cat dureaza recuperarea dupa un infarct de miocard acut?

16-12-2009
laura1984
Nu este medic/terapeut
laura1984
Mama mea a suferit pe 28 noiembrie un infarct miocardic acut, cu fibrilatie ventriculara. Acum are un stent pe una dintre artere, si de o saptamana este acasa. Problema este ca din cand in cand acuza stari de disconfort: isi simte inima batand in urechi, ii este frig, o stare de slabiciune generala. Nu are dureri in piept si nu face efort. Vreau sa va intreb daca sunt normale aceste stari, sau daca trebuie sa ne alarmam. Cat dureaza in medie perioada de recuperare intr-un asemenea caz? La ce simptome trebuie sa intram in panica?
Va multumesc din inima
2 comentarii
0
17-12-2009, ora 17:42
csutea
Nu este medic/terapeut
csutea
eu iti sugerez sa vorbesti cu medicul !Si tatal meu a facut un IMA mare, si are 2 stenturi si de curand a avut stare de moleseala .am fost la spital si din cauza unui medicament ii scazuse f tare pulsul =bradicardie, tromb intracardiac...
deci, sfatul meu este sa mergeti la spital sa ii faca un ekg. bataile inimii, dar rapide, in urechi poate fi tahicardie ! starile de moleseala si oboseala trebuie spuse medicului cat mai curand!
sanatate!
0
17-12-2009, ora 20:57
laura1984
Nu este medic/terapeut
laura1984
Va multumesc mult. Ne-a si prins Craciunul si tpoata lumea e in vacanta... dar o vom rezolva cat de curand. Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.