caria dentara

22-06-2009
stefy.g
Nu este medic/terapeut
stefy.g
Acum un an ma durea o masea tare, era cariata am vrut sa merg sa o scot de durere dar un om batran ma chemat la el si mia aratat o planta ce semana cu o masea.Batranul a spus ca se numeste maselarita si am facut o inhalatie timp de 5-10 min, timp in care am stat cu gura deschisa . Dupa cele 10 min mi-a trecut durerea, dar am ramas foarte uimit cand mi-a aratat in castronul in care facusem inhalatia mici viermisori albi cu capul negru si rosii erau subtiri cat varful de ac si lungi de 1milimetru, in total 7 bucati.Am inceput sa rad cat de fericire ca imi trecuse maseaua si de ceia ce vedeam.Batranul a spus ca sant cariile dentare cei albi sant de suprafata iar cei putin rosii de sange sant din gingie.Acestia sant cei ce produc durerea. De atunci nu ma mai durut maseaua , dar am mai facut de cateva ori in acest tinp, preventiv dar au mai iesit putini . Ce parere aveti mai stie careva ?.As vrea sa stiu daca este adevarat ceia ce eu am putut vedea.
5 comentarii
0
23-06-2009, ora 11:35
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
si marmota.cred ca ati visat!
0
23-06-2009, ora 19:07
ella2009
Nu este medic/terapeut
ella2009
Subscriu.si marmotzika invelea ciocolata in staniol.!!!
0
24-06-2009, ora 20:58
stefy.g
Nu este medic/terapeut
stefy.g
Ma asteptam sa nu fiu crezut dar ce sant am mai facut si la atii inhalatie si au aparut si la ei depinde mai multi sau mai putini. Sora nasului e medic in italia nu credea si a facut si ea si i_au iesit 3 avea dantura mai buna .I-a luat in italia sai duca la un laborator a spus ca nu a auzit de asa ceva dar sant ..
0
25-06-2009, ora 00:07
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
k...fapul ca poate reduce durerea inseamna ca trateaza efectul pe termen scurt si nu trateaza cauza dar nu ai decat sa astepti sa se carieze toti dintii.apoi o sa vinzi masina ca sa te rezolvi.bafta multa.
0
10-02-2019, ora 16:07
Euridice
Nu este medic/terapeut
Euridice
Am văzut și eu un viermișor. Eram adolescenta, mi-a căzut o măsea și am fost curioasa sa vad cum arată la interior. Am f tare surprinsă să văd zvarcolindu-se un viermișor minuscul !
Am căutat pe net sa aflu mai multe despre ei dar surpriza, lumea susține că nu există!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Respirația pe gură în timpul somnului ar putea crește riscul apariției cariilor dentare
  • Nanoparticulele pot ajuta la spargerea plăcii bacteriene și la prevenirea cariilor
  • Cariile de colet
  • Tehnica imagistică ce permite depistarea precoce a cariilor dentare
  • Vaccinul pentru prevenirea cariilor dentare
  • Pasta de dinți cu peptide pentru reducerea cariilor
  • O peptidă bioactivă poate ajuta la tratarea cariilor dentare
  •