cate zile dam Zinnat la otita?

18-03-2013
Anna75
Nu este medic/terapeut
Anna75
Buna ziua. Am un baietel de 4 ani care in decurs de 2 luni, a facut a treia oara otita, cu febra, dar insotite si de tuse. A primit vibrocil, rinonef, ibalgin, bromhexim, ketof si augmentin. Ultima data, asta insemnand saptamana trecuta, a primit zinnat (2x7 ml), dar aceasta cantitate(50 ml) mi-a ajuns doar pt 3 zile jumate..medicul a spus ca ii dau atat...si gata...oare nu trebuia sa mai iau o sticluta, si sa facem tratamentul macar 5 zile?? A spus ca e ok la urechiusa, nici copilul nu se mai plange de durere, dar sant putin nelamurita cu cele 3 zile de Zinat.si atat! A mai facut si 5 zile de dexa aerosoli, care par sa fi avut ceva efect la nasuc, in sensul ca nu mai este asa de infundat sau cu multi mucisori.in schimb, abia scapam de tuse.Va rog, o parere referitor la problema mea, Va multumesc.
5 comentarii
0
18-03-2013, ora 09:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. nasul si urechiel trebuie tratate numia la ORL
2 tusea poate fi si de la o faringita intretinuta de refluxul gastric asa ca mare grija la alimnetatia copilului
3. faceti aerosoli cu prospan, inhalatii cu inhalant si aromoterapie...
0
18-03-2013, ora 09:14
Anna75
Nu este medic/terapeut
Anna75
multumesc pentru raspunsul promt! Mentionez ca numai la ORL am primit tratamentele de mai sus, In legatura cu Zinnat-ul.e suficient tratamentul doar 3 zile jumate ??! Mi-e teama ca din cauza unui tratament incorect, sa nu se reintoarca otita, mai ales ca santem patiti de 3 ori!
0
18-03-2013, ora 09:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. antibbioticul e sufucuent
restul tratamentului local pentru nas si incalzit urechiel se face 10 zile
0
18-03-2013, ora 13:52
Anna75
Nu este medic/terapeut
Anna75
Tocmai ne-am intors de la ultima sedinta de aerosoli (5 in total). Din pacate medicul nu a fost azi sa-l intreb daca e necesar sa mai facem cateva sedinte.abia joi il gasim. asa ca va cer dvs...din nou.parerea, daca trebuie mai multe sedinte.
Asistenta a auzit cum tuseste copilul si ne-a spus ca putea sa-i dea pt asta, in combinatie cu dexa, si Acc sau Fluimucil... din ce am mai citit pe forum, am vazut ce sa pot face si separat..intrebare e cate sedinte ar fi indicat??
va multumesc inca o data pentru raspunsuri!!
0
18-03-2013, ora 20:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cu dexa... nu se mai fac.
cu acc si prospan... nelimitat pana la vindecare
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • S-a descoperit mecanismul prin care febra la începutul sarcinii poate produce defecte cardiace și fizionomice la copil
  • Ce înseamnă febră mare și cum o gestionăm
  • Ce faci când febra nu cedează la tratamentul antitermic?
  • O altă cauză a febrei ar putea fi stresul
  • Febră și transpiraţii nocturne - cauze, diagnostic, tratament
  • O nouă tehnică pentru tratarea infecţiilor urechii medii
  •