns pentru ca ma "roade" aceasta problema si as vrea sa tratez odata tremurul asta pentru ca e penibil la varsta mea sa tremur din maini. uneori am impresia ca am si o problema cu memoria de f scurta durata. spun ceva si apoi uit ca am spus sau ce am spus.
ce alte investigatii as putea sa fac astfel incat sa mi se despiteze cauza acestui tremur. mentionez ca am verificat si starea tiroidei si nu e vb. de hipertiroidie.

doresc un rapuns! multumesc
9 comentarii
0
13-11-2010, ora 05:33
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Dar un neurolog te-a vazut ? Nu ai medic de familie ?
0
13-11-2010, ora 09:50
amo
Nu este medic/terapeut
amo
nu am ajuns inca la un neurolog. medicul de familie m-a vazut si mi-a recomandat un consult la endocrinologie ca sa vada in ce stare e tiroida mea. am fost si e in limite normale. pentru ca am avut si atacuri de panica, medicii mi-au recomandat sa nu consum subst. excitabile:cafea, cacao, ciocolata, tigari, alcool. de asemenea, am o tahicardie tot din vremea adolescentei.
trebuie sa merg intr-adevar la un neurolog. el e singurul care imi poate face lumina in marea mea de necunoscute legate de tremuraturile mele. ma gandeam ca fiind medici si vazand atatia pacienti veti avea disponibilitate chiar si daca am spus 2 vorbe despre mine sa imi dati niste sfaturi pentru ca stiu si eu cat de greu e sa pui un diagnostic fara sa vezi bolnavul.
multumesc pentru preocupare si daca aveti ceva sugestii le astept cu placere si inima deschisa.
0
13-11-2010, ora 17:09
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Cateodata raman fara cuvinte.deci ai aceasta problema serioasa de la 14 ani si a trebuit ca tu sa ajungi la 25 de ani, un adult tanar, ca sa cauti singurel pe internet raspunsuri.Am sa incerc sa-ti dau unele date, dar sunt multe intrebari la care trebuie sa raspunzi, doar cu cateva vorbe nu se clarifica mai nimic.Un neurolog va sti sa incadreze aceste simtome si sa caute o cauza.Tremorul, tulburarile de atentie si concentrare, dificultatea in coordonarea miscarilor, tahicardia etc. pot fi expresia multor patologii...tremorul mainilor si nu numai, e important a sti cand se accentueaza si cand se diminueaza, ce frecventa are, ce amplitudine, daca e permanent sau ocazional, daca depinde sau nu de activitati, daca e progresiv sau nu etc.. Ar putea fi o afectiune cerebeloasa, ar putea fi o manifestare tardiva a bolii Lyme, sau manifestari in cadrul bolii Wilson [ intoxicatia cu cupru ], sau o scleroza multipla etc.. Va trebui sa spui daca ai fumat si inca fumezi, daca ai consumat/consumi droguri / medicamente, daca ai avut poate, in copilarie, traumatisme craniene, daca bei cantitati mari de cafea, alcool, daca toata copilaria ta a fost doar un stres continuu, daca ai o activitate obositoare, etc..Exista si un tremor ereditar care este minim in repaos...tremorul de origine cerebeloasa este intentional, adica se accentueaza in timpul activitatii.Doar RMN-ul cerebral cu substanta de contrast va elucida ce ai [ daca ai trimitere de la neurolog pentru RMN vei plati mai putin].alaturi de acesta, care este cel mai important, probabil ca vei face analize de rutina la sange, diverse teste neurologice si altele daca afectiunea ta se incapataneaza sa ramana un mister. Curaj si asteptam si vesti mai bune!
