ROmedic a implinit 10 ani ROmedic a implinit 10 ani
Forum medical - întrebări și răspunsuri medicale
Vizitarea site-ului implică acceptarea cookies-urilor. Citește mai multe
Forum medical Regulament Colaborare - răspunsuri

cat de grava este hepatita C?

12-10-2010, ora 13:52
Mama a aflat astazi, intamplator, ca are hepatita C.
De 20 de nai, stia ca are hepatita B, acum insa a aflat ca are C.
Este mereu obosita, si are si probleme cu inima.
Este chiar asa o boala grava?
Ma poate ajuta cineva cu mai multe informatii?

Multumesc anticipat.
Multa sanatate.
3 comentarii
12-10-2010, ora 23:24
Autor: mdia
1.DEpinde , cati ani are mama ta?
2. Si-a tratat hepatita B?
3.A tinut regim - in sensul evitarea grasimi, prajeli , alcool , fumat, etc.
4.Este o boala grava , dar cu care se poate trai , petru ca se agraveaza lent ficatul, dar depinde de stilul de viata , de stadiul in care se afla boala , ficatul , tinand cont ca a avut si b-ul.

Eu am 23 de ani si o am de la 15 ani si sunt ok , chit ca de-abea acum m-am trezit sa o tratez cu adevarat.

Nu te panica , ca o sa fie bine. Sanatate
17-10-2010, ora 20:59
1.Are 50 de ani.
2.Nu si-a tratat prea bine hepatita B, nu a tinut regim si a facutf mult efort fizic.( nu fumeaza, dar nu a tinut regim alimentar)
Si eu am incercat sa o incurajez, mai ales vazand mesajul tau( merci mult de incurajare).
Saptamana asta va merge sa repete analizele, deja incepe sa se gandeasca la regim.
Sper sa fie ok.
10-11-2010, ora 13:52
Autor: Silvia-2
Hepatita C trebuie, neaparat, tratata, dar cu Interferon si Ribavirina! Este o boala "tacuta", dar virusii actioneaza in fibrozarea ficatului, ducand la ciroza si chiar cancer! Deci trebuie sa mearga la un dr. gastro, sa faca analizele (markeri, viremie, punctie) si sa intocmeasca dosarul pt. aprobarea tratamentului, care dureaza destul:1....1,5 ani. Citeste mai multe pe:hepatita-c.gatworks.net
Adaugă un comentariu / răspuns

04-07-2014, ora 13:05
Ați urmat un tratament cu antibiotice sau acuzați dureri abdominale, diaree, constipație, balonare?
Zir-Fos este cel mai performant produs de refacere a florei intestinale și reglează toate tulburările tranzitului intestinal, fiind singurul produs farmaceutic cu rezultate benefice atât în ameliorarea constipației, cât și în tratarea diareei, odată cu alte probleme specifice disconfortului abdominal. Aflați mai multe.