casnicia mea... un sfat: cum as putea sa-mi impac sotia | Forumul Medical ROmedic

casnicia mea... un sfat: cum as putea sa-mi impac sotia

26-02-2013
istra
Nu este medic/terapeut
istra
buna,

incerc sa prezint problema mea in speranta de a primi niste raspunsuri de la oameni care au mai trecut prin asa ceva sau un eventual sfat cum as putea proceda sa-mi impac sotia.
sunt casatorit din 2009 nu avem copii iar sotia m-a anuntat de doua zile ca ar vrea sa ne despartim. tin sa precizez din start ca nu este cazul de infidelitate sau violenta in relatia noastra.
situatia este putin mai complicata din cauza ca in urma cu doi ani au reaparut niste probleme de sanatate mai vechi pe care le aveam. cam in aceles moment am decis sa ne stabilim in alta tara, sotia mea avand o oferta buna de servici. la cateva luni am demisionat si eu din serviciul ce il veam in tara si am urmat-o in starinatate multumit ca voi putea beneficia poate si de un tratament mai bun al afectiunii de care sufar.
problema medicala provine dint-un accident mai vechi in urma caruia am ramas cu mari probleme ligamentare in zona cervicala undeva imediat sub cap.
dupa stabilirea in strainatate am trecut printr-o perioada de acomodare si de aducere a lucrurilor pe care le detineam in apartamentul cel nou. din cauza efortului afectiunea mea s-a agravat, am inceput investigatiile in clinicile de aici pentru a putea depista mai exact cauza afectiunii mele si aunui eventual tratament. a urmat un lung sir de vizite la doctori fara succes. mi se spunea mereu ca problema mea nu poate avea o rezolvare imediata, ca o operatie in zona afectata este foarte riscanta si nu poate aduce nimic bun pe termen lung. totusi situatia devene tot mai rea, am incercat sa lucrez cate ceva de acasa, cam 2-3 ore pe zi. imi era foarte greu sa cred ca date fiind problemele as putea rezista 9-10ore pe zi la serviciu in fata calculatorului.
Anul trecut in vara am incercat o noua terapie de data aceasta o terapie alternativa de repozitonare a primei vertebre care dupa spusele medicului respectiv era cumva blocata intr-o pozitie anormala. Desi parea ca as fi pe drumul cel bun aceasta terapie mi-a facut mai mult rau. a urmat spre sfarsitul anului 2012 o serie de perioade in care m-am simtit foarte rau desi in continuare doctorii spuneau cam acelasi lucru, afectiunea nu este operabila. o data cu aceasta inrautatire a starii de sanatate si rabdarea sotiei a inceput sa slabeasca. a inceput chiar sa-si puna intrebari daca nu cumva sufar si de probleme psihologce.nu neg ca as putea avea si ceva probleme psihologice dupa o afectiune de asa lunga durata fara rezolvare dar totusi problema de baza nu este una psihologca. toti doctori spun acelasi lucru: exista o afectiune cervicala care creaza toate aceste probleme dar care nu necesita o operatie asa de riscanta ca introducerea unor suruburi in primele doua vertebre si ar trebui sa continui cu tratamentul conservativ.
asta am incercat in continuaredar situatia se inrautateste continuu. sotia a inceput sa-si piarda increderea in mine si rabdarea spunand ca totul se invarte in jurul problemei mele. In tot acest timp m-am zbatut si ma zbat in continuare sa fac cat de mult pot pentru a salva casnicia sa incerc sa avem o viata normala chiar daca ma confruntcu dureri zilnice. Momentele tensionate si discutiile in contradictoriu sunt tot mai dese in ultima perioada si coincid cu inrautatirea starii de sanatate care s-a intamplat in ultima jumatate de an.
Sotia considera ca nu fac destul pentru casnicia asta si caut mai mult sa-mi creez alte probleme de sanatate si sa gasesc alte tratamente, ea chiar nu vrea sa inteleaga ca inrautatirea este reala chiar daca doctori au inceput intre timp sa se intrebe daca nu ar fi deja necesara o operatie.
Dupa cum ziceam m-a anuntat ca ar vrea sa-si refaca viata si ca ar trebui sa ne despartim.
Sunt intr-o situtie foarte grea ca va trebui sa ma intorc in tara unde sa incerc sa-mi castig cumva existenta.
Sunt sigur ca ea inca tine la mine dar nu vrea sa creada ca as putea asa mari probleme fara mari optiuni de tratament si din cauza asta considera ca am dezamagit-o si nu credea ca pot fi asa slab dupa spusele ei. Ba chiar gaseste tot felul de discutii din trecut care cred ca exista in toate relatiile sau nepotriviri de idei ca argumente pentru despartire.
Momentat depind de sotia mea din toate punctele de vedere, o situatie pe care nu am agreat-o de la inceput dar am tot sperat la mai bine din punct de vedere al sanatatii.
As vrea sa pot face ceva sa ii recastig increderea si sa o fac sa inteleaga ca daca as gasi o terapie buna as putea avea o viata normala dar ea repeta mereu ca e tarziu si ca trebuia sa fac mai mult pina acum.

ce ati putea sa-mi recomandati?
6 comentarii
0
26-02-2013, ora 11:59
Psiholog Otvos Monika
Psihologie, Brasov
Psiholog Otvos Monika
Ce si-ar dori mai concret sotia ta de la aceasta casnicie? Care sunt lucrurile care s-au schimbat de cand ai aceasta afectiune? Din ce ne scrii inteleg ca ea nu mai suporta tensiunea creata in familie de afectiunea ta si de faptul ca nu poti lucra... poate ne poti spune si cum se numeste aceasta afectiune.
0
26-02-2013, ora 12:40
istra
Nu este medic/terapeut
istra
afectiunea mea areun nume de generic de instabilitate ligamentara c1 c2. c1 c2 sunt primele doua vertebre de sub cap.
doctori spun ca zona respectiva abunda de receptori nervosi care transmit in cazul meu informatii gresite la creier referitoare la pozitia capului din cauza miscarilor anormale din articulatiile respective. am tot timpul senzatie de instabilitate a capului care duce la contractia involuntara a muschilor cervicali ca reactie. este un lant vicios care creaza probleme din ce in ce mai mari.

sotia isi doreste ce imi doresc si eu, o viata normala de familie, o casa, copii, dar deocamdata nu putem avea.
in ce priveste cumpararea unui apartament/case situatia este putin mai complicata din cauza preturilor crescute in tara unde locuim. incerc sa o fac sa inteleaga ca majoritatea celor veniti aici nu-si permit o casa dupa doi ani de sedere.
cunoastem in zona mai multe familii de romani care au toti vechime mai mare de zece ani in zona si toti locuiesc cu chirie. deci lipsa unei case nu se datoreaza neaparat problemei mele.
la lipsa copiilor probabil ca a contribuit si afectiunea mea in ultimii doi ani. consider ca un copil are nevoie de atentie maxima, de stabilitate familiala, iar eu in momentul asta trebuie sa-mi rezolv problema de sanatate si apoi cea a serviciului.
in acesti doi ani de cand ma confrunt cu problema cred ca a scazut incredere unul in celalalt, sotia zice ca o dezamagesc ca nu pot sa fac mai mult. pe de alta parte sotia se invarte la servici intr-un mediu diferit de ce gasea in romania. interactioneaza cu oameni cu conditi sociale mult mai bune cu alt stil de viata la care cred ca ea tanjeste. deocamdata eu nu pot sa-i ofer acel standard. mai mult si eu negasind o rezolvare imediata a afectiunii am cazut intr-o stare de deznadejde din care nu prea vad cum as putea iesi fara un tratament care sa dea rezultate.
0
26-02-2013, ora 16:30
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
am inteles ca tu LUCRAI in tara noastra si ca ti-ai lasat serviciul pt ceva.in alta tara.,
iar sotia ta avea iata de acum 2 ani...o oferta mai buna?!?
ok..pana aici.
1.NU pune la suflet ce-ti voi scrie DAR, sigur nu te mai iubeste...si asta CRED-demult...
2. o fii vreo "materialista"si cum bine precizezi.se-nvarte printre oameni "cu conditi sociale mult mai bune cu alt stil de viata la care cred ca ea tanjeste"...
