carnita glanda salivara.poate paranoia

20-06-2009
rusuclaudiu1988
Nu este medic/terapeut
rusuclaudiu1988
Buna ziua...in ultimul timp am resimtit o usoara jena sub barbie, in zona glandelor salivare...natural am considerat ca poate fi vorba de o inflamare a glandelor salivare...uitandu-ma mai bine, am vazut, sub limba, in laterala dreapta, exact lnga canalul glandei salivare (nu de sub limba in spatele dintilor de pe mandibula, ci langa limba) o carnita, cam cum sa zic, k o momita de pe gat...e colorata la fel ca restul gurii, si e posibil sa o fi avut dinainte... oricum si partea aceea de sub limba pana la cealaltra glanda salivara e un pic mai umflata, dar se numeste asimetrei asta, nu?...21 de ani, fumator de 2 ani, medie 7-8 tigari zi, exclus alcoolul, in rest o viata si o dieta destul de echilibrata. E cazul sa imi fac griji?La nevoie pot trimite vreo doua poze pt clarificare? va multumesc anticipat si rog scuzati deranjul... Numai bine, Claudiu
12 comentarii
0
20-06-2009, ora 21:24
rusuclaudiu1988
Nu este medic/terapeut
rusuclaudiu1988
P.S. jena aceea poate sa fie de la prea mult Ca sau Mg, din eurovita?iau de vreo luna pt k mi se zbatuse pleoapa...Referitor la acea carnita, e un pic alungita si cu un vas de sange pe ea, dar repet, fara vreo culoare diferita de cea din restul zonei sublinguale iar vasul de sange arata exact ca orice alt vas de sange vizibil de pe mucoasa bucala.multumesc anticipat
0
21-06-2009, ora 22:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
orice stomatolog sau ORl.ist ar putea sa.ti zica ce este!
-
0
02-07-2009, ora 23:44
bebetzica
Nu este medic/terapeut
bebetzica
am si eu o intrebare pentru domnul doctor..am o momita..asa o numesc eu nu stiu daca in termeni medicali are o alta denumire..o carnita mica, cat urechea acului, pe mamelon..probabil de la soare a aparut..si ieri s-a desprins putin..mi-e teama sa nu patesc ceva..nu ma doare, nu sangereaza, doar ca mi-am dat seama ca s-a desprins ptr ca nu mai era lipita de piele..ce as putea sa fac.nu as vrea sa devin ipohondra si ptr fiecare mica problema sa ma duc la doctor :(...ar putea sa fie periculos?am dat-o cu tinctura de iod si cu baneocin praf sa nu se infecteze.multumesc..astept un raspuns.
0
03-07-2009, ora 18:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca este cazul sa te vada un medic Dermatolog.
sunt diverse feluri de papiloame sau alceva.. si numai medicul dermatolog poatesa.ti spuna care trebue scoase si care nu!
0
04-01-2010, ora 14:21
euea
Nu este medic/terapeut
euea
Buna ziua si La Multi Ani...!!!

am o umflatura, la glanda parotida, stanga, sub ureche. Este de peste un an si jumatate. Am inteles ca se rezolva doar chirurgical, prin scoaterea ei. Se poate face si prin desfundare sau alte metode? Ma gandesc ca fiecare organ este acolo cu un scop si nu as vrea sa o scot. Imi e sa nu dau in alte complicatii mai tarziu. Imi puteti spune la ce sa ma astept? Sunt programat la internare si operatie pe data de 11. Ianuarie. 2010, adica peste o saptamana...:(((

Multumesc,

La Multi Ani...!!!
0
05-01-2010, ora 08:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu trebue sa te astepti la nimic rau !
se spune ca gandurile se materializeaza..
asa ca aveti grija ce va doriti.
va ganditi numai la bine, aveti incredere in medicul care va opereaza. daca este o formatiune mica, buine delimitata.. NU se scoate toata glanda parotida.. asa ca functia ei nu o sa fie afectata!
0
03-02-2010, ora 17:47
Nutza_a
Nu este medic/terapeut
Nutza_a
Buna seara..Sunt o fata de 15 si am probleme cu glandele, cind racesc putin mi se ridica febra si mi se umfla foarte tare ca nici nu pot minca...ce as putea facea?la ce medic as putea sa ma adresez??shi as vrea sa stiu daca e bine sa ma operez sau nu???pentruca nu mai suport durerea pe care o am din cauza lor, e o durere foarte insuportabila ca ma doare si capul din cauza lor..si e asa de mare ca ma aduce la plins..Va rog foarte mult ajutatima...Va multumesc foarte mult!!
0
03-02-2010, ora 20:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue neaparat sa te operezi !
1. pentru ca o sa sacapi de aceste amigdalite repetate
2.Pentru ca o sa previi niste complicatii care pot surveni de la amigdalite
3. pentru ca o sa poti sa fii o Mamica sanatoasa si n.o sa mai faci amigdalite in timpul sarcinii cu riscuri mari pentru tine si copil.
sper ca te.am convins.. mergi cu parintiila ORL si te opereaza !
0
03-02-2010, ora 22:10
Nutza_a
Nu este medic/terapeut
Nutza_a
Eu vreau sa ma operez ca nu mai suport acele dureri..am urmat o gramada de tratamente si nu ma ajuta cu nimik..parca imi rautateste situatie ca de fiecare daca cind ma dor ma dor din ce in ce mai tare..Dar majoritaea imi spun ca daca faci operatie apui e mai rau.Spunetimi va rog da ele dau probleme la nas si la tensiune???ca foarte des imi curge singe din nas de la nimika toata..
0
19-05-2011, ora 11:48
GABI43
Nu este medic/terapeut
GABI43
Stimate domnule doctor, am intrebat si in stanga si in drepta
si nu am primit nici un raspuns
am fost diagnosticata cu un nodul de 1.2cm este la exterior pozitionat in zona gatului, mi s-a spus ca trebuie sa fac neaparat operatie, dumneavostra ce-mi recomandati?
exista riscuri dupa operatie, , , de ex semipareza?
0
22-07-2012, ora 14:00
ramoooo
Nu este medic/terapeut
ramoooo
d-nu Flueraru va rog din suflet sa ma ajutati si pe mine.de cateva zile am limba extrem de alba si un miros neplalacut in gura.asera am scos limba tare si mam iutat in gat cu o lanterna sa vad ce e in neregula si am observat asa:deci in capatul limbii, dreapta si stanga sunt amigdalele sus e omuletul si josss, dupa limba ca si cum as merge pe gat in jos e o carnita lata de roza, culoarea pielii.ce poate sa fie, mentionez ca se vede doar cu lanterna si daca scot limba afara tare tare de tot.oare e normal sau nu, ce credeti?va rog ajutatima ca nu mai pot, sunt disperata, (28ani)
0
22-07-2012, ora 22:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se numeste Epiglota
face parte din anatomia normala a omului
cat despre limba.. ai o problema gastrica si e cazul de regim / si consult la gastrologie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Luarea în greutate după renunțarea la fumat
  • 1 din 10 supraviețuitori ai cancerului continuă să fumeze după diagnostic
  • O strategie mai bună pentru campaniile antifumat
  • Fumătorii care consumă prea mult sodiu au risc mai mare de artrită reumatoidă
  • Mă voi îngrășa dacă mă las de fumat?
  • Fumătorii sunt de trei ori mai predispuși la durerile cronice
  • Fumatul deteriorează o parte vitală a creierului
  • Noduli la gât (noduli limfatici laterocervicali, noduli tiroidieni)
  •