care sunt simptome si riscuri - trauma sonora

28-11-2009
petre37
Nu este medic/terapeut
petre37
de 8 luni de zile i mi creste pulsul, am stari de panica, cefalee, parca as pluti pe valuri, vajait si tiuituri in urechi.Am facut de 5 ori EKG, tomograf la cap, radiografie cervicala, i mi iau tensiunea zilnic, nu a depasit valoarea de 135, am fost la psihiatru, mi a spus ca am tulburari de anxietate, am luat celebrex, wellbutrin, sanval, rivotril, alprazolam, efectin ER75, imovanne, ibuprofen600, betaserc, bilobil.Am fost depistat cu trauma sonora la orl.Nustiu ce analize sa mai fac si ce medicamente sa mai iau.Viata a devenit un cosmar.Analizele la sange si urina mi au iesit bune.Sunt maistru militar de marina, artilerie, ambarcat pe nava militara de 18 ani
3 comentarii
0
30-11-2009, ora 06:34
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
In primul rand o perioada trebuie sa parasesti nava.Toate aceste probleme sunt un motiv serios de a sta un timp, cateva luni, un an, doi, pe uscat.Poti obtine o derogare pentru a iesi din acel mediu stresant, caci cu toate tratamentele, daca nu te linistesti putin si te departezi de tensiunea de la locul de munca sunt sanse mici sa-ti revii. E o situatie temporara, dar ori schimbi definitiv locul de munca, ori te retragi pe motive medicale o perioada.Numai bine!
0
02-12-2009, ora 08:11
petre37
Nu este medic/terapeut
petre37
Multumesc mult dna doctor pt. sfaturi, deocamdata nu pot pleca din armata, am copiii mici, in armata nu exista negocieri de a pleca numai un timp de pe nava, te dau inapt medical si ai pierdut locul de munca., nu i intereseaza viitorul nimanuiAm ajuns in stadiul sa fac dus incontinuu in ideea de a fi curat cand vine sa ma ia IML Am ajuns sa mi ignor copiii parca ma deranjeaza si simpla lor prezenta.Am o oroare de medicamenteObosesc si i mi creste pulsul numai mergand, tensiunea e buna, 110 cu 60 in ultinul timp.Nu consum alcool DELOC.Nu am probleme familiale si nici de serviciu, pur si simplu mi a cedat organismul si nu stiu care ar fi cauza.Simt o presiune extraordinara in cap, i mi amorteste sau asa simt partea stanga a capului, cu ochi si ureche, imi tiuie si sfaraie ca si cum as face mici pe gratarsi i mi zvacnesc tamplele.Dimineata cand ma trezesc ma simt bine o ora iar dupa aceea incepe cosmarul.
1
02-12-2009, ora 14:13
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Problema ta este mai mult de natura psihologica. Dar concedii nu exista in cadrul acestor meserii? Eu zic sa stai linistit, sa te reculegi. sa te calmezi, sa gandesti pozitiv, caci nu esti la inchisoare, nu executi o pedeapsa la locul de munca, ci esti un barbat realizat, cu familie si copii, cu o meserie ravnita de multi, pe care singur ti-ai ales-o, ti-a placut, pentru care ani de zile ai facut poate sacrificii, ai invatat si te-ai ridicat pe fortele proprii ; merita sa cazi chiar acum?E o meserie stresanta, cu mare responsabilitate, esti mai mereu plecat si la ordin, dar care meserie nu are si parti neplacute, negative?Ca tine sunt sute de mii de oameni cu responsabilitati generatoare de stress zilnic.Asta este viata, invatam zilnic sa o acceptam asa cum ni se ofera.Eu te mai sfatuiesc sa lasi toate acele medicamente deoparte si sa incerci timp de o luna doar doua, pe care ti le recomand eu.Primul este Tanakan ; sunt pastile si flacoane cu sirop.Pastile se ia una de trei ori pe zi, dar daca spui ca nu le poti suferi, cumpara-ti trei flacoane de sirop si sa iei cate 1 ml de trei ori pe zi.Al doilea medicament este doar din plante si e foarte bun, te va calma ; este Calmogen Plant ; doar cand este nevoie, cate una, nu mai mult de trei capsule intr-o zi.Urmeaza acest tratament timp de o luna si te vei simti mai bine. Cauta sa nu te enervezi, socializeaza cu colegii de munca cu care te intelegi mai bine, comunica, nu te izola si sa speram ca la sarbatori vom avea vesti mai bune.Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Atacul de panică
  • De ce vinul și ciocolata pot declanșa migrene?
  • Măsurarea pulsului
  • Ritmul cardiac în timpul antrenamentelor fizice
  • Cum recunoști atacul de panică?
  • Atacul migrenos protejează de fapt creierul de stresul oxidativ?
  • Cât e bine să fie frecvența cardiacă?
  • Gravitate COVID - la ce saturație în oxigen mergem la spital?
  • Cauzele atacurilor de panică și cum ne putem calma
  •