3.NU problemele tale de sanatate o "deranjeaza", NU faptul ca nu lucrezi (ma gandesc ca EA o fii si bine platita.)ci faptul ca, iata, o "alta persoana a intervenit in viata ei"..banuiesc.
CE iti propun?
- las-o sa vezi CE va face...,
- intoarce-te in tara,
- rezolva-ti problema de sanatate
- angajeaza-te
p.s.
si romancele noastre sunt bune si frumoase
- NU se termina viata la sotia ta...
- vei gasi o fata si pt tine
iti doresc sanatate,
si sa tii se indeplineasca toate dorintele!
0
26-02-2013, ora 17:01
istra
Nu este medic/terapeut
istra
poate nu am fost destul de clar inteles.
sotia mea a primit o oferta de serviciu in strainatate pe care a acceptat-o dupa ce am discutat impreuna si am decis sa plecam. asta se inatmpla acum doi ani.
la doua luni dupa decizia luata am demisionat si eu si am urmat-o. deci ne-am mutat pot spune impreuna in strainatate.
ghinionul a facut ca problemele de sanatate sa apara exact in acelasi moment. intr-un fel mi-a parut bine ca s-a intamplat sa plecam crezand ca o sa gasesc o rezolvare si la problemele medicale intr-o tara mai dezvoltata.
dar pina acum din pacate nu am reusit.

nu cred ca are pe nimeni ca locuim in acceasi casa. nu o pot banui de asa ceva si nu o cred capabila.
m-a ajutat foarte mult in acesti doi ani si a si suferit stiind ca sunt afectat de boala asta.
probabil ca pur si simplu s-a saturat acum dupa doi ani de incercari de gasire a unei solutii.
0
26-02-2013, ora 18:35
Psiholog Otvos Monika
Psihologie, Brasov
Psiholog Otvos Monika
Este evident ca sotia ta este dezamagita, nu ati reusit sa va realizati financiar din cauza ca aveti un singur salariu, iar problema de a avea un copil nu poate fi pusa acum. Sotia ta este nevoita sa iti ofere suport emotional, sa se conformeze cu limitele din prezent si in acelasi timp sa dea randament la serviciu. Ce poti tu face acum este sa fii foarte intelegator cu ea. Nimeni nu este vinovat pentru ce se intampla si este normal sa apara lucruri neprevazute. Da-i voie sa se descarce din cand in cand si eventual indrum-o sa apeleze la cineva pentru a descarca aceste emotii si care sa va ajute sa comunicati mai eficient.
0
26-02-2013, ora 18:35
Psiholog Otvos Monika
Psihologie, Brasov
Psiholog Otvos Monika
Daca nu va permiteti asta, atunci ajut-o sa isi indeplineasca alte dorinte pe care ea le are, aflati impreuna ce vise are, ce nevoi are, sa isi creeze astfel o ancora in prezent, care sa o mentina in relatie.
Din pacate educatia noastra este bazata pe ideea de familie paternala, asadar este dificil pentru o femeie sa accepte ca (pentru un timp) ea trebuie sa fie stalpul familiei.
Cauta sa faci in casa lucruri care sa ii dovedeasca faptul ca ii esti util si iti doresti sa o ajuti si poate gasesti oportunitatea de a te angaja pentru mai mult de 2-3 ore.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul