cardiopatie hipertensiva

22-10-2008
camelia_48
Nu este medic/terapeut
camelia_48
buna ziua,
am 48 de ani si am fost diagnosticata cu cardiopatie hipertensiva, din cate stiu am aceasta boala de 24 de ani, facuta in urma unui reumatism polio-articular suferit in copilarie la varsta de 8 ani, tratat cu moldamin in decurs de 2 ani.
mentionez ca iau tratament pentru aceasta cardiopatie de la varsta de 25 de ani, tratament inceput cu distonocalm, nifedipin, captopril si alte pastile pentru scaderea tensiunii, prescrise de medicul de familie
in martie 2008, am fost la un medic de specialitate care mi-a recomandat urmatorul tratament:

Medicament Dimineata Pranz Seara
APROVEL 150mg 1 - -
TERTENSIF SR 1, 5mg 1 - -
CONCOR 10mg 1/2 - 1/2
ASPENTER 75mg - 1 -
PREDUCTAL MR 35 mg 1 - 1
CRESTOR 10mg - - 1
TARANXENE 10mg 1 - 1

diagnosticul stabilit: cardiopatie hipertensiva, hipertensiune arteriala esentiala stadiul II risc aditional inalt, regurgitare mitrala degenerativa gradul I/II, hipercolerterolemie primara sub tratament hipolipemiant, boala autoimuna tiroidiana, bronsita cronica tabacica
pana acum cateva zile am urmat in tocmai, tratamentul prescris
ceea ce m-a determinat sa nu mai iau medicamentele de mai sus a fost o scadere brusca de tensiune cu valorile:
110 cu 80 inregistrata ieri in prima jumatate a zilei
100 cu 60 inregistrata astazi in prima jumatate a zilei
astazi am fost si la spital unde mi s-a administrat o perfuzie cu piracetam si calciu, dupa aceasta am avut 140 cu 80
la indemnul medicului de familie am ramas doar la tratamentul cu TERTENSIF SR 1, 5mg - 1 dimineata
am apelat la acest forum deoarece sunt din provincie si momentan nu am posibilitatea sa merg din nou la un consult de specialitate
in conditiile date, va rog sa ma sfatuiti ce sa fac in continuare
multumesc din suflet
11 comentarii
0
10-11-2008, ora 14:00
camelia_48
Nu este medic/terapeut
camelia_48
Multumesc pentru promptitudinea cu, care mi-ati raspuns la problema mea
0
11-03-2010, ora 12:41
linzy
Nu este medic/terapeut
linzy
Buna.Am 49 ani si sunt diagnosticata cu hipertensiune arteriala gr III cu risc inalt.Am luat tratament cu EGILOK, PRESTARIUM, CAPTOPRIL, ceaiuri.Din ce cauza dimineata dar si in cursul zilei(nu mereu)stand linistita fara stres, nervi etc. ma lasa fara aer mi se racesc mainile si incepe sa creasca tensiunea la 17/10 si mai mare chiar, incep sa dau aer pe gura (fara miros) si o agitatie de zic ca mor, dar bataile inimii sunt intre 67-75.Ce as putea lua?Multumesc.
0
12-03-2010, ora 11:44
dimedrol
Identitate neconfirmată
dimedrol
Pentru Camelia 48
scoateti Tertensif din utilizare, shi masurati periodic TA, parerea mea este ca sunt prea multe preparate antihipertensive, dar oricum ar fi bine sa va masurati TA mai des shi sa le ve notati undeva, shi sa le aratati medicului cardiolog, pentru a va putea mai ushor gasi o schema de tratament. succese
0
31-01-2011, ora 12:46
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Imi pare rau ca atunci cand ai postat, Camelia, nu eram membra RoMedic, am fi putut dialoga si eu am tensiune de 22 ani. Cred ca intre timp ai rezolvat problema si eu am acelasi tratament si mie imi scade tensiunea dar sa stii ca in timpul zile tensiunea variaza in functie de medicamente, starea sufleteasca, efort fizic, stres etc, Ai facut monitorizare Holter ptr HTA pe 24 de ore ?.Oricum ai grija ca tensiunea chiar daca scade pe o perioada de timp si ai senzatia ca te-ai vindecat tratamentul este -adaptat- ptr toata viata. Sper ca ai rezolvat problema, mi-ar face placere daca ai avea timp sa-mi raspunzi.
Linzy , ai descoperit cauza ?
sanatate
0
16-02-2011, ora 19:28
gogu_60
Nu este medic/terapeut
gogu_60
la 61 de an i, cu tensiune 150 cu 100, depistata la 35 de ani, tinuta in frau pana acum 7-8 ani, cu diferite tratamente, ma confrunt cu urmatoarele...imi masor zilnic tensiunea cu aparat digital...printre primele valori gasesc mereu ori 170cu150, ori 150 cu130 ori alte valori cu aceleasi diferente intre ele...nu se intampla sa am de 2 ori una dupa alta asemenea diferente...daca dupa fiecare masuratoare insist cu altele, de 3 sau chiar de4-5 ori, valorile au diferentele intre sistolica si diastolica mult mai mici dar exista de fiecare data o diastolica asa ca in exemplele:140 cu100, 150 cu 105, 160 cu 110...am si valori mai mici, cu tratament, dar...cum slabec trat. apare acea diferenta f.mica intre max.si min.
...ce parere aveti, va confruntati cu asa ceva?...ce este de facut?...va rog mult sa-mi raspundeti...Multumesc!
0
16-02-2011, ora 19:34
gogu_60
Nu este medic/terapeut
gogu_60
am gresit in postul anterior cand am scris "valorile intre sistolica si diastolica sunt mult mai mici"...rectific cu mai MARI...
Multumesc pt. intelegere si rabdare!
0
16-02-2011, ora 23:03
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Nu sunt medic, dar ca si tine am tensiune de 25 ani, aparuta la o varsta f tanara. Valoarea tensiunii diastolica cat si sistolica este intradevar mare asa cum este descrisa, dar am doua intrebari
_ cu ce fel de de aparat se ia tensiunea
_ si ce tratament a fost recomandat
0
17-02-2011, ora 15:58
gogu_60
Nu este medic/terapeut
gogu_60
Iata o asa-zisa reteta "compensata":tertensif 1, 5mg 1cp.dim.
pritor 80mg 1cp.amiaza
prestarium 5mg seara, in ultimele 30 de zile...tensiunea mi-o masor toata ziua cu un aparat cu afisaj numeric pe venele dintre antebrat si brat.
Am citit dupa ce am postat ieri ca diastolica ar fi mare, printre altele si, din cauza hipotiroidiei...nu stiu inca ce glanda tiroida am...ce parere ai armina?
0
17-02-2011, ora 17:16
armina
Nu este medic/terapeut
armina
HTA poate fi data de probleme endocrine, renale, sau poate fi pur si simplu, , esentiala". Cand au descoperit prina data cu. atatia ani in urma HTA, am fost internata la Parhon unde au facut toate analizele necesare si au ajuns la concluzia ca am HTA -esentiala, fara probleme endocrine sau renale care sa o influenteze si de atunci fac continuu tratament. Este esential sa te vada un cardiolog care sa prescrie medicatia - Cardiolog, nu medic de familie. Dupa evaluarea cardiologului, medicamentele pot fi prescrise si de MF. Dar este absolut obligatoriu sa iei tratamentul continuu chiar daca tensiunea ta este OK- asta este rolul tratamentul sa tina tensiunea in parametrii normali. Daca asi fi in locul tau si daca aparatul este bine calibrat si arata corect, asi face o vizita la cardiolog cu valorile inregistrate pe trei zile la ore fixe in fiecare zi, si asi solicita monitorizarea tensiunii timp de 24 de ore cu un holter si atunci vei stii precis care este adevarata valoare a tensiunii in 24 de ore si binenteles tratamentul adecvat. Mergi la cardiolog.
0
17-02-2011, ora 18:40
gogu_60
Nu este medic/terapeut
gogu_60
Ma incurajeaza raspunsul tau armina...chiar gandeam sa fac asa ceva dar acum sunt hotarat...nu-mi place sa bag in mine atatea pastile, totusi...m-as concentra pe ceva mai natural si o voi face dupa ce voi consulta un dr.cardiolog...am lucrat pana acum un an...n-am prea luat in seama...nu e bine, e stresant sa crezi ca esti bolnav fara sa...simti, asa cum ma cred acum de cand m-am pensionat.
Multumesc!Sarut mana!
0
17-02-2011, ora 22:49
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Ma bucur ca ai luat aceasta hotarare, multa bafta, astept sa postezi cu rezultatul final si te rog nu uita, HTA nu e bine sa o neglijezi- e chiar periculos- dar poate fi tinuta in frau, , si putem coabita ani buni( sper cat mai multi) Astept rezultatul final. Sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.