0
19-11-2010, ora 00:34
anad_25
Nu este medic/terapeut
anad_25
Buna...am 25 de ani, ma confrunt si eu cu aceleasi probleme, de aprox. 2 ani, au inceput sa-mi tremure mainile, mi-am facut analizele, am consultat un endocrinolog, un neurolog, nu am primit un diagnostic, am urmat o scurta perioada un tratament cu lexotan, prescris de medic, care mi-a ameliorat putin starile, dar acestea nu au disparut. tremurul se accentueaza la emotii, stres si oboseala. ma obsedeaza aceasta problema.si nu stiu ce sa mai fac. am si o trimitere pentru un rmn, urmeaza sa-l fac. am si stari de anxietate, atacuri de panica.cred, nu stiu daca am ajuns la acestea din cauza tremurului, sau daca am ajuns sa tremur din cauza anxietatii.e ciudat, pentru ca la inceput nu am acordat importanta acestul lucru, am crezut ca e ceva trecator, acum mi-e foarte greu ma gandesc continuu la aceste probleme, ma sperie gandul ca nu voi scapa de ele niciodata...
0
19-11-2010, ora 03:59
psiholog
Nu este medic/terapeut
psiholog
problema la tine nu este atat de simpla...ce ti s-a intmplat la 15 ani? ce eveniment a avut loc in viata ta?
0
08-03-2011, ora 16:43
anggelina
Nu este medic/terapeut
anggelina
am 36 de ani si am aceeasi problema a tremurului mainilor si a capului..prima oara, am observat tremurul mainilor cand eram in clasa a 8-a;ma batusem cu un coleg, mai in gluma mai in serios, si dupa, am simtit ca nu imi puteam opri tremurul mainilor;in timp, cand ma emotionam, simteam cum imi creste agitatia si tremurul mainilor ma insotea;tremurul capului a inceput cam atunci cand eram prin clasa a 12-a; mentionez, ca toata copilaria mea a fost stresanta datorita neintelegerilor parintilor s datorita atitudinii dictatoriale ale tatalui;dupa liceu, am lucrat o vreme ca suplinitor la o scoala.in fiecare zi imi tremurau mainile in pauze, in cancelarie;profesorii, colegii din jur observau si chiar se minunau; in cele din urma am renuntat la acel post din cauza penibilului pe care nu il mai suportam.cumva, in ultimii 2 ani de facultate, datorita strssului crescand, am inceput sa iau distonocalm;asa am observat ca tremurul se calmeaza, si ca ma simt stapana pe organismul meu;numai ca, se stie, ca orice dependenta.implica marirea dozei;peste cativa ani, in care tot luam distonocalm (era o vreme cand se dadea fara reteta...ce bine era), m-am dus la un medic psihiatru si i-am descris starile de anxietate, fobie sociala, emotivitate crescanda la orice contact social, la orice iesire din casa.mi-a rescris ceva medicamente, care, recunosc, la inceput asa somnolenta imi [rovocau.cu timpul, organismul s-a obisnuit...in prezent, iau in continuare tratament de la psihiatru, dar, nu ma rezolva in totalitate...tremurul mainilor il am zilnic.dak ar fi sa nu iau insa pastile.ar fi ingrozitor de penibil..imi tremura si capul.nu as putea nici manca, nici bea.ma feresc mereu la munca sa beau...sa nu ma vada cineva cum mi-ar zbura capul in partea cealalta.ce sa ma fac? simt c a nu mai suport.prefer sa mor decat sa traiesc asa.am nev de carnet...am sa pot conduce cu tremurul ce il am? vreau o viata normala..ce sa mai fac.E PREA PENIBIL!!!
0
08-03-2011, ora 19:00
amo
Nu este medic/terapeut
amo
Buna Angelina! stiu cat e de greu sa te ascunzi si sa gasesti mereu cate o scuza: sunt obosita, mi-e rau un pic, lasa-ma sa-mi revin...e oribil mai ales pt. ca suntem tinere..eu in momentul de fata nu pot sa fac mai multe investigatii dar as vrea totusi anu asta sa ma verific. n-am luat pana acum distonocalm ci doar aspacardin care, avand in componenta sa magneziu si potasiu, ma linisteste..mai am si niste palpitatii si e salvarea mea de fiecare data.
daca intrebarea era pt. mine, nu pot sa spun ca la 14 ani s-a intamplat ceva..cand eram mai mica ai mei se certau de multe ori pe zi si ajunsese sa imi fie frica de tatal meu desi nu m-a batut vreodata, de tonul lui ridicat si de faptul ca desi il rugam sa nu mai tipe nu ma asculta..am devenit mai retrasa, nu mai aveam incredere in mine, ma consideram inferioara si cu greu am reusit prin forte proprii sa ma conving ca nu e asa.
dar acum 5 ani, bunica mea a suferit un atac cerebral chiar in fata mea si m-am speriat. cand am mers sa intampin medicii eram intr-un spasm total al mainilor, inima batea ff. tare..pur si simplu mainlie imi ramasesera inclestate de la o actiune anterioara..Doamne, a fost oribil!

angelina incearca sa iti gasesti un punct de sprijin atunci cand vrei sa realizezi o actiune, poate asa nu o sa se mai vada tremuratul si ai sa fii si tu linistita si fara frustrari. te pup si ai grija de tine!

credeeti ca aceste tremuraturi au si o cauza psihologica?
0
15-12-2011, ora 10:18
cristina_kitty
Nu este medic/terapeut
cristina_kitty
Am avut si eu probleme cu tremurarul mainilor, a capului si chiar a genunchilor, cel mai des la cel mai mic efort, ex cand vroiam sa beau un pahar cu apa imi tremura mana, sau cand trebuia sa mananc, si plus starea de rigiditate si incordare pe care o aveam ca sa ma abtin sa nu tremur, pe langa asta, cand imi luam papuci cu toc imi tremurau genunchii foarte tare. Am fost si eu la diversi doctori, la neurolog mi-a dat distonocalm si alte 2 tipuri de pastile care imi ameliorau tremuratul si eram mai linistita, dar sincera sa fiu m-am saturat sa iau pastile. Am tot cautat raspunsuri, dar nu am gasit pe nicaieri.Nu stiu sigur daca am avut ce aveti si voi, dar ca si simptome tot cam la fel, asa ca am inceput sa fac niste exercitii de mobilitate foarte banale(ale mainilor, piciorelor si miscari ale capului. aceste miscari se executa foarte lent si de cate ori este posibil. ptr maini : ridicari, rotiri, intinderi. ptr picioare : fandari, genuflexiuni, intinderi, ptr cap : rotiri, aplecare inainte-inapoi, la stanga, la dreapta) in general exercitii de mobilitate si sincer e mai bine, ma simt mai sigura pe mine si chiar uneori pot sa beau cafea fara sa tremur.Un alt remediu ar fi baile cu apa termala, ptr mine a functionat(am stat 2 zile intr-un loc unde erau bai termale si am facut si sauna, locul era placut, peisajul de vis lucru care a contat f mult si m-a ajutat sa ma relaxez)Pe langa asta mi-am luat vacanta ca sa pot fi linistita sa pot sa imi revin, pt ca aceste simptome sunt si psihologice, si de aceea trebuie sa ne autostimulam, sa facem totul cu calm, ptr ca pana la urma totul va fi bine. Stress-ul evidentiaza tremuratul si mai mult, de aceea este bine sa ne calmam pe cat posibil. Sper sa va pot fi de folos cu ceva si va urez mult succes!!!!
0
17-02-2014, ora 10:01
Sorina florentina
Nu este medic/terapeut
Sorina florentina
Si eu am aceeasi problema si am incercat de toate..vitamine chestii..Cel mai bun tratament e miscarea din cap exercitii fisice lente :) si am 19 ani.. :( e rau..dar.. incep sami revin de la exercitii.. va sfatuiesc sa faceti la fel si voi :*
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.