carie sub plomba

28-07-2012
deya_9rbd
Nu este medic/terapeut
deya_9rbd
acum 2 ani mi s-au curatat 2 carii la dintii din fata dar pe langa plomba a ramas o zona inchisa la culoare. acea zona nu sa extins dar as vrea sa stiu daca nu cumva plomba a fost pusa paste carie...daca e posibil acest lucru sau e numai culoare dintelui din cauza ca a fost cariat. daca un dentist greseste si pune o plomba peste un dinte care nu a fost curata bine dintele nu ar trebui sa se umfle?.. dintele nu ma durut deloc
3 comentarii
0
29-07-2012, ora 17:43
stomatologie.moderna
Identitate neconfirmată
stomatologie.moderna
Draga deya,
Acea zona inchisa pe langa plomba poate fi carie, poate fi din cauza ca materialul folosit pentru plomba este mai deschis decat culoarea dintelui si atunci tu percepi acea zona de trecere dintre dinte si material mult mai inchisa sau se poate ca plomba sa nu fie corect adaptata. De asemenea daca plomba nu este corect adaptata pe marginile ei se poate strange tartru care este inchis la culoare. Nu este neaaparat sa doara sau sa se umfle daca medicul nu a curatat bine si este posibil ca daca pe margini a mai ramas tesut cariat sa nu se extinda daca tu ai o igiena foarte buna si cureti foarte bine cu periuta acele locuri. De asemenea daca materialul folosit pentru plomba este unul ce elibereaza fluor e posibil sa opreasca caria in evolutie. Cel mai sigur mergi la medic sa se uite la acele plombe sa vada despre ce e vorba
0
31-07-2012, ora 12:03
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
"este posibil ca daca pe margini a mai ramas tesut cariat sa nu se extinda daca tu ai o igiena foarte buna si cureti foarte bine cu periuta acele locuri"
nu se admite ca langa o obturatie sa ramana tesut cariat, indiferent daca pacientul are o igiena buna sau nu.
mergi la dentist pentru evaluarea obturatiei respective si eventual refacerea ei daca intr-adevar este incorecta.
pe un dinte cu o plomba corect realizata cu materiale compozite ( de culoarea dintilor) nu se vede limita intre dinte si obturatie.
0
31-07-2012, ora 14:15
stomatologie.moderna
Identitate neconfirmată
stomatologie.moderna
Nu am spus ca se admite ci doar ca nu este neaaparat sa doara daca a mai ramas tesut afectat de carie. Si i-am spus ca daca igiena ei este foarte buna poate tine sub control acea carie si din aceasta cauza problemele nu au aparut pana acum. Desigur ca nu se accepta o obturatie incorect adaptata. eu doar i-am explicat pacientei ce se poate intampla in mai multe situatii nu am spus ca sunt deacord cu ele. Desigur ca acea obturatie trebuie schimbata daca nu este adaptata corect. Si cred ca si dvs. ati intalnit nenumarate obturatii la care se vedea limita din diferite motive, mai ales alegerea incorecta a culorii compozitului.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Respirația pe gură în timpul somnului ar putea crește riscul apariției cariilor dentare
  • Nanoparticulele pot ajuta la spargerea plăcii bacteriene și la prevenirea cariilor
  • Cariile de colet
  • Tehnica imagistică ce permite depistarea precoce a cariilor dentare
  • Vaccinul pentru prevenirea cariilor dentare
  • Pasta de dinți cu peptide pentru reducerea cariilor
  • O peptidă bioactivă poate ajuta la tratarea cariilor dentare
  •