cate kg trebuie sa aiba un bebe la 11 luni?

22-11-2011
romanfrasinica@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
romanfrasinica@yahoo.com
copilul meu are 11 lunii si este slab are 7 kg, de mancat mananca il alaptez, nu e bolnav are o energie mare. ce sai fac sa mai ia si el in greutate? va rog ajutati-ma!!!
4 comentarii
0
22-11-2011, ora 13:08
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
un copil isi tripleaza greutatea de la nastere la varsta de un an.il alaptezi, dar ceva diversificare ai facut??ce mai mananca?spune-ne mai multe...
0
23-11-2011, ora 01:30
annamry
Nu este medic/terapeut
annamry
Depinde si ce greutate a avut la nastere.In medie trebuie sa ia 800 gr pe luna pana pe la 6 luni.
Fetita mea avea 8 kg la 6 luni, iar acum la 10 luni are 10, 530.
Medicul ce spune?
Eu nu am alaptat-o pe fetita mea, iar de la 5 luni si jumatate am inceput diversificarea.Acum la 10 luni are doar doua mese de lapte pe zi, restul mancare solida.
Daca spui ca nu este bolnavior inseamna ca i-ai facut si ceva analize, iar daca ele au iesit ok, inseamna ca asta este ritmul lui de ingrasare.Fiind si foarte activ la aceasta varsta nu se mai depune mult, in medie 200-300 gr pe luna.
Ex de meniu pe o zi la noi :
10.00 - 250 ml lapte
14.00- 250-280 supa crema de legume + carne curcan/vita/galbenus de ou
18.00 - iaurt 150 gr + banana/para/alt fruct
22-23.00 - 250 ml lapte.

Intre mese ii mai dau fructe.

Mentionez ca fetita mea are greutate de 1 an si 3 luni acum.
0
23-11-2011, ora 13:21
romanfrasinica@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
romanfrasinica@yahoo.com
medicul mia sp k e bine copilul nu are nimik, sai dau cereale si un sirop de pofta de mancare pikovit dar tot nu ia in greutate. iam facut analizele sunt bune. lam nascut de 3kg. ii dau si mancare orce mananca
0
23-11-2011, ora 20:11
annamry
Nu este medic/terapeut
annamry
Pai atunci nu-ti mai face griji si asteapta sa vezi cum evolueaza.Este foarte important sa aiba un meniu echilibrat care sa-i aduca aportul zilnic necesar de proteine vitamine si tot ce mai are nevoie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Greutate bebeluș în funcție de vârstă - ce e normal și când trebuie să ne facem griji
  •