ma confrunt de ceva vreme cu o problema de nas si la ureche

30-04-2009
florinel_sp
Nu este medic/terapeut
florinel_sp
buna ziua,
as avea si eu cateva intrebari pt dvs. ma confrunt de ceva vreme cu o problema de nas (la un consult mi sa zis ca am o insuficienta respiratorie) nu pot respira bine am tot timpul nasul uscat, am luat niste picaturi dar degeaba, problema persista.
in acelasi timp si cu urechea dreapa la un consult pt scoala de soferi mi sa zis ca nu as auzi prea bine cu aceasta ureche (cand eram mica am avut otita) mentionez ca apasand cu degetul in spatele urechii simt ca un bob de mazare dar mai mic si tare, nu ma doare dar nu stiu ce poate fi.daca ma puteti ajuta cu un sfat sau un tratament pt ca eu sunt in strainatate (si medicii de aici cam lasa de dorit) v as fi recunascatoare, oricum cand ajung in tara am sa va caut la cabinet.

va multumesc!
3 comentarii
0
02-05-2009, ora 11:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Pentru nas.. pot sa va recomand ceva...
1. picaturi vazoconstrictoare cate 1-2 pic la nevoie.. , mai mult seara la culcare ca saputeti dormi...
2. Vit A uleioasa sau ulei de catina in Nas. cate 4-5 pic din 4 in 4 ore.ca si tatament.
pentru auz.. nu pot sa recomand nimic pana nu vad audiograma.
o trimiti pa mail
0
02-05-2009, ora 12:01
florinel_sp
Nu este medic/terapeut
florinel_sp
va multumesc pt cele prescrise am sa le iau, as vrea sa mai adaug ceva, cateodata am o senzatie de nod in gat poate sa fie legata de faptul ca nu pot respira bine?
de cateva ori am simtit ca imi ramine mincarea si nu pot inghiti, deasemenea simt o flegma care imi vine din nas in gat, o senzatie f urita.pot sa am ceva si la gat'
?
0
04-05-2009, ora 21:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
problema.. (ca imi ramine mincarea si nu pot inghiti).. e cam complicata..
poate fi ceva si pe esofag.. ca sa te linistesti.. trebue sa faci o Radiografie.. TRANZIT BARITAT ESOFAGIAN.. si sa te vada la GASTROLOGIE!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.