caut tratament naturist pt gastrita

20-04-2010
mirelaaprilie
Nu este medic/terapeut
mirelaaprilie
ulcogastrin e bun? nu e vorba de mine ci de cineva care ia omeran de ceva vreme, tine dieta, nu mananca nimic ce i-ar face rau- de aproximativ 2 ani, a facut radiologie cu bariu si ecografie si nu are nimic mai grav... si nu stie cum sa scape de dureri si usturimi.
15 comentarii
0
20-04-2010, ora 09:52
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Cu naturiste e mai dificil in acest stadiu, ar trebui sa apeleze la homeopatie. Atata vreme cat ia omeran este f. greu sau imposibil de vindecat.. Informatii despre remedii naturiste si dieta alimentara gasesti daca cauti in google "Despre medicina primita de calugarita Hildegard von Bingen".
0
20-04-2010, ora 10:29
mirelaaprilie
Nu este medic/terapeut
mirelaaprilie
nu cred ca pot convinge acea persoana sa apeleze la homeopatie, daca ii dau eu ceva s-ar putea sa fie convinsa sa accepte, de aia incerc sa gasesc ceva asa... o sa caut pe google ce mi-ati spus
0
20-04-2010, ora 22:04
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hristos a înviat!

.
Sugestie:
1. GASTROCYNESINE - 1 - 2 comprimate administrate cu un sfert de oră înaintea meselor principale.
2. CEAI COMPLEX din: Salcâm - flori, Tătăneasă - rădăcină, Anason - seminţe, Tei - flori, Zmeur - frunze (toate în părţi cât mai egale). Infuzie dintr-o lingură de amestec, la o cană cu apă (250 ml). Se beau 2-3 căni pe zi, la o oră după mesele principale.
.

_
Persoana respectivă trebuie să aibă o dietă restrictivă.
NU trebuie să mănânce deloc pâine sau produse de panificaţie (pâinea agravează gastrita datorită transofrmării axesteia în zahăr); Poate înlocui pâine cu cartofii copţi sau fierţi :)
NU trebuie să mănânce produse de cofetărie, patiserie şi rotiserie (prăjituri, torturi, pateuri, shaorma, etc.);
NU trebuie să mănânce dulciuri, în special ciocolată;
NU trebuie să mănânce mâncare prăjită;
NU trebuie să mănânce mâncare foarte grasă;
NU trebuie să mănânce mâncare acră, iute sau foarte dulce, ca de altfel nici mâncare foarte sărată sau condimentată;
NU trebuie să mănânce produse de fast-food;
NU trebuie să mănânce produse din carne procesată;
NU trebuie să mănânce produse conservate sau afumate;
NU trebuie să bea sucuri carbonatate şi nici sucuri îmbuteliate (sucuri artificiale);
NU trebuie să mănânce mezeluri;
NU trebuie să mănânce lactate şi derivate din lapte în exces, ci doar moderat;
NU trebuie să mănânce mult, ci puţin şi relativ des;
NU trebuie să bea alcool, cafea şi nici să fumeze;
NU trebuie să asocieze fructele cu alte alimente. Are voie să le mănânce doar înainte de masă sau la 3 ore după ea;
NU trebuie să consume alimente masticate incorect (o masă trebuie să dureze minim 30 de minute, maxim 45-60 de minute, iar masticaţia trebuie să fie făcută corect). Procesul de masticaţie trebuie să fie unul complex, căruia să i se acorde timpul şi atenţia necesară. Trebuie să mestece fiecare înghiţitură de minim 50 de ori, să mănânce încet şi să nu consume niciun fel de lichid în timpul meselor.
_


Cam multe "trebuie", dar...asta este!
Să fiţi binecuvântată:)
În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister Nick ;)
0
21-04-2010, ora 12:57
mirelaaprilie
Nu este medic/terapeut
mirelaaprilie
multumesc
0
21-04-2010, ora 23:17
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Cu multă plăcere! :)

P.S. - Am uitat să specific (şi) că persoana respectivă NU are voie să consume roşii, usturoi şi ceapă :(
Ştiu că sunt multe restricţii, dar dacă sunt, sunt pentru binele persoanei respective.
P.P.S. - Numai bine!
0
23-04-2010, ora 10:38
mirelaaprilie
Nu este medic/terapeut
mirelaaprilie
Culmea si instinctul uman e destul de dezvoltat pe ce ii face rau, multe din alimentele descrise de dvs mai sus deja le evita pentru ca si-a dat seama ca ii dauneaza- nu chiar toate, dar o buna parte din ele- mancat incet, mancat putin si des etc- instinctiv respectate- atata doar ca mananca lactate in diverse forme cu paine crutoane- asta simtea ca nu ii dauneaza, fiind printre singurele lucruri pe care le suporta- in rest as spune ca evita cam toata aceasta lista- eh si poate ciocolata in sesiune.
Oricum cautam ceai si pastilulete de mai sus si vom vedea efectul (noroc ca termina facultatea inainte de a face ulcer!)
0
25-04-2010, ora 04:47
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Revedeti rolul glutaminei in refacerea mucoasei gastrice, protectiei intestinului subtire si chiar regenerarii mucoasei colonului. Practic aproape tot tractusul digestiv.

Remedii renumite in ulcer si gastrita:

varza cruda, chiar strivita (nu doar sucul!) - ARE glutamina si combate aciditatea, este anticanceroasa!
argila DA!!!
lucerna verde aduce o mare usurare, doar sa inchideti MEREU capacul, umezeala o distruge
polenul ajuta

Toate le-am testat personal pe propriul stomac, din nefeicire chiar si in ulcer.
0
27-04-2010, ora 11:59
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Aoleu, nimic ceva mai rau pt. boli de stomac decat varza cruda si tot ce imbaloneaza.
Toate verzele si conopidele sunt de evitat la bolnavii de stomac, chiar daca nu fac rau imediat sau nu se simte nimic. Cruditatile in general trebuie evitate la bolile de stomac.
Lucerna, este o iarba, o planta pt. animale si nu pt. oameni.
Orice planta toxica si orice venin are vitamine si anumite substante folositoare. Acestea nu sunt insa argumente valabile pt. a le folosi. Prezenta unei anumite substante pozitive nu se poate lua ca reper in a vindeca cu acea planta ci totalitatea plantei trebuie sa fie ajutatoare bolii.

Acesta este drumul stiintei, un drum gresit, care ne arata mereu numai anumite substante izolate din plante. Nici o singura vitamina sintetica izolata dintr-un fruct nu este buna la ceva fara restul de substante.
Dzeu nu a facut vitamina C ci fructe care contin vitamina C si mii de alte substante care de abia in totalitate au un efect bun asuprra sanatatii. De asemenea cantitatea conteaza. Beti zilnic 2 litri de suc de mere si curand veti constanta boli digestive.

Veninul se sarpe are zinc, este cineva care il recomanda ?
Spanacul nu este bun ca are putin fier, ci este nesanatos, mai ales la copii, caci are o multime de nitrati care sunt asa de toxici caci nici nu mai conteaza ce este bun in spanac.
Teorii dinastea sunt multe pe pamant, dar sunt toate gresite din pacate.
Le puteti constata in efectivitatea numai incercandu-le.
0
27-04-2010, ora 12:52
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
De ce nu ar avea dreptul si scarface sa aibe anumite pareri, asa "imperfecte" cum sunt...
Ar fi absurd sa incepi sa argumentezi idee cu idee, poti doar sa ridici din umeri resemnat.

Cautati pe google marturii despre fiecare lucru scris de mine.
0
27-04-2010, ora 17:06
mirelaaprilie
Nu este medic/terapeut
mirelaaprilie
Buna ziua, am citit despre mierea de manuka si ma intrebam daca stie cineva daca este buna si de unde pot lua- am gasit pe google niste site uri dar nu stiu cat de autentice sunt
0
28-04-2010, ora 13:18
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Germont draga: exista mai multe trepte ale cunoasterii. Cu cat esti mai sus cu atat te debarasezi de mai multe lucruri pe care in trecut le-ai crezut bune. Este o chestie de timp si cunoastere si nu de orgoliu sau de cine le stie mai bine. Chesttile pe care le spui tu acum le-am crezut si eu candva ca fiind bune.
Insa nu erau. Dar nici eu nu stiam, ca si tine acum. Si tu in catva ani vei ajunge la aceeasi concluzie daca
cerectei si cauti mai departe. Iti spun asta ca un licean in clasa 12 fata de unul in clasa 11, nu este vorba de a fi mai despept sau nu, sau a avea dreptate, ci de o diferenta de timp care rezulta in cunoastere diferita. Daca google ar fi bun la aflat adevarul despre ceva lumea le-ar sti pe toate deja si nu ar mai avea nevoie de sfaturile cuiva.
0
28-04-2010, ora 18:55
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Analizam concret o fraza de a ta...
scarface a scris:
-
Aoleu, nimic ceva mai rau pt. boli de stomac decat varza cruda si tot ce imbaloneaza.
Toate verzele si conopidele sunt de evitat la bolnavii de stomac, chiar daca nu fac rau imediat sau nu se simte nimic. Cruditatile in general trebuie evitate la bolile de stomac.
-
Pai sa presupunem ca avem un caz de ulcer cu HP sau gastrita.

In ambele cazuri mucoasa gastrica este afectata, pot exista "cratere" in peretele stomacului. Exista un mecanism de refacere a tesutului gastric prin secretia de gastrina, ori alimentele care ofera glutamina (un aminoacid, proteina mai exact) cu disponibilitate mare, sunt varza de exemplu, in nici un caz friptura, fiindca procesarea acelei proteine implica mai multa aciditate.

Tocmai asta e paradoxul glutaminei: pana a fi absorbita in sange, actioneaza LOCAL la nivelul tubului digestiv, stimuland secretia de gastrina, "hranind" celulele epiteliului intestinal (enterocitele), prevenind scaderea inaltimii vilozitare la nivel de intestin subtire si refacand mucoasa colonului (dureaza saptamani, pt un aport constant) - mai putine toxine in sange.
Restul de 50% din glutamina ingerata este absorbita in sange si ajuta in sinteza glutathionului (serveste drept antioxidant FOARTE IMPORTANT pt intestinul subtire), in sinteza glutamatului cu rol in neurotransmisie.
Atfel se pot utiliza chiar si suplimente de glutamina 1-5 g/zi, numai sa nu existei probleme majore cu rinichii, ficatul sau tulburare bipolara, epilepsie.

