care este diferenta intre marvelon 28 si desorelle?

06-09-2008
zuza_zuzu
Nu este medic/terapeut
zuza_zuzu
timp de un an am luat marvelon 28 si nu am avut niciun fel de probleme, dar in urma cu cateva luni mi-au aparut pete maronii pe fata.am fost la dermatolog si mi-a spus sa schimb pastilele pentru ca sunt de generatie veche si contin un numar mare de hormoni.mi-a recomandat desorelle, dar am vazut ca au acelasi numar de hormoni si in acest caz nu inteleg de ce mi-a facut aceasta recomandare.am urmat un tratament si petele mi-au disparut, acum exista riscul sa-mi reapara?
2 comentarii
0
07-09-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu exista diferente de compozitie intre Marvelon si Desorelle. Cele doua medicamente sunt original (Marvelon) si copie legalizata (Desorelle). Evident, copiile se fac dupa ce apare originalul, care e intotdeauna mai vechi in raport cu ele.
0
18-12-2008, ora 14:39
kris_tinuka
Nu este medic/terapeut
kris_tinuka
buna-ziua am si eu o intrebare va rog: de una n si jumatate iau marvelon m-am simtit ok cu ele..nu m-am ingrasat nu am avut nicio schimbare pana ieri cand la planing la mine in judet nu mai aveau marvelon 28 si am mers disperata la farmacie si mi-au prescris desorelle...care mi-au spus ca -s identice dar totusi imi este foarte frica deoarce dupa prima pastiluta am avut greturi si stari de voma..si plus de asta imi e frica s anu ma ingras..ca le-am schimbat...dar astept sfatul dumneavoastra in legatura cu asta!!! va multumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul