cat timp am la dispozitie pentru operatie?

26-03-2010
Andreww
Nu este medic/terapeut
Andreww
Buna ziua.
Am o fractura tip spirala de metacarpian 3 mana stanga, cu deplasare, care necesita interventie chirurgicala pentru fixarea osului cu 2 suruburi sau brose. Am fost vazut de mai multi doctori si inca nu sunt foarte hotarat ce tip de rezolvare a fracturii sa aleg, in sensul in care vreau sa imi recuperez 100% abilitatile (cant la pian). Nu mi-e frica de operatie, mi-e frica de repercursiuni si daca solutia aleasa este cea buna.
Au trecut deja 10 zile de la fractura, timp in care mi-a fost fixata o atela. La ce riscuri ma supun daca mai astept??? La cate zile dupa fractura (netratata corespunzator) pot aparea complicatii si care ar fi?
cu multe multumiri
3 comentarii
0
29-03-2010, ora 23:59
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Cred ca este cam tarziu pentrun interventie.
Trebuie sa fiti foarte atent cu imobilizarea (atela, etc), intrucat articulatiile metacarpo-falangiene "ingheata" definitiv, fara posibilitate de recuperare, dupa doar 3-4 saptamani de imobilizare.
Prin urmare, uneori este preferabil un calus vicios, dar cu o buna recuperare functionala, decat o fractura operata perfect, dar care lasa sechele functionale importante (limitarea severa a miscarilor).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
31-03-2010, ora 00:23
Andreww
Nu este medic/terapeut
Andreww
Multumesc mult pentru raspuns.
Intre timp am fost operat (in a zecea zi dupa fractura) si totul a decurs foarte bine. Am vazut si radiografia dupa interventie si in afara de doua surubele parca nu a fost nimic acolo fracturat.
Daca e vorba doar de refacerea osului fara ca tendoanele sa fi fost afectate, de ce spuneti ca "ingheata" definitiv?
Sa inteleg ca orice ar fi, daca mana este imobilizata o luna de zile intr-o atela, dupa aceasta perioada este imposibila recupererea miscarii degetelor?
Dupa cat timp incepe sa se depuna calusul si ce face (alimentatie bogata in calciu?) ca el sa se fixeze cat mai repede?
Banuiesc ca surubelele o sa stea acolo cateva luni, se mai pot ele scoate daca se depune calus peste ele?
Va multumesc anticipat ptr raspuns.
0
31-03-2010, ora 00:28
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Din intrebarile mentionate, una singura necesita atentie: articulatia metacarpo-falangiana "ingheata" foarte repede, motiv pentru care este necesara kinetoterapie precoce si sustinuta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul