cat dureaza tratamentul de canal?

31-01-2011
abcynthia
Nu este medic/terapeut
abcynthia
buna seara, am o infectie la un premolar si merg la un medic pentru tratamente de canal. Problema mea este ca merg de aproape o luna si as vrea sa stiu daca este firesc ca infectia sa nu se duca, din cate am mai citit se intampla sa fie nevoie de multe sedinte iar medicul ma asigura ca nu am probleme grave. Intrebarea este, din experienta dv, cam cat dureaza aceste tratamente?

O alta problema este ca imediat dupa tratament, cam a doua sau a treia zi dupa o sedinta, se formeaza un abces gingival si erupe, ma rog si eu il fortez un pic sa erupa: gresesc ca fortez eliminarea puroiului? dupa aceea zona arata mai bine apoi merg iar la medic si povestea se repeta. este firesc?

O a treia intrebare pe aceasta tema: apa de gura corsodyl este indicata pentru tratarea gingiei respective?
La ultima sedinta am fost trimisa sa refac radiografia dar am zis sa astept pana cu o zi doua inainte de urmatoarea programare ca sa fie relevanta, ideea e ca intre timp iar s a format fistula aceea, iar am scos eu cu mana mea puroiul de acolo (evident in conditii normale de igiena) si nu stiu de ce e medicul meu asa optimist, ca mie mi se pare ca nu s-a reparat nimic :)) precizez ca sunt si putin ipohondra :D

Multumesc anticipat!
2 comentarii
0
31-01-2011, ora 01:14
abcynthia
Nu este medic/terapeut
abcynthia
Mentionez ca nu iau deloc antibiotice.
0
31-01-2011, ora 17:26
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Faptul ca a aparut fistula pe gingie, inseamna ca infectia a trecut de varful radacinii. In functie de dimensiunea procesului infectios (care se vede pe radiografie) exista varianta de tratament cu laser pentru eliminarea pungii de puroi sau rezectie apicala(o interventie chirurgicala prin care se taie varful radacinii afectate, se chiureteaza tot procesul infectios si se plombeaza radacinile si ulterior si dintele). Tratamentele de canal nu prea dau rezultate de eliminare totala a infectiei si oricum sunt de lunga durata. Depinde, repet, de dimensiunea procesului infectios. In privinta apei de gura, ea este utila in prevenirea sau tratarea inflamatiilor gingivale, dar in cazul fistulei, aceasta nu se rezolva cu apa de gura pentru ca nu este o problema a gingiei ci este cauzata de puroiul de la dinte, deci trebuie rezolvata cauza pentru a scapa de fistula
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul