cat se sta cu ghips?

26-03-2010
adialex
Nu este medic/terapeut
adialex
de 3 saptamani am ghips ptr fractura maleola peroniera stanga, fara deplasare; dupa aceste 3 saptamani, medicul mi-a zis sa merg sa scot ghipsul, cu toate ca initial trebuia sa stau 4 saptamani, dansul a zis ca nu-i problema daca se scoata mai repede;
va intreb, este normal sa se stea doar 3 saptamani? care este perioada minima de imobilizare cu ghips? exista vreun risc daca se scoate ghipsul mai repede?
mentionez ca piciorul nu il mai simt, , umflat cand il las in jos, si nici nu mai doare

Va multumesc
12 comentarii
0
29-03-2010, ora 00:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Tipul si perioada imobilizarii, ca si tratamentul post-imobilizare depind de tipul anatomo-patologic al fracturii initiale.
Pentru ca exista cateva sute de variante de fracturi bimaleolare, raspunsul poate fi dat doar dupa studiul intregului dosar radiologic.
Daca veti merge mai repede decat trebuie, riscati deplasarea fracturii.
Tendinta moderna este de a trece la o imobilizare relativa a fracturilor maleolare fibulare prin supinatie-rotatie externa (dupa clasificarea Lauge-Hansen), urmata de recuperare rapida.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
29-03-2010, ora 20:55
adialex
Nu este medic/terapeut
adialex
va multumesc foarte mult pentru raspunsul dumneavoastra; am fost azi la medic, mi-a scos ghipsul, a zis ca pare refacut piciorul, si sa incep sa merg treptat; problema este ca ma doare destul de tare, si este umflat; mi-a recomandat o glezniera, si mult curaj, pt ca mi-e teama sa calc in picior; puteti sa imi explicati ce inseamna , , imobilizare relativa a fracturilor maleolare fibulare prin supinatie-rotatie externa (dupa clasificarea Lauge-Hansen), urmata de recuperare rapida?
cam in cat timp ar trebui sa treaca durerea si umflatura?

va multumesc anticipat
0
30-03-2010, ora 00:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Voiam doar sa va precizez ca exista o varietate de fracturi maleolare (maleolare fibulare prin supinatie-rotatie externa) care se trateaza cu minimum de imobilizare si cu mers precoce.
In rest, celelalte tipuri de fracturi necesita imobilizare gipsata, controale periodice si reevaluare periodica precisa,
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
25-03-2012, ora 13:24
tiby20
Nu este medic/terapeut
tiby20
am obserat ca nu prea raspundeti la intrebarile puse de utilizatori, cam rasoundeti la ceea ce va comvine domnule doctor... si eu v.am pus niste intrebari pe alta pagina si am fost lafel de nelamurit cum am fost si la urgenta si la control... ar trebuii sa dati niste raspunsuri pe intelesul tuturor... e intereseaza mai mult raspunsurile la intrebarile noastre decat de cate feluri este o fractura... eu unul sunt total dezamagit de raspunsurile primite... cu toate ca platim atatia bani pentru un consult si pentr asigurarile de sanatate suntem nu suntem lamuriti...
0
25-03-2012, ora 13:32
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
V-am explicat foarte clar si punctual: fratura colului talusului este una extrem de grava, urmata de mari complicatii.
Se trateaza in imensa majoritate a cazurilor chirurgical, fiind o fractura instabila si generatoare de necroza a corpului talusului si de artroza post-traumatica precoce.
Atitudinea terapeutica actuala optima este urmarea studiului atent si competent al Computer-tomograf-ului.
Nu stiu ce raspuns mai precis si mai punctual decat acesta doriti.
Eu ma straduiesc sa va informez, insa exista milioane de tipuri de fracturi, avand tratamente si prognostice complet diferite. Fara cunoasterea precisa a situatiei clinice si imagistice nu pot sfatui pacientul daca sa mentina tratamentul conservator sau sa se opereze, sa evite sprijinul sau sa calce pe picior etc. Vi se par lucruri derizorii, insa sunt elemente de importanta capitala, si orice eroare infima transforma un om intr-un infirm pentru tot restul vietii..
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
13-05-2012, ora 22:40
xerxes95
Nu este medic/terapeut
xerxes95
domnule doctor.am un deget stramb de la mana(cel mic).daca fac operatie de indreptare a lui, cat timp trebuie tinut in ghips?multumesc anticipat!
0
04-01-2013, ora 12:37
sev7
Nu este medic/terapeut
sev7
Buna ziua
In data de 22.12.2012, in urma unei cazaturi pe gheata, am fost diagnosticat cu FRACTURA MALEOLA PERONIERA STINGA FARA DEPLASARE. S-a procedat de catre medicul ortoped din Ploiesti la Imobilizarea piciorului in ghips pina la genunchi, tratament 14 zile cu AFLAMIL 100mg si 30 de zile anticoagulant. Inca din a 8/9 zi piciorul s-a desumflat complet, fara dureri, FARA SA MA SPRIJIN IN PICIOR. Imobilizarea in ghips se va face pentru 45 de zile.
Intrebarea mea pentru dvs este urmtoarea:
Avind in vedre faptul ca in acest moment piciorul este 'desumflat complet', ghipsul a deveni o idee cam larg. Si aici ma refer la partea sa superioara, inspre genunchi. Partea inferioara, spre glezna este in continuare destul de fixa in jurul piciorului ( foarte putina lejeritate ). ESTE NECESARA REPUNEREA UNUI GHIPS MAI STRINS SAU NU !!? Mentionez ca 99% din timp stau cu piciorul ridicat pe un fotoliu sau in pat, FARA SA MA SPRIJIN IN EL.

Apreciez raspunsurile dvs precum si interesul pe care il manifestati vis a vis de intrebarile ( pertinente sau nu ) ale pacientilor. De cele mai multe ori raspunsurile dvs pot constituii un factor de moral exceptional!

o zi cit mai buna

Catalin alias sev7
0
06-01-2013, ora 09:16
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cata vreme nu va sprijiniti pe picior si nu este vorba despre o fractura potential instabila, schimbarea gipsului este impusa numai de disconfortul D-voastra: daca va jeneaza, puteti schimba gipsul.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
07-01-2013, ora 11:22
sev7
Nu este medic/terapeut
sev7
Multumesc mult pentru raspuns.
L-am lasat asa, neschimbat. Exact aceleasi aspecte mi-au fost expuse si de ortoped in momentul in care am fost la consult!

Va doresc o saptamana excelenta!
0
25-01-2013, ora 10:00
sev7
Nu este medic/terapeut
sev7
Buna ziua
Revin cu o intrebare multumindu-va din nou pentru timpul dvs si pentru raspunsul prompt.
Dupa 33 de zile am revenit la medicul curant ( ortoped in Ploiesti) pentru un consult. Am refacut radiografii si mi s-a pus in continuare ( pentru alte 2 saptamani) un nou ghips, mai scurt urmid ca apoi sa il scoata definitiv.
Pe radiografie mi s-a spus ca a inceput sa se vada ' un mic norisor ' ceea ce inseamna ca a inceput sa se depuna calus. Intrebarea mea este...In cit timp se depunde calusul suficient penntru a putea sa reincep sa calc pe picior!?
Ca si tratament acum iau CALCIU LACTIC..
Ar trebui sa mai iau un supliment!?? ceva naturist!? sau este suficient!?
Va Intreb deoarece venind spre casa ( eu sint din Curtea de Arges) imi tot venea in cap aceasta intrebare.
OARE ESTE SUFICIENT TIMP CA IN 12/14 ZILE, CIT MAI RAMIN PINA LA SCOATEREA GHIPSULUI, SA SE FORMEZE SUFICIENT CALUS CIT SA POT SA MA SPRIJIN (TREPTAT) IN PICIOR!?!?

PS: çe este aceea o fractura potential instabila!!?!

Multumesc mult pentru raspuns
cu consideratie
Catalin
0
29-08-2014, ora 11:14
AI
Nu este medic/terapeut
AI
Buna ziua.Eu am cazut la fotbal jos si mi-au pus medicii piciorul in gips.Am deja 2 zile de cind am gipsul pe picior, dar tot inca ma doare loul unde a crapat osul si nu pot gasi o pozitie favorabila care sa nu ma doara piciorul.este normal ca inca sa ma doara?cit timp voi mai avea aceasta durere?sex:masculin virsta:19 ani 80 kg
0
29-08-2014, ora 16:31
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Depinde de localizarea anatomica si de tipul anatomo-patologic al fracturii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.