Daca e vorba de prevenirea unui cancer de stomac provocat de HP sau ceva la nivel de intestin, iata ce poate face varza:

-previne cresterea aciditatii gastrice - un obiectiv atat de important in ulcer si gastrita
-sau uite ce zice aici http://www.informaworld.com/smpp/content~content=a785829221db=all
stimuleaza factorul de necroza tumorala, Tumor Necrosis Alfa - TNF

Tradus cu Google
******************************************
Inducerea Productie Factor tumoare necroză şi Efectul antitumorala de varza Extras
Authors: Wataru Komatsu ; Yutaka Miura ;Kazumi Yagasaki Autori: Komatsu Wataru; Yutaka Miura; Kazumi Yagasaki

Abstract Abstract
The effect of cabbage extract on the production of tumor necrosis factor and its implication in the antitumor effect were examined in vitro and in vivo. Efectul de varza extras privind producţia de factorului de necroză tumorală şi implicarea acesteia în vigoare antitumorala au fost examinate in vitro şi in vivo. Cabbage extract stimulated the production of tumor necrosis factor by rat spleen cells and showed cytotoxic activity in a rat ascites hepatoma cell line (AH109A) when hepatoma cells were cultured with cabbage-stimulated spleen cells. Varza extras stimulat producţia de factorului de necroză tumorală de celule de splină şobolan şi au arătat într-o activitate citotoxică şobolan ascită celula de linie hepatoma (AH109A), atunci când celulele hepatoma au fost cultivate cu varza-stimulate celulele splinei. When the extract was administered orally to AH109A-bearing rats in combination with lipopolysaccharide injection, the hepatoma weights were reduced to one-half of the vehicle control. În cazul în care extractul a fost administrat pe cale orală la şobolani AH109A purtătoare în asociere cu injectare lipopolysaccharide, greutăţile hepatoma au fost reduse la o jumătate de control al vehiculului. The cytotoxic activity of tumor-infiltrating macrophages was induced by simultaneous treatment with cabbage extract and lipopolysaccharide. Activitatea citotoxică a tumorii infiltrându-macrofage a fost indusă prin tratament simultan cu extract de varză şi lipopolysaccharide. These results indicate that cabbage extract contains macrophage-stimulating component(s) and can implement the antitumor effect by stimulating the cytotoxicity of tumor-infiltrating macrophages. Aceste rezultate indică faptul că varza contine extract de macrofage-stimularea componentă (e) şi poate pune în aplicare un efect antitumoral prin stimularea citotoxicitatea tumori infiltrative macrofage.

**********************************************************
Si oricum, inca de prin 1950 sunt facute studii despre vindecarea mult mai rapida a ulcerului cu varza cruda. In plus sunt marturiile oamenilor, taranilor din piata care neavand bani de doctor, folosesc remedii ieftine.

Domnul meu, daca mata te aplici o optica pseudostiintifica gen Formula AS, da-mi voie sa te anunt ca esti pe o cale gresita. Lasa prejudecatile si bazeaza-te pe niste repere solide, de bun simt - cum de altfel vad ca ai si reusit in multe alte cazuri.
decat o optica ce foloseste niste idei vagi, de genul:

~~~ trebuie folosite INTOTDEUNA numai plantele ca un tot, PUNCT!~~

din nefericire mai utila ar fi o terapie alopata, dar TINTITA si verificata, stii la ce sa te astepti. Sa nu credeti ca tot ce zboara se mananca...
0
28-04-2010, ora 19:23
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
hristos a înviat, d-nă Mirela!

Da, mierea de manuka este deosebit de eficace pentru tratarea multor afecţiuni, inclusiv pentru afecţiuni gastroenterologice. O puteţi cumpăra aceesând manuka.ro (...) este un site autentic!
Toate cele bune şi multe binecuvântări:)


Cu respect,
Mr. Nick
0
28-04-2010, ora 19:40
mihaly mioara
Nu este medic/terapeut
mihaly mioara
buna ziua!
sunt mioarasi am fost diagnosticata cu pitiriazis rozat
as dori sa stiu daca tratamentul cu lipikar (local in fiecare seara dupa un dus caldut cu un gel de dus din aceeasi gama) timp de o luna este suficient?
0
13-07-2010, ora 08:05
imary
Nu este medic/terapeut
imary
Am intrat si eu intamplator aici si am vazut intrebarea despre omeran.
Scriam pe un topic despre helicobacter pylori ca la o emisiune, dr.Pavel Chirila, a indicat Ulcerofit de la Fares, cu efect asemanator cu medicamentul Omeran. Doar ca efectul apare mai lent fata de omeran (cam la o luna / la omeran, si eu am luat, apare imediat /), fiind produs naturist.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența dintre ulcer și gastrită
  • Tratament gastrită
  •