cat timp se administreaza calciul ca sa dea rezultate?

09-09-2009
alexia17
Nu este medic/terapeut
alexia17
buna...as avea si eu o nelamurire si nu reusesc sa ii dau de capat...imi cade foarte mult parul...mi-am facut analizele si mi-a iesit lipsa de calciu si de magneziu.am inceput cu vreo 20 de zile in urma sa iau calciumagneziu si zinc...dar nu prea vad rezultate.deja incep sa ma ingrijorez.cat timp trebuie sa iau aceste pastile pana sa vad un rezultat?
multumesc anticipat
4 comentarii
0
09-09-2009, ora 22:03
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Nu ai lipsa de calciu si magneziu si zinc in stomac ci in sange. Daca iti umpli burta cu aceste substante nu vei avea mai multe in sange ci mai multe doar in scaun si in intestine. Cu alte cuvinte le iei degeaba.

Iar zincul ( ca si seleniul) este un metal FOARTE toxic pt. organism si calciul si magneziul anorganic sunt la fel de daunatoare. Cine a invata pe oameni sa ia zinc si seleniu in doze mari nu doreste binele oamenilor.

Daca mananci calciu de pe pereti este la fel de folositor ca si cel din pastile.

De aceea nu ai nici un fel de rezultate pozitive, si nu etsi singura de aici !
Ba vei avea chiar rezultate negative daca continui sa ingurgitezi mai departe astfel de substante nenaturale si toxice caci corpul nu le poate elimina imediat si de la calciu si magneziu se creeaza tot felul de blocaje in corp.

Daca vrei sa ai minerale in sange trebuie sa le procuri in forma organica (din plante ) sau in forma homeopata. Problema nu este lipsa lor din mancare si imposibilitatea de a le asimila din mancare!

Caderea parului este influentata in bine mai ales de siliciu, care se afla numai in cereale integrale si anumite legume, dar poate avea cu totul alte cauze.

In general la orice om ajuta umatoarele remedii homeopate indiferent de boala pt. a regla asimilarea
de calcium, magneziu, siliciu si fier. (aceste remedii nu livreaza substantele care lipsesc ci regleaza numai asimilarea lor ! Substantele sunt insa prezente in alimente naturale).

Magnesium carbonicum CH9 (cate o granula la 2 zile pt. cateva saptamani (muschi, metabolism, nervi)
Ferrum phosphoricum CH9 cate o granula pe saptamana, la inceput 2. (articulatii, sange, nervi)
Silicea CH15 cate o granula pe saptamana, in prima saptamana 2. (articulatii, oase, ligamente, piele, par, eliminare toxine)
Calcarea carbonica CH15 (cate o granula pe saptamana, in primele 2 saptamani cate 2 -3 pe saptamana)

Un tub cu 80 de granule homeopate costa 6 lei.
Granulele se sug sub limba si nu se inghit. Se evita cofeina si iutelile, musetelul si menta.
Remediile nu se iau concomitent ci separat, la distanta cat mai mare una de alta, adica una marti una vineri, etc. Se gasesc la farmaciile homeopate HelpNet sau Dona in orasele mari.

Nu se exagereaza cu luarea lor si se mai face si pauza intre timp.

Schimbati-va alimentatia : in loc de paine alba cereale integrale si lasati cafeaua, sucurile cu acizi si conservantii, lapte cat mai putin sau deloc.

Informati-va despre homeopatie si altundeva (aici am pus multe linkuri utile)
si daca caderea parului nu se opreste cu remediile de mai sus consultati un medic homeopat.
0
09-09-2009, ora 22:08
alexia17
Nu este medic/terapeut
alexia17
problema e ca eu am consultat medicul dermatolog si mi-a spus clar sa iau la greu calciu si magneziu...si nu ma indop cu ele...iau doar cate o pastila pe zi...cat despre alimentatie, nu mananc deloc lactate pentru ca le urasc...in ultima vreme am inceput sa le folosesc fortat ca sa am calciu...
peste tot unde am intrabat, asa am fost sfatuita...acum primesc altceva
sincer nici nu mai stiu ce sa fac...prea multe pareri si nu stiu care e cea buna
oricum multumesc pentru efortul depus si pentru raspuns
0
09-09-2009, ora 22:44
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Pai te cred ca esti dezorientata, dar asta nu este vina mea. Insa poti sa iti dai seama usor cine are dreptate: daca tratamentul efectuat nu a dat nici un folos cum poate fi el bun ?
0
09-09-2009, ora 22:46
alexia17
Nu este medic/terapeut
alexia17
cred ca o sa ajung chelioasa...sincer m-am saturat de cat de multe am tot incercat...mi se pare exagerat sa imi cada de 2 luni incontinuu si sa nu se mai opreasca...
poate a mai patit cineva la fel ca mine...si imi poate zice care a fost cauza
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.