cardiopatie ischemica?

15-12-2008
aridana
Nu este medic/terapeut
aridana
am 27 de ani si de 4 ani de cand am nascut ma confrunt cu niste probleme destul de "ciudate" sa le zic asa.am nascut cu preclamsie si de cand am nascut(4 ani)ma confrunt cu hipertensiune arteriala forma oscilanta.asa dintr-o data imi creste brusc tensiunea la valori mari(mai ales cea mica)de 160/110.am nevoie sa ma duc sa urinez simt asa "furnicaturii"pe fund in cap si corp frisoane foarte puternice (nasul imi e asa de rece de parca am stat in ger)si tensiunea area valori foarte mari(ajunge si la 115 aia mica).urinez si parca se mai domoleste imi scade. vreau s ava spun ca asta se intampla in fiecare zi sau noapte si crizele nu au in comun nici un eveniment declansator.efectiv stau in pat acoperita si dintr-o data ma apuca frigul tremur si apoi incepe "ritualul"de mai sus.am fost pe la mai multi medici (cardiolog endocrinolog nefrolog psihiatru).am primit tratament cu concor 0.5 1 pe zi.il aiu in fiecare zi si "crizele" tot le fac. mai iau idn cand in cand cate un xanax. dar tot asa cam fara nici un efect. in ultimul an sunt tot mai suparatoare si sunt zilnice imi diminueaa capacitatea de munca de concentrare, si nu mai pot avea grija de copilasul meu. am fost azi si la nefrologie acolo mi s-a facut si unecg si asistenta a scris pe foaie cardiopatioe ischemica cronica.Cand am ajuns la medic mi-a zis ca rinichii functioneaza perfect si a luat ecg-ul si a zis doar ca imi bate inima mai repede decat normal. mi-a prescris verapamil pt ca a zis ca e putin doar concor pentru tensiune.Mi esincer imi efrica sa il iau (nu stiu de ce am auzit ca da niste stari ciudate). Vreau sa intreb daca e posibil sa am cardiopatie iscghemica la 27 de ani. imi e frica. ai mei sunt cardiaci mama a murit subit ).Din cand in cand am si dureri asa in zona inimii asau a umarului stang, degetele de la mana stanga asa cu toata mana dificultati in a respira, nu pot face efort obosesc foarte repede(sunt sedentara am munca de birou).vreau si eu un sfat o parere. imi e foarte frica. ce sa fac in continuare? oare e sau nu cardiopatie ischemica? dupa simptome ma "incadrez" in simptomatologia cardiopatiei?multumesc
2 comentarii
0
19-12-2008, ora 09:30
aridana
Nu este medic/terapeut
aridana
va rog daca puteti raspundeti-mi si mie!!!!
0
27-12-2008, ora 02:37
seby2193
Nu este medic/terapeut
seby2193
anxietate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici