care e diferenta ecografie vaginala si abdominala?

30-06-2011
user101940
Nu este medic/terapeut
user101940
buna ziua
care este diferenta dintre ecografia vaginala si cea abdominala?...la cea vaginala se poate vedea o eventuala rana pe col? ovarele polichistice se vad la cea abdominala? dar trompele uterine?...
si papa nicolau pot sa-l repet dupa 10 luni?(l-am facut ultima data in sept 2010 si a fost normal..dar as vrea sa-l repet si in Ro.ca aici nu prea am incredere in rezultatele lor)
mi-am facut o programare la ginecologie sapt viitoare si nu stiu exact ce investigatii sa cer (am avut probleme ginecologice in trecut...si as vrea sa stiu care este starea mea ginecologica)
ma gandeam sa ecografie vaginala siabdominala, papa nicolau, analiza secretii vaginale (tricomonas si gonoreea ies la papanicolau sau la analiza secretie vaginala).
si sange CA125pentru sifilis trebuie sa fac VDRL-ul si TPHA? SI PENTRU HERPES GENITAL?..
13 comentarii
0
30-06-2011, ora 22:23
user101940
Nu este medic/terapeut
user101940
am uitat sa intreb
pentru depistarea unei eventuale infectii la rinichi ce analize ar trebuii sa fac?.si ce fel de ecografie?...poate arata ecografia abdominala o infecetie la rinichi? multumesc anticipat
0
30-06-2011, ora 22:56
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
- ecografia abdominala se face din exterior, pe piele, se vad ovarele, uterul, dar nu cu mare precizie. Nu se vede starea colului
- ecografia transvaginala se face pe dinauntru, prin vagin inspre uter, se vede bine orice pe uter, ovare, trompe.
-pentru rana pe col se face colposcopie, adica se uita cu un microscop la colul uterin.
Deci:
-mergi la consult, la ginecolog, spune ce te deranjeaza, ce crezi ca nu e in regula;
-cere PAP, analiza secretiei (cu antibiograma), colposcopie si intreaba daca e nevoie de ecografie transvaginala (nu stiu ce problema ai, iti spune ginecologul daca e necesara sau nu).
-tot ginecologul tb intrebat exact ptr CA 125, sifilis, herpes si eventual genotipare HPV.
-pentru rinichi poti face analiza din urina, cultura si eventual ecografie abdomen inferior (sa se vada daca sunt pietre sau nisip, inflamatii etc), pe astea nu le faci la ginecologie.

Sanatate!
0
01-07-2011, ora 20:06
user101940
Nu este medic/terapeut
user101940
multumesc de raspuns...
dar tot nu m-am lamurit daca o eventuala rana pe col se vede in prima instanta la vreo ecografie (vaginala) sau nu.
0
01-07-2011, ora 20:34
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
NU! Medicul poate vedea sa, "ochiometric" la consult, daca e iritat sau are rana colul, dar numai cu colposcopul poate vedea corect ce si cum. Cu ecograful nu se investigheaza colul, nici prin eco abdominala nici transvaginala.
0
03-07-2011, ora 13:32
user101940
Nu este medic/terapeut
user101940
revin:)
la ecografia abdominala se verifica celelalte organe: ficat, splina, vezica, rinichi, uter?
la cea veginala doar uterul si ovarele?
is mai grea de cap-- dar cineva mi-a zis ca daca vreau sa verific rinichii sa fac abdominala..
eu as vrea sa le fac pe amandoua..si vaginala si abdominala(daca se vad si alte organe--rinichii)..
eclectica ce crezi...are sens sa le fac pe amandoua?
mersic. esti o dulce.
0
03-07-2011, ora 14:03
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Karla, ce organe vrei sa fie investigate?
Reiau:
-la ecografie abdominala totala se vad asa: ficat, colecist, pancreas, rinichi, suprarenale, splina, ovare, uter.
-diferenta cu ecografia transvaginala e ca uterul, trompele uterine, ovarele se vad in mare detaliu nu ca la ecografia abdominala. E ca diferenta intre un film alb/ negru si unul color, , , , Daca la abdominala se vede ceva pe uter, de exemplu, se recomanda si transvaginala ca sa se vada clar ce e.
Ptr rinichi numai abdominala poti face.
Daca ai probleme ginecologice intreaba ginecologul mai inatai daca are rost sa faci transvaginala si eventual fa-ti tu inainte una abdominala cu care sa mergi la el. Are asa indicii daca trebuie investigatii mai precise sau nu.
Deci fa-ti intai o ecografie abdominala si apoi consult ginecologic unde vorbesti cu medicul ce si cum.
Cu placere, sper ca te-am mai lamurit, daca nu, da semn.
0
04-07-2011, ora 00:08
user101940
Nu este medic/terapeut
user101940
multumesc.m-ai lamurit..le fac pe amandoua.
stiti cumva cam cat m-ar ajunge (aproximativ) la un cabinet particular urmatoarele investigatii :
ecografie vaginala
ecografie abdominala
papa nicolau
analiza secretie vaginala (un eventual trichomonas sau gonoree, sau vaginita...la ce se vede ? la papa nicolau sau la secretie?)
multumesc anticipat.
0
04-07-2011, ora 00:09
user101940
Nu este medic/terapeut
user101940
eclectica: ginecologie complet si rinichii
0
04-07-2011, ora 00:16
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Din pacate n-am idee, sunt din Bucuresti. Eu cand ma duc la clinica prticulara sun inainte si intreb de fiecare analiza in parte+consultatie.
Sper sa-ti iasa bine toate!
0
04-07-2011, ora 00:17
user101940
Nu este medic/terapeut
user101940
am uitat sa adaug la investigatiile mentionate mai sus plus coloscopie--dar nu stiu exact...asta ti-o recomanda doctorul daca vede ceva la ecografie...sau trebuie sa o cer eu?...in ce consta o coloscopie?...nu am facut niciodata...e dureroasa?
si inca ceva-cam in cat timp se da raspunsul la papa nicolau -ca eu stau doar 10 zile acasa.
0
02-08-2011, ora 15:24
roxy2011
Nu este medic/terapeut
roxy2011
Am fost diagnosticata cu polip cervical. Am urmat un tratament cu cerviron si cervugid. Si as dori sa fac o ecografie. In cazul meu ce imi recomandati: o ecografie abdominala sau trans vaginala?
Multumesc.
0
02-08-2011, ora 17:42
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Roxy,

In cazul tau, daca ai avut polip pe col, e indicata colposcopia. Se uita cu un microscop, prin vagin, la col, nu este dureroasa deloc, pentru ca numai se vizualizeaza celulele colului. Ecografia nu ar fi relevanta.
Sanatate!
0
03-08-2011, ora 11:20
roxy2011
Nu este medic/terapeut
roxy2011
Multumesc pentru raspuns. De fapt e un polip exocervical si doctorul mi-a recomandat sa fac o ecografie ( nu mi-a specificat ce fel de ecografie) sa vada baza de implantare. Am facut si testul Papanicolau iar rezultatul a fost : inflamare nespecifica. Intrebarea mea este daca poate fi eliminat in urma tratamentului cu cerviron sau singura solutie este extirparea acestuia. Precizez ca nu am avut nici o nastere sau avort si ma cam inspaimanta gandul de a fi extirpat cu forcepsul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Rana pe col - mit sau realitate?
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Investigații paraclinice în bolile hepatice și biliare
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Tele-ecografii cu ajutorul unui sistem dezvoltat de Philips
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Ce se poate investiga prin intermediul ecografiei abdominale?
  •