cardiovasscular

12-12-2009
Nitescu Simona
Nu este medic/terapeut
Nitescu Simona
Buna seara,

Am 64 ani, am 85 kg. si 1, 59m. inaltime. In liuna oct.am facut un EKG si mi-a iesit un BRD minor. As vrea sa stiu daca e ceva grav, intrucat nu mi s-a dat niciun tratatment si am o varsta inaintata.

De asemenea mai am o [problema. Sufar de insuficienta venoasa cronica; in anul 2001 m-am operat de varice la piciorul stang.La glezna am avut un pachet de varice, si dupa operatie piciorul mi-a ramas umflat si glezna f.umflata.
Am fost la mai multi doctori si mi s-a spus ca s-ar parea ca in urma operatiei mi s-ar fi astupat o artera si circulatia nu se mai face normal, dar nimeni nu are ce sa-mi faca. Iau Detralex in fiecare luna. oare chiar nu exista nici un tratament. Eu merg foarte greu din cauza gleznei si nu-mi gasesc pantofi asa de usor. Ce sa fac?
3 comentarii
0
12-12-2009, ora 17:25
coyote_ak47
Nu este medic/terapeut
coyote_ak47
in legatura cu BRD minor nu aveti ce sa faceti, BRD se leaga de alte boli, adica daca aveti TAHICARDIE (frecventa crescuta) va aparea un eventual bloc de ramura, trebuie sa respectati un regim cu mai putine grasimi si fara cofeina, iar in legatura cu glezna dvs, io va sfatuiesc sa spargeti artera astupata cu mana dumneavoastra folosind un ac :) corpul stie cum sa isi "re-modeleze" artera intrucat sa isi revina circulatia la normal.
Dardari mohamed
-*

(*modificat de administrator)
0
08-06-2010, ora 18:36
Nitescu Simona
Nu este medic/terapeut
Nitescu Simona
Daca am insuficienta venoasa cronica si am gleznele umflate, este indicat sa fac mofete la Covasna?
0
08-06-2010, ora 21:34
coyote_ak47
Nu este medic/terapeut
coyote_ak47
din pacate nu stiu sa iti zic, eu nu sunt medic, sunt student in anul 2 la medicina generala, iti recomand un medic INTERNIST, sau CARDIOLOG, multa sanatate si bafta